Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Co warto

Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 28
Miasta

Auckland. Nowoczesne kosmopolityczne miasto.

Absolutnie nie można też ominąć Chrischurch - najprzyjemniejsze miasto w Nowej Zelandii.

(AL)

Wellington – wiele osób nie docenia tego miasta, śpiesząc się na prom na Wyspę Południową. Architektura jak w całej Nowej Zelandii oczywiście nie powala. Jednak warto poświęcić czas na zobaczenia stolicy administracyjnej i kulturalnej Nowej Zelandii. Blisko siedzib rządu znajduje się Cuba Street, pełna alternatywnych sklepów i restauracyjek. Bardzo ciekawe jest muzeum Nowej Zelandii Te Papa, nowoczesne, darmowe i atrakcyjne dla każdego. Wellington znany jest ze swoich wiatrów, polecam wjazd na punkt widokowy na Górę Wiktorii, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą zatokę.

(MM)
Przyroda

Cathedral Cove i półwysep Coromandel.

Rotorua - gorące źródła, błota geotermalne, gejzery.

Bay of Islands.

Okolice jeziora Tupo - atrakcje geotermalne i wulkaniczne wodospady, bungy.

Tongariro National Park.

Naleśnikowe skały (Pancake Rocks Blowholes) - wapienne skały i studnie wyglądające jakby stworzone z wielkich nawarstwionych naleśników.

Lodowce Franz Josef i Fox.

Park Narodowy Mt. Cook - najwyższa góra w Austalazji (3754 m n.p.m.).

Dunedin - centrum albatrosa królewskiego, kolonie pingwinów, słoni morskich. Półwysep Otago.

Curio Bay - las drzew kauri, który podobno przetrwał od czasów jurajskich.

Milord Sound
Fiordy, dzika przyroda, piękne krajobrazy, wodospady, kajaki morskie, rejsy statkami wycieczkowymi.

Lokalizacje z filmu Lord of the Rings. W księgarni można znaleźć przewodnik po tych miejscach i ich lokalizację.

(AL)

Tongariro National Park – wulkany w centrum Wyspy Północnej. Warto przejść niesamowicie urozmaicony szlak Tongariro Crossing.

Przepiękny wulkan Taranaki, zwany również Mt. Egmont.

Wyspa Południowa:
Pływanie wraz z delfinami koło Kaikoury, a także obserwowanie delfinów.

Nelson Lakes National Park – przepiękny park narodowy, jeziora przypominające fiordy.

Abel Tasman National Park – raj dla kajakarzy, złote piaski. Tuż koło niego Harwoods Hole – wielka dziura w ziemi o głębokości ponad 300 metrów.

(MM)

Koniecznie trzeba podjąć trud zobaczenia dzikiego kiwi, warto wybrać się na rejs na obserwacje albatrosów, delfinów, wielorybów. Ptaki to jedyna gromada kręgowców lądowych (nie wodnych), które są na NZ naturalnie reprezentowane. Ciekawe okazy to papuga górska kea, pingwiny, takahe, weka.

(WM)
Zwiedzanie

Latarnia w Cape Reinga, gdzie łączy się Pacyfik z Morzem Tasmana.

(AL)

Muzeum Te Papa w Wellingtonie.

(MM)
Kultura

Region Marlborough - winiarnie. Winiarnie są oddalone od siebie, w każdej z nich degustuje się rozmaite wina, toteż istnieje problem przemieszczania się z jednej do drugiej. Tu liczy się kreatywność. Można samochodem, rowerem (to jest na granicy prawa) albo pieszo, ale trzeba poświęcić wtedy sporo czasu (kilka dni).

(AL)

Rugby i krykiet – to porusza cały kraj. Zwłaszcza trwające pięć dni mecze w krykieta z Anglią.

(MM)
Jedzenie

Owoce morza, lekko posolone awokado, kawa i pavlova – deser bezowy.

(WM)
Wyświetla nowości od 1 do 10 ze wszystkich 28

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Obejrzyj zdjęcia z Nowej Zelandii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)