Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Melanezja - Na co uważać

Mieszkańcy. Rdzenni mieszkańcy Fidżi są bardzo nietolerancyjni w stosunku do zamieszkujących na Fidżi Hindusów, należy raczej unikać nawiązywania dyskusji na ten temat. Nie należy również okazywać lekceważenia dla religii, odwiedzać tradycyjnych wiosek bez zgody ich wodza, jak również bez zaproszenia wchodzić do domów. Niedopuszczalne jest dotykanie głowy ludzi oraz eksponowanie ciała.

Kanty i oszustwa. Na Fidżi należy uważać na taksówkarzy, którzy często zapominają o włączeniu licznika, bądź nawet twierdzą, że liczników w fidżyjskich taksówkach nie ma. Częste są również przypadki, gdy ktoś proponuje wycieczkę do swojej wioski, oprowadzenie po okolicy i tym podobne  z czystej sympatii, a następnie okazuje się jednak interesowny.

Woda. Wiele miejsc pozbawionych jest bieżącej wody – mieszkańcy korzystają ze zbiorników na deszczówkę. Wodę można pić po przegotowaniu, choć najpewniej jest kupować wodę butelkowaną.

Ciemne miejsca. Na Fidżi - Suwa, do której w poszukiwaniu zarobku zjeżdżają ludzie z całego terytorium kraju, cieszy się złą reputacją po zmroku. Należy wtedy unikać odludnych miejsc. Z napadów rabunkowych znany też jest park narodowy Colo-i-Suva, osoby samotne mogą poprosić w siedzibie parku o przewodnika, który za darmo, uzbrojony w maczetę, oprowadzi was po parku. Jest to usługa nieodpłatna, choć często strażnicy domagają się zapłaty.

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. (dodaj swoje informacje)

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Melanezję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Edyta Basiak - Niezależna jak kot, oscylująca pomiędzy pozornymi sprzecznościami, wiecznie poszukująca. Tłumaczka, nauczycielka, początkująca fotografka i szufladowa pisarka. Odwieczne marzenie o dalekich podróżach zrealizowała „hurtem”, ruszając solo w świat na 36 tygodni, odwiedzając Azję Południowo-Wschodnią, Australię i Oceanię.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)