Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wenezuela - Informacje praktyczne

Ceny. Autobus Caracas – Ciudad Bolivar ok. 20 USD (autobus typu buscama).
Autobus Ciudad Bolivar – Barinas ok. 33 USD (autobus typu buscama).
Nocleg - ok. 8-15 USD/os w taniej posadas (pokój z łazienką).
Wyprawa do Salto Angel ok. 250 USD.

Średni budżet ciężko ustalić, bo są wycieczki których nie da się zrobić na własną rękę (chociażby wyprawa do Salto Angel, gdzie potrzebny jest samolot, łódź i wyżywienie, a to podbija cenę). W 2005 roku jeżdżąc sama (co podwyższa koszty) wydałam ok. 25 USD/ dzień (transport, wyżywienie, nocleg). (MP-N)

 

Geografia kraju. Na zachodzie Wenezueli wyrasta łańcuch północnych Andów, ale w krajobrazie zdecydowanie rządzi rzeka Orinoko. Od wchodu tworzy obszerną deltę, a teren jej dopływów w centralnej części to równiny zalewowe nazywane los llanos. W części południowo – wschodniej rozciąga się sawannowa Wyżyna Gujańska (to na niej właśnie znajdują się góry stołowe – tepuis), a południe kraju w dużej części porasta dżungla amazońska.

Ukształtowanie terenu sprawia, że sieć dróg jest rozwinięta tylko na północy i zachodzie kraju. Linia brzegowa jest urozmaicona, z licznymi lagunami i piaszczystymi plażami. (MP-N)

 

Pieniądze. Od stycznia 2008 obowiązuje Bolivar Fuerte, tzw. bolivar mocny. Oficjalny kurs w bankach, które skupują dolary ale nie sprzedają, to 1 USD = 2.15 BF. Kurs czarnorynkowy uliczny/kantorowy/hotelowy/usługowy waha się od 2004 roku od 2.4 BF, pprzez 3-4 BF w latach 2005-2007 oraz 5-6 BF w 2008 i obecnie w 2009. Inflacja roczna to 30%.

Z bankomatów nie opłaca się wyjmować pieniędzy, ponieważ będą przeliczone po kursie oficjalnym. Niektóre bankomaty nie obsługują kart debetowych tylko kredytowe. Najlepiej przywieźć gotówkę USD. Euro jest mało popularne, więc ma słaby kurs w porównaniu z USD.

Obecnie Wenezuela to raczej drogi kraj, ceny konsumpcji są tu zbliżone do cen w Polsce. Wycieczki w dziką przyrodę są drogie. Jedzenie na ulicy – tanie, jedzenie w restauracjach – ceny jak w polskich fast foodach w centrach handlowych, hotele – ceny podobne jak w Polsce. (EM)

Bankomaty znajdują się tylko w większych miastach (Caracas, Ciudad Bolivar, Merida). W mniejszych jest z tym problem. Najlepiej mieć przy sobie zapas gotówki.

Wymiana oficjalna na lotnisku ma przelicznik często dwukrotnie (!!!) niższy niż wymiana nieoficjalna. Wymiana u koników na lotnisku jest nielegalna i lepiej nie ryzykować. Najlepiej wymienić na lotnisku małą sumę na dojazd do miasta i już w mieście wymienić walutę w kantorze, biurze podróży czy też na ulicy. Praktycznie każde biuro świadczy usługi wymiany waluty. Za wycieczki zazwyczaj zapłacicie w dolarach, za noclegi również czasami można zapłacić dolarami. (MP-N)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe są ogólnie dostępne w większych i mniejszych miastach oraz przy hotelach backpackerskich. Na wycieczkach do delty Orinoko czy wodospadu, o internecie możecie tylko pomarzyć. Wi-fi - rzadko. (MP-N)

Telefony. Zasięg tylko przy głównych trasach. (MP-N)

Wtyczki elektryczne i napięcie. 110V i 60 Hz, potrzebny konwerter. (MP-N)

Wiza. Na granicy wypełnia się kartę przekroczenia granicy, która zezwala na pobyt do 90 dni. Opłata wyjazdowa jest bardzo wysoka - ok. 40 USD. (MP-N)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie
ul. Rejtana 15 m.20-21, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 646 18 46, 646 87 60;
fax (0-22) 646 87 61
e-mail: embavenez.pl[at]qdnet.pl

Wydział Konsularny
tel. (0-22) 646 87 59


Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Faks: (00-58 212) 992 21 64
www.caracas.polemb.net
E-mail: caracas.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Konsulat RP w Maracaibo
Konsul honorowy Wojciech Gałązka (języki: polski, hiszpański)
Urb. Lago Mar Beach, Casa 15 D-55
Maracaibo, Wenezuela
Telefon/Faks: (00-58 261) 748 03 18

Znasz dobrze Wenezuelę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marta Podleśna-Nowak - przemierzyła samotnie z plecakiem Amerykę Południową od Wenezueli przez kraje andyjskie do Argentyny. Geograf i pilot wycieczek specjalizujący się w krajach latynoskich. Cierpi na rozpowszechnioną wśród podróżników chorobę „swędzących stóp”. Prowadzi wyprawy: www.latinotour.pl.

Edyta Michalak - po raz pierwszy przyjechała do Wenezueli w 2004 roku, a na stałe mieszka tam od 2005r. Prowadzi wspólnie w mężem Wenezuelczykiem lokalną agencję podróży i tropikalny ecolodge na Gran Sabana. info[at]venezuela-explorer.com, www.venezuela-explorer.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)