Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Gujana - Transport i poruszanie się po kraju

Jedyna komunikacja odbywa się busikami i taksówkami.

Czasy przejazdu: liczyć jeden dzień w podróży na trasie krótkiej (Surinam, Mahdia) i dwa dni na trasie długiej (Brazylia).

 

Minibusy/shared taxi. Busiki odjeżdżają z Stabroek Market i okolicznych uliczek. Miejsce w busiku na trasie G-Town – Mahdia kosztuje 30USD, G-Town – granica Surinamu - 15USD.

W Georgetown przejazd busikiem na dowolnej trasie kosztuje 0.5 USD, za taksówkę trzeba zapłacić 5 USD.

 

Samochód. Nawet jeśli istnieje taka możliwość, to nie ma ona większego sensu (w kraju jest jedna droga asfaltowa). Chyba że ktoś podróżuje w stylu Camel-Trophy...

Uwaga! W Gujanie jeździ się inaczej niż w całej Ameryce Łacińskiej. Po pierwsze po lewej stronie. Po drugie wszyscy palą dużo zioła, więc nigdzie się nie spieszą i jadą powoli (!) oraz zapinają pasy (!).

 

Promy/łodzie. Przez Demerara River: z Georgetown w kierunku zachodnim.
Przez Courantyne do Surinamu.

Autostop. Serdecznie odradzam.

Taksówki. Każda cena jest negocjowalna, nie ma taksometrów. Warto wziąć numer telefonu od zaufanego taksówkarza. Dojazd z lotniska do miasta taksówką kosztuje 15 USD.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Do osad w dżungli można dostać się jedynie awionetką. Loty obsługuje kilka firm z siedzibą w Georgetown (m.in. Airservices Ltd.) Lot kosztuje ok.300 USD/1os lub ok.1000 USD/czarter. Awionetki latają bez rozkładu i w zależności od pogody, należy wcześniej wszystkie dokładnie umówić i opłacić, ale to i tak nie gwarantuje odbycia lotu (pogoda, zły humor pilota...)

Metro. Może za dwa pokolenia, ale nie przypuszczam.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Surinam i Brazylia. Brak lądowego połączenia z Wenezuelą! (samolotowego również brak).

Znasz dobrze Gujanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Wojtek Paczos - lubliniak, absolwent (oby wkrótce) ekonomii w SGH; związany z KTE Tramp i Grupą Wyprawową chate.pl. Chodzi po górach niskich i wysokich, pstryka fotki i pisze relacje. Kiedy chce odpocząć od gór jedzie do dżungli albo na pustynię. Słucha dużo rocka i trochę reggae, czyta tylko o podróżach albo o makroekonomii, dużo śpi i uwielbia kawę.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)