Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Ekwador

O Ekwadorze niewiele wiemy. Tyle, że równik jest, banany rosną, kokę uprawiają i Karol Darwin stworzył swoją słynną teorię ewolucji w oparciu m.in. o podróż na wyspy Galapagos. Fani piłki nożnej pamiętają pewnie Mundial 2006, kiedy to przegraliśmy z drużyną ekwadorską 0:3. I to by było na tyle.

Najmniejsze z państw andyjskich i jedno z mniejszych w Ameryce Południowej kryje w sobie wiele atrakcji. Stosunkowo niewielkie odległości pozwalają jednego dnia cieszyć się plażą na wybrzeżu, następnego być już w Andach a kolejnego udać się do lasów deszczowych u podnóża wschodnich stoków. (Marta Podlesna-Nowak)

Kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – góry, dżungla, plaże, trekking, spływy kajakowe, surfing, muzea, przytulne knajpki... Indianie w bajecznie kolorowych strojach ludowych, fiesty, tradycyjnie robiona chicha i świnka morska z rożna. Religijny synkretyzm - w salkach katechetycznych oczyszczają szamani, a w kościołach księża odprawiają msze w quichua.

Zapomniane przez świat osady z lepiankami z gliny i domkami na palach. Podróże autobusem z owcami i świniakami na dachu. Targi, na których można kupić wszystko – od krowy, przez kapelusze, owoce i radia do wiader ze starych opon i kolczyków. Senne miasteczka i tętniące muzyką centra Quito i Guayaquil. Kraj, w którym wszystko zmienia się w mgnieniu oka. (Katarzyna Machl)

Komu się spodoba: tym, którzy kochają góry i przyrodę. Botanikom, lubiącym zwierzęta i morskie bujanie (wyspy Galapagos), pragnącym uciec od tłumu turystów (szczególnie południowy obszar), fotografom, ludziom otwartym na inną kulturę oraz tym, którzy lubią się powłóczyć i poczuć niezwykłości „innego” świata.

Ekwador (marzec 2009)    Factbook
 • Wiza: niepotrzebna do 90 dni. Jest opłata wylotowa - 38 USD.
 • Ceny: noclegi – od 4 USD (hardcore) wzwyż, w przytulnym hostelu 10-15 USD. Obiad/kolacja w garkuchni - 1,5-2 USD. Przejazdy autobusowe: w mieście ok.0,20 USD, na trasie obowiązuje przelicznik 1h = 1 USD.
 • Średni dzienny budżet: 20-25 USD
 • Waluta: USD.
 • Najlepszy okres: zależy od części kraju. Zobacz szczegóły.
 • Najgorszy okres: zależy od części kraju. Zobacz szczegóły.
 • Szczepienia: wymagane - brak, zalecane - WZW A i B, BTP, dur brzuszny, żółta febra.
 • Główne międzynarodowe lotniska: Quito, Guayaquil.
 • Autostop: dobry, ale płatny.
 • Średnia prędkość poruszania się po drogach: 50 km/h w porze suchej, w porze deszczowej - dużo dłużej.
 • Wtyczki elektryczne: 110V, typ amerykański.
 • Języki: hiszpański i nic poza nim.

Znasz dobrze Ekwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Koniec świata poleca   

Zobacz miejsca polecane przez innych użytkowników lub poleć swojetutaj

co warto zobaczyć

  Dodaj swój sposób na dostanie się do Ekwadoru za małe pieniądzetutaj

  jak tanio dojechać