Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ekwador - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Autobusy są najlepszą i bardzo tanią formą transportu. Nie są zbyt wygodne, bo ich większość to przerobione amerykańskie school-busy. Miejsca siedzące nie są gwarantowane, warto wykupić bilet z wyprzedzeniem i wcześniej też być na dworcu. Jeśli jeździcie na żywioł i zatrzymujecie autobusy na trasie, liczcie się z tym, że mogą być one przeładowane. Kierowca zawsze się zatrzyma i będzie twierdził, że miejsca jeszcze są, a w środku okazuje się że już cały korytarz jest w pakunkach i tobołkach, na których śpią małe indiańskie dzieci.

Bilety można kupić w autobusie. Funkcję kasjera i naganiacza pełni specjalna osoba, która również pomaga wsiąść i wysiąść oraz ulokować plecak. Jeśli nie znacie drogi, a okno jest brudne i nic nie widać, albo też jedziecie nocą, warto przekazać nazwę miejscowości „kasjerowi” – na pewno dopilnuje, żebyście opuścili autobus we właściwym miejscu. (MP-N)

W miastach jest zawsze gęsta sieć połączeń autobusowych, ale informacje o tym, jak do jechać tam, gdzie chcecie są starannie ukryte. Najlepiej pytać o to chłopaka obsługującego pasażerów, tj. zbierającego opłaty za bilet (0,15-0,25 USD). W Quito i Guayaquil działa też trolejbus.

Wszystkie linie autobusowe są prywatne, i wszystkie korzystają z istniejącego w każdym mieście dworca autobusowego (terminal terrestre).
Przykładowe trasy:
Quito – Riobamba - 3 USD
Quito – Cuenca - 9-10 USD
Quito – Guayaquil - 10 USD
Quito – Otavalo – 2 USD
Quito – Tulcan - 5-6 USD

Autobusy na tych trasach jeżdżą w zasadzie bez przerwy, nie czeka się dłużej niż 45 minut. (KM)

Jak dostać sie pod Reventador
Wybierając się na Reventador z Otavalo musieliśmy dojechać do Quito (Otavalo - Quito 3h) i dalej złapaliśmy autobus do Reventador (trasa Quito - Reventador pięć godzin choć powiedzą Ci na terminalu że cztery)

Przejazdy do Banos i Riobamby
Z Quito co kilkanaście minut jeżdżą bezpośrednie autobusy do Banos - czas przejazdu około 3,5 h.
Z Banos bezpośrednim autobusem  udajemy się do Riobamby - czas przejazdu 2 h. Nie daj sobie wmówić ze nie ma bezpośrednich autobusów z Banos do Riobambym, gdyby ktoś chciał Cię namówić na przesiadkę w Ambato. Autobus z Banos do Riobamby jedzie przez Ambato ale są autobusy bezpośrednie i nie ma potrzeby przesiadania się.

Przejazd z Riobamby do Guargalla
Canioneta (2,5h) lub co drugi dzień ciężarówka z Licto - wcześnie rano. Do Licto kursują autobusy kilka razy dziennie. (IS)

 

Minibusy/shared taxi. Jeżdżą nie tylko na głównych trasach, ale również na tych mniej uczęszczanych. Czasami warto skorzystać z taksówki, szczególnie gdy jedziecie poza miasto albo na małą wieś, gdzie autobusy się nie zatrzymują. Koszt przejazdu jest niewielki. (MP-N)

Samochód. Średnia prędkość – ok. 50km/h. Oczywiście, jeśli to nie jest akurat pora deszczowa. Gdy pada i na drodze są obsuwiska, czas podróży jest nieograniczony. (KM)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. W Ekwadorze istnieją dwie linie kolejowe, a raczej wąskotorowe. W porze deszczowej zwykle nie funkcjonują ze względu na osuwiska i uszkodzenia torów.

1. Ibarra – Primer Paso (45km, 1.5h). Jeździ pn-pt o 7.00, wraca o 14.00; sob-nd: 8.00, powrót 16.00, na życzenie pasażerów może wrócić wcześniej. Żeby pociąg w ogóle wyjechał na trasę, musi być zakupiona odpowiednia ilość biletów (7 USD). Info w kasie na dworcu lub tel: 2950 390.

2. Riobamba – Nariz del Diablo. Jeździ śr, pt i nd +/- o 7.00, 14 USD , czasem (gdy pada) pociąg odjeżdża dopiero z Alausi. Warto zająć miejsce na dachu, ale uwaga na tunele! – w styczniu 2008 dwaj Japończycy zginęli, bo nie siedli przed tunelem... (KM)

Bardzo ciekawa i pełna wrażeń jest podróż na trasie Riobamba – Sibambe. Szczególnie polecam podróż na odcinku Nariz del Diablo (czyli Nos Diabła), który jest największą atrakcją ekwadorskich kolei. (MP-N)

 

Autostop. Dość powszechny, szczególnie poza głównymi trasami. Autostop nie oznacza, że zatrzymacie auto, które was zawiezie za darmo do celu (chociaż i to może się zdarzyć), ale raczej może to być minibus albo shared taxi albo też autobus rejsowy, gdzie będziecie musieli zapłacić skromną „dolę”. Ekwadorczycy to dość biedni ludzie, mało kto ma własny samochód, dlatego też częściej spotkacie na drodze publiczny środek transportu. (MP-N)

Dobry, jeśli chce się pojechać w miejsca nieuczęszczane – zawiezie wszędzie, ale w 95% za opłatą (pytać!). Na głównych trasach raczej trudno, by ktoś się zatrzymał, ale połączenia autobusowe są tak dobre, że nie ma zbyt wielkiej potrzeby jechania stopem. (KM)

 

Taksówki. Dużo, tanio i wszędzie. Taksometry istnieją, ale są włączane w zasadzie tylko na specjalne życzenie i talko w dzień, w nocy działa tylko targowanie się – przed wyruszeniem w trasę. Jeśli cena wam nie odpowiada można wysiąść, i tak za chwilę pojawi się następna.

Ceny:
Quito: dworzec autobusowy – La Mariscal 3-5 USD (dzień/noc)
Lotnisko – La Mariscal 5-6 USD
Cuenca: dworzec – centrum 2-3 USD
Guayaquil: lotnisko – centrum 6-7 USD
Otavalo – Laguna Cuycocha 10 USD (KM)

 

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Oszczędza bardzo dużo czasu, polecany zwłaszcza dla tych, co nie wysiedzą 10 godzin w autobusie, lub chcą się powłóczyć po El Oriente. Wszystkie trasy obsługuje linia TAME.

Quito-Guayaquil-Quito – 120-130 USD
Quito-Cuenca-Quito – 100-110 USD
Quito-Macas - 60 USD
Quito – Lago Agrio - 65 USD
Quito – Coca - 60 USD (KM)

Najpopularniejsze wewnętrzne trasy to Quito – Guayaquil oraz Guayaquil – Wyspy Galapagos. (MP-N)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Kolumbia i Peru, wizy do obu tych krajów są niepotrzebne.

Do Kolumbii najlepiej jest pojechać z Tulcan (przy okazji zwiedzić przepiękny cmentarz z bukszpanowymi rzeźbami) taksówką (5 USD) lub busem z rynku (3 USD).

Do Peru: z Loja do Piury jeżdżą dziennie 3 autobusy, 8 USD. Możliwa jest też droga wodna z Coca: taxi canoa do Pantoja (50 USD), a potem do Iquitos, raz w miesiącu, 8 dni w hamaku, ścisku i z całym inwentarzem domowym. Nie próbowałam, więc ani nie polecam, ani nie odradzam. (KM) Mozna też drogą lądową przez Huaquillas lub Macarę. (MP-N)

Jak wyjechać z Ekwadoru do Peru:
Wyjeżdżając z Ekwadoru drogą lądową nie płaci się podatku. Przy opuszczaniu Ekwadoru droga powietrzna podatek wylotowy wynosi 41$.

Do Peru wjeżdżamy drogą lądową. Jadąc z Cuenki mamy dwie opcje.
- pierwsza z nich to: z Cuenki do Machala albo Guayaquil i dalej do Tumbes w Peru. Odradzano nam ta opcję jako bardzo niebezpieczną.
 
- druga opcja: z Cuenki do Loja – około 5 godzin. Koszt biletu 7 $. Z Loja autobusem międzynarodowym do Piura – 8 godzin. w Tej sytuacji granice przekracza się w Macara. Koszt biletu 7,5$. Z Loja do Piura  jeżdżą dwie korporacje autobusowe: Transportes Loja i Camarianga Przy czym warto wybrać Transportes Loja bo droga korporacja ma mocno wyeksploatowane autobusy, które często się psuja.
Ze względu na fakt, że strefa przygraniczna jest bardzo niebezpieczna a Piura na forach internetowych jest określana jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miast w Peru decydujemy się na to, aby wysiąść we wcześniejszym Sullana i stąd udać się dalej do Chiclayo, które jest naszym pierwszym „przystankiem” w Peru.


Jak dostać się do Ekwadoru z Kolumbii:
Do Ekwadoru wjechaliśmy droga lądowa z miejscowości Ipiales w Kolumbii do miejscowości Tulcan w Ekwadorze przez przejście graniczne Rumichaca. Z przejścia granicznego na terminal kursują małe busy.
W mieście Tulcan można już złapać bezpośrednio autobus do Quito. (IS)

Znasz dobrze Ekwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marta Podleśna-Nowak – przemierzyła samotnie z plecakiem Amerykę Południową od Wenezueli, przez kraje andyjskie, do Argentyny. Geograf i pilot wycieczek specjalizujący się w krajach latynoskich. W ciągu 6 lat zwiedziła prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, w większości z nich była po kilka razy. Prowadzi wyprawy: www.latinotour.pl

Katarzyna Machl – w podróżach, oprócz przyrody, najbardziej interesują ją ludzie - ich sposób myślenia, widzenia świata, styl życia, smutki i radości… Dlatego, jak już gdzieś jedzie, stara się na dłużej niż parę tygodni - żeby poznać wszytsko bliżej. Ostatnia jej miłość to  Ameryka Południowa, wcześniejsza to Syberia - ale i tam jeszcze powróci. Na codzień spełnia się jako psycholog w Niemczech, w klinice uzależnien dla repatriantów z byłego ZSSR i Europy Wschodniej.

Iza Sapuła - Od wielu lat zafascynowana Ameryka Południową, w której spędza tak dużo czasu jak to tylko możliwe. Tam zwiedza, podróżuje, wspina się i fotografuje. Ostatnio ta wielka fascynacja zaowocowała wielomiesięczną wyprawą podczas której Iza przemierzała cały południowo–amerykański kontynent z północy na południe. W Ekwadorze była kilkakrotnie. www.odkryte.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)