Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kolumbia - Na co uważać

Mieszkańcy. W dużych miastach uważać na pospolitych kieszonkowców, nie zapędzać się w biedniejsze dzielnice po ciemku (np. w Bogocie do południowej części), zdecydowanie nie obnosić się z zamożnością, po co kusić los. Czyli jak wszędzie.

I przede wszystkim - nie jeździć tam, gdzie w danym momencie stacjonują partyzanci tudzież inne grupy zbrojne. A dowiesz się o tym, rozmawiając z mieszkańcami, policjantami oraz zaglądając do lokalnej prasy czy słuchając radia. 

 

Kanty i oszustwa. Nie odnotowano. Raz kiedyś jakieś małe nieporozumienie z naganiaczami autobusowymi, ale nie ma co panikować. Chodzą plotki o podrzucanych narkotykach, ale nigdy od nikogo na żywo nic takiego nie usłyszeliśmy. Prawdopodobnie w miejscach turystycznych łatwiej o naciągacza.

Woda. Wysoko w górach prosto ze strumyka, w miejscowościach górskich z kranu, w miejscowościach nizinnych lepiej z butelki. To wersja ostrożna, nas nigdy żadna rewolucja żołądkowa tudzież ameba nie spotkała.

Ciemne miejsca. Biedne dzielnice starego miasta, slumsy. 

Jedzenie. Ech, raz się żyje... Przypadków chorób z autopsji nie stwierdzono, choć wiadomo, że nasz sanepid na kolumbijskiej ulicy padłby z wrażenia. Najlepiej jeść wszystko co smakuje, tym wrażliwszym polecamy rzeczy choć trochę przesmażone i owoce własnoręcznie obrane.

Ruch drogowy. Teoretycznie prawostronnie, teoretycznie według zasad ruchu drogowego, teoretycznie swoim pasem. Praktycznie: miej się na baczności.

Przyroda. Góry: łaskawe i piękne, ale pamiętaj, że tam nie spotkasz pewnie innych turystów ani nie działa GOPR...

Woda: patrz co robią lokalni, kąp się tam gdzie oni, pływaj tam gdzie oni – ale ostrożniej.

Przyroda ożywiona: może stanowić zagrożenie raczej tylko w dżungli. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w tym kierunku, nie zapuszczaj się tam sam.

 

Choroby. W Dolinie Magdaleny i na północno-zachodnim skraju kraju sporadycznie występuje malaria.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Cała wschodnia część kraju (na wschód od gór) jest trudno dostępna, podobnie jak część południowa, leżąca w Nizinie Amazonki, a to z uwagi na kiepską jakość dróg lub ich brak oraz przebywanie na tych obszarach partyzantów (guerrillas).

Nie warto zgrywać chojraka i przyjąć do wiadomości, że w Kolumbii jest bardziej niebezpiecznie niż w innych krajach Ameryki Południowej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)