Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Peru - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Najtańsza forma transportu. Spora konkurencja sprawia, że ceny są umiarkowane jak na tak duże odległości. Droższe są wygodne, z rozkładanymi fotelami i podnóżkami, tańsze mają tylko regulowane siedzenia, a najtańsze to lokalne, zatrzymujące się w wioskach i jadące wolno, niewygodne busy.

Zdecydowanie odradzam tutaj oszczędności, gdyż trasy są bardzo długie, z Limy do Cuzco jedzie się kilkanaście godzin górską drogą i w niewygodnym autobusie nie odpoczniecie. Można to potraktować jako opłatę za przejazd z noclegiem, wykupić bilet na połączenie nocne, ale typu buscama. Bezpieczniejsze będą w droższym autobusie również wasze bagaże. (MP-N)

Codziennie z każdego miasta odjeżdżają autobusy w każde miejsce kraju. Ceny - w zależności od standardu i trasy, czasami można się targować.

Trzeba uważać na przystankach, bo często tuż po przekroczeniu progu otacza nas cała banda „pośredników” poszczególnych firm. Oferują bilet za swoją cenę, która jest często wyższa od tej w okienku. Zawsze najlepiej udać się do okienka i spytać osobę tam siedzącą o cenę i czas podróży (ten nigdy nie jest dokładnie określony - zdarza się, że czterogodzinna podróż zamienia się w piętnastogodzinną).

Ceny przejazdów są bardzo zróżnicowane i zależą od firmy przewozowej, a także standardu autobusów. Najdroższe są autobusy turystyczne, bardzo komfortowe, posiłki wliczone w cenę, klimatyzacja i skórzane fotele, jednak ich cena jest od 3-4 razy wyższa niż za przejazd taryfą najbardziej ekonomiczną, autobusem niskiej klasy. Przykładowo, przejazd z Limy do Pisco (4 godziny) to koszt 15 soli.

Pamiętajcie, że stan dróg i pojazdów oraz górzysty teren nie wpływają pozytywnie na czas przejazdu, dlatego np. z Cusco do Limy jedzie się 20-24 godziny. (MO)

W Peru każda firma przewozowa ma swój terminal, co czasami utrudnia kupowanie biletów bo terminale często są od siebie oddalone. Ponadto każda firma ma wybrane trasy, którymi kursuje. Dlatego wybierając kierunek najpierw zawsze sprawdzaj jacy przewoźnicy tam jeżdżą.
 
Trasa Sullana – Chiclayo – 4 godziny, cena 20 S. Autobus firmy Pullana Bus
 
Trasa Chiclayo - Cajamarca – 7 godzin, cena 25S. Autobus firmy Linea.
 
Trasa Cajamarca – Chachapoyas – 12-15 godzin, cena 50 S. Autobus linii Movil Tours. To jedyne linie autobusowe które jeżdżą bezpośrednio do Chachapoyas z Cajamarca. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu sprawdź ich rozkład jazdy natychmiast po przyjeździe, bo autobusy do Chachapoyas odjeżdżają zaledwie dwa razy w tygodniu. Jeśli będziesz tu w porze deszczowej zrezygnuj z tej trasy. Dość niebezpieczna górska droga w porze deszczowej staje się czasami nieprzejezdna.

Trasa Tarapoto – Trujillo – 23 godziny, cena 60 S. Autobus linii Ejetur. Z Tarapoto do Trujillo wyjeżdża wiele autobusów różnych firm przewozowych. Planując podróż weź pod uwagę czas przejazdu, aby w miarę możliwości przyjechać do Trujillo w dzień. To drugie po Limie największe miasto Peru. Spodziewam się, że jeśli chodzi o przestępczość to też jest w czołówce. Wielokrotnie ostrzegano nas przed złodziejami.

Trasa Trujillo – Huanchaco – 15 kilometrów. Bus collectivo – 1,50 S, Taxi 12 S
Trasa Trujillo - Huaraz - 8 godzin, cena 35 S (to bilet ekonomiczny, semi cama i cama kosztuja okolo 45-60 S). Autobus linii Linea.

Trasa Huaraz - Lima, linie Cial czas przejazdu 8 godzin, koszt 35 s za osobę (semi cama)
W Limie zmiana autobusu.
Trasa Lima- Ica, linie Soyuz, czas przejazdu 4 godzin, koszt 28 S za osobę

Trasa Ica – Nazca, linie Flores, czas przejazdu 3 godziny, koszt 8 S za osobe
Trasa Nazca- Cusco, czas przejazdu 14 godzin, cena 70 S (autobus economico), linie Warii. To najtańsza opcja ale trzeba przyznać, że mało wygodna.


Trasa Iquitos - Chachapoyas
Do Iquitos dotrzesz wyłącznie drogą powietrzną albo wodną. My wybraliśmy wodę a dotarcie do portu w Yurimaguas wiąże się z wieloma przesiadkami.

Chachapoyas – Pedro Ruiz – 1,5 godziny: 10 S. Tylko taxi collectivo
Pedro Ruiz – Nueva Cajamarca – 3 godziny; 20S, taxi collectivo. Można tez pojechać autobusem linii Movil Tours ale autobus kursuje tylko raz dziennie.
Nueva Cajamarca- Rioja – 30 minut; 1,5 S. Bus collectivo.
Rioja – Moyobamba – 40 minut; 1,5 S. Bus collectivo.
Moyobamba – Tarapoto – 2,5 godziny; 10 S. Bus collectivo. 
Tarapoto- Yurimaguas – 3 godziny; 20 S. Taxi collectivo. Z Tarapoto do Yurimaguas można też pojechać autobusem firmy Gilder za 15 S co rekomendujemy.
Yurimaguas- Iquitos – trzy dni najpierw rzeką Huallaga, później Maranaon, który łączy się dalej z Ukajali i tworzą Amazonkę (mówią, że dwa dni ale nie warto przywiązywać się do rozkładów jazy statków bo maja spore opóźnienia). Droga powrotna tą samą trasą trwa średnio o dzień dłużej.  Koszt podróży statkiem w hamaku to 120 S na górnym pokładzie a 90 na dolnym. Warto dopłacić za górny ze względu na straszliwy tłok na pokładzie dolnym. Często jest on w bliskim sąsiedztwie cargo (kurczaki, banany itp. a co za tym idzie przeróżne robactwo). Ponadto z górnego pokładu są przepiękne widoki. Hamaki można wynająć na łodzi za 5-20 S w zależności od rodzaju hamaka, albo kupić na straganie za 15-55 S. Płynęliśmy barka firmy Eduardo i wszystkie relacje, które do tej pory czytaliśmy rekomendują ta firmę jako posiadająca najbardziej czyste statki.
Powrót z Iquitos do Yurimaguas – statek – 3 noce, prawie 4 dni. Z Yurimaguas do Tarapoto warto pojechać bezpośrednim autobusem  firmy Gilmer – koszt 15 S. (IS)

 

Minibusy/shared taxi. Powszechne w miastach i w okolicach miast. Minibusem możecie dostać się np. z Cuzco do Pisac albo do Ollantaytambo. Koszty są groszowe w porównaniu do transportu zamówionego w biurze podróży. Nie jesteście również ograniczeni czasowo. Dosiadacie się, gdzie chcecie, wysiadacie gdzie wam pasuje i wracacie o której chcecie. Dodatkowa atrakcja to miejscowy koloryt, bo podróżujecie z Indiankami. (MP-N)

Samochód. Oczywiście można wypożyczyć, ale trzeba wziąć pod uwagę, że drogi są dość niebezpieczne, bo znaczna część miejsc turystycznych znajduje się w górach. Być może przydatny jest po włóczędze na mało odwiedzanych trasach, gdzie sieć połączeń autobusowych jest znikoma, ale w miastach na pewno nie. Jedzie się ok. 60-80 km/h na terenach nizinnych i ok. 40-60 km/h w górach. (MP-N)

Promy/łodzie. W regionie Amazonii łodzie motorowe. Z Iquitos rejsowe statki. Z Puno promy, katamarany i łodzie motorowe na wyspy Uros i Taquile. (MP-N)

Pociągi. Ciekawą opcją jest połączenie kolejowe Puno–Cuzco. Pociągiem dojedziecie również z Cuzco do Aguas Calientes przy Machu Picchu lub z Ollantaytambo do Aguas Calientes. (MP-N)

Miałem okazję jechać pociągiem tylko raz i była to trasa z Aquas Calientes (Machu Picchu) do Cusco. Cena – 43 USD, najtańsza opcja. Standard iście europejski, czas podróży - 1,5 godziny.  (MO)

Autostop. Autostop w Peru to nienajlepszy pomysł, szczególnie na wybrzeżu. Zdarzają się napady z bronią, pobicia, rabunki. W górach lepiej, często można załadować się na pakę jakiejś ciężarówki - jest to opcja najtańsza, jednak nie darmowa. (MO)

Rzadko kiedy widać, żeby ktoś zatrzymywał samochody. Odległości pomiędzy punktami zainteresowania są bardzo duże.  Autobusy rejsowe nie zatrzymują się poza głównymi przystankami. Myślę, że autostop sprawdzi się podczas włóczęgi po odległych wioskach. Na głównych trasach pewnie zatrzyma się minibus i każe zapłacić za przejazd. (MP-N)

Taksówki. Taksówkarze nie mówią po angielsku. Trzeba koniecznie się targować, ZAWSZE, gdyż za białą twarz cena jest czasami dramatycznie wyższa od normalnej. Taksówkarze starają się wyciągnąć od turystów kosmiczne sumy. Nie wsiadajcie nigdy do taksówki po alkoholu, bo można się obudzić bez niczego, daleko poza miastem. Gdy wsiadacie wieczorem do taryfy, najlepiej spisać sobie numer rejestracyjny. To jest podstawowa zasada w Peru - NIE UFA SIĘ POLICJI I TAKSÓWKARZOM, NIGDY!

W Peru nie ma metra, więc taksówki są generalnie najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście. W niektórych miejscowościach można też spotkać moto-taxi. (MO)

 

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Gdy chcecie zaoszczędzić  czas, a niekoniecznie pieniądze, warto wykupić przelot Lima – Cuzco, Lima – Arequipa, Cuzco – Arequipa lub wariacje powyższych. Dystans pomiędzy tymi miastami to kilkanaście godzin autobusem. (MP-N)

Kraje, do których łatwo się przedostać.

Z Ekwadoru do Peru

Do Peru wjeżdżamy drogą lądową. Jadąc z Cuenki mamy dwie opcje:
- do Machala albo Guayaquil i dalej do Tumbes w Peru. Odradzano nam ta opcję jako bardzo niebezpieczną.
- do Loja – około 5 godzin. Koszt biletu 7 $
Z Loja autobusem międzynarodowym do Piura – 8 godzin. w Tej sytuacji granice przekracza się w Macara. Koszt biletu 7,5 dolara. Z Loja do Piura jeżdżą dwie korporacje autobusowe: Transportes Loja i Camarianga.  Przy czym warto wybrać Transportes Loja bo druga korporacja ma mocno wyeksploatowane autobusy, które często się psuja.
Ze względu na fakt, że strefa przygraniczna jest bardzo niebezpieczna a Piura na forach internetowych jest określane jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miast w Peru decydujemy się na to aby wysiąść we wcześniejszym Sullana stąd udać się dalej do Chiclayo, które jest naszym pierwszym „przystankiem” w Peru.


Z Peru do Boliwii

Z Cusco kursują bezpośrednie autobusy do La Paz z przystankiem na granicy w celu załatwienia niezbędnych formalności.
Decydujemy się na wyjazd z Cusco do Copacabany w Boliwii. Trasa Cusco – Copacabana, czas przejazdu 11 godzin (uwaga na różnicę czasu miedzy Peru a Boliwią (1 godzina), koszt 50 Soli, linie Nuevo Continental (semi cama). Jeśli zdecydujesz się na podobną trasę, na terminalu powiedzą Ci, że autobus jedzie bezpośrednio do Copacabany. Nie do końca jest to prawda. W okolicach granicy należy przesiąść się do busa który zawiezie Cię na granicę peruwiańsko-boliwijską. Po stronie boliwijskiej wsiadasz do kolejnego busa który w dziesięć minut zawozi Cię do Copacabany bo to zaledwie 8 kilometrów. Koszt przejazdu busami wliczony jest w cenę biletu linii Nuevo Continental więc nic dodatkowo nie musisz płacić.


Do Peru z Boliwii

Przejazd La Paz – Puno via Desaguadero – czas przejazdu 6 godzin, cena 60 Bs, autobus linii Nuevo Continente. Autobus jedzie bezpośrednio z La Paz do Puno i zatrzymuje się na granicy w Desaguadero w celu załatwienia formalności związanych z przekraczaniem granicy. Brak opłat czy podatków wyjazdowych.


Z Peru do Chile

Z Arequipy nie ma bezpośrednich autobusów do Chile, Arica. W Arequipie z terminalu Terrapuerto łapiemy autobus do Tacna w Peru.
Trasa Arequipa- Tacna, czas przejazdu  6,5 godziny, koszt biletu 25 soli, autobus linii Moguegua. Z Tacna jeżdżą samochody i busy tzw collectivo bezpośrednio do Arica w Chile. Często kierowca pomaga załatwić formalności związane z przekraczaniem granicy.
Trasa Tacna w Peru –Arica w Chile, czas przejazdu z załatwieniem formalności na granicy 1,5 godziny, koszt 10-20 soli w zależności od firmy transportowej.
Przy wyjeździe z Peru drogą lądowa, nie ma żadnych opłat i podatków. (IS)

Znasz dobrze Peru?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Marta Podleśna-Nowak – przemierzyła samotnie z plecakiem Amerykę Południową od Wenezueli, przez kraje andyjskie, do Argentyny. Geograf i pilot wycieczek specjalizujący się w krajach latynoskich. W ciągu 6 lat zwiedziła prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, w większości z nich była po kilka razy. Prowadzi wyprawy: www.latinotour.pl

Mirosław Oleksy - po maturze odbył samotną podróż do Ameryki Południowej i Północnej, odwiedzając Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Arubę i USA. W Peru spędził 7 tygodni, podróżując i pracując jako wolontariusz w Pisco, co pozwoliło mu dokładnie poznać ten kraj, jego ludzi oraz dobre i złe strony.

Iza Sapuła - Od wielu lat zafascynowana Ameryka Południową, w której spędza tak dużo czasu jak to tylko możliwe. Tam zwiedza, podróżuje, wspina się i fotografuje. Ostatnio ta wielka fascynacja zaowocowała wielomiesięczną wyprawą podczas której Iza przemierzała cały południowo–amerykański kontynent z północy na południe. W Peru była wielokrotnie a podczas ostatniej podróży spędziła tam 5 miesięcy. www.odkryte.pl

Obejrzyj zdjęcia z Peru.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)