Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ekwador - Na co uważać

Mieszkańcy. Osobiście nie sprawdziłam, ale ogólnie jako potencjalnie niebezpieczni występują ekwadroscy Murzyni. Miejscowych Indian obawiać się w żadnym wypadku nie należy – zawsze i wszędzie są pomocni i przyjaźnie nastawieni. (KM)

Kanty i oszustwa. Nie słyszałam o żadnych kantach, oszustwach, kradzieżach, napadach i innych przykrościach, których należałoby się bać. (MP-N)

Zdarzają się w centrum turystycznym każdego miasta: ogólna zasada wszędzie obowiązująca: nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i nie szpanować sprzętem, uważać na plecaki, torebki i kieszenie oraz „życzliwych”, którzy chcą wam pomóc wyczyścić nagle brudny od keczupu bądź musztardy plecak.

Czasem można potknąć się o leżące na ulicy niemowlę i w powstałym zamieszaniu stracić cały dobytek. (KM)

W ostatnich latach bardzo powszechne stały się kradzieże w autobusach. Nawet sami kierowcy przed tym przestrzegają. Bagaże miej zawsze na widoku. Nawet jeśli Twój uroczy sąsiad siedzący za Tobą w autobusie zaproponuje abyś wygodnie położył się na siedzeniu a pod siedzenie wsunął swój bagaż lepiej tego nie rób. Kiedy Ty będziesz wygodnie wypoczywał Twój uroczy sąsiad wyjmie pod siedzeniem z plecaka to co mu się spodoba. (IS)

 

Woda. Najbezpieczniej pić wodę butelkowaną. W knajpach prosić napoje bez lodu („sin hielo”). (MP-N) Pić tylko przegotowaną bądź butelkowaną, zwłaszcza na wybrzeżu i w dżungli, najgorsza jest ponoć w Guayaquil. W Quito i w Andach osobiście piłam kranówę bez przegotowania i nic mi nie było, ale może miałam dużo szczęścia... (KM)

Ciemne miejsca. W Quito nie warto wychodzić na piechotę na Panecillo – co drugi turysta traci tam cenne rzeczy. W dzień generalnie jest bezpiecznie, ale lepiej odpuścić sobie północną część starego miasta. W nocy poruszać się tylko w grupie lub taxi, zwłaszcza na La Mariscal. W trolejbusach trzymać się za kieszenie.

Guayaquil – w nocy niebezpiecznie jest w okolicy Mercado Central i Parque Centenario. Cerro del Carmen jest niebezpieczne o każdej porze, ponoć nawet policja boi się tam zaglądać.

W Otavalo na targu nic złego oprócz kieszonkowców was nie spotka, trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Na granicy z Kolumbią nocą podobno pojawiają się „kontrole” pozbawiające podróżujących wszystkiego. W dzień kontrole są prawdziwe i niczego raczej nie kradną.

Według miejscowych nieprzyjemne może być północne wybrzeże (okolice Esmeraldas i San Lorenzo), ale jest to wiadomość niesprawdzona. (KM)

 

Jedzenie. Dobrze jest próbować miejscowych specjałów, ale należy zachować podstawowe środki ostrożności. Mięso jeść tylko poddane obróbce termicznej (gotowane, smażone), unikać surowizny - szczególnie surowych warzyw z ziemi (pomidory, sałaty i inne) oraz wody z niepewnego źródła, również w postaci lodu. Lepiej nie jeść jajek na miękko - tylko ugotowane na twardo. Zatrucie pokarmowe nawet przy zachowywaniu rozwagi w jedzeniu może wystąpić, dlatego też dobrze mieć apteczkę z odpowiednimi lekami.

Dobre jedzenie jest nie tylko w knajpach dla turystów i drogich restauracjach, warto poszukać lokalnej knajpy, takiej gdzie trudno o wolny stolik. Jest to gwarancją nie tylko dobrej kuchni, ale również świeżych potraw, gdyż przy większym ruchu żywność schodzi na bieżąco i nie zalega w lodówkach.
Tanią i pożywną opcją obiadową jest almuerzo czyli zestaw obiadowy nazywany inaczej zestawem dnia (menu del día), złożonym z zupy i drugiego dania w formie gulaszu mięsnego z ryżem albo ryby. (MP-N)

Zawsze należy myć owoce z targu i raczej nie jeść sałatek w garkuchniach. Często zdarza się na targach i fiestach, że jedzenie nakładane jest garściami – warto popatrzeć jak czysta/brudna jest taka garść. (KM)

Ruch drogowy. Jak w krajach latynoskich: wszelkie zasady mają swoje wyjątki, dlatego trzeba mieć oczy z tyłu głowy. (MP-N) Używanie pasów bezpieczeństwa i migaczy nie jest zbyt często praktykowane, zwłaszcza w Guayaquil i Quito. Pieszy zawsze i wszędzie jest na straconej pozycji. Na obwodnicy Quito normalne jest wyprzedzanie na trzeciego. Z miejskich autobusów często trzeba wysiadać niemal w biegu – zdarza się, że autobus na przystankach tylko zwalnia, zamiast się zatrzymać. (KM)

Trudności w poruszaniu się po kraju. W całym kraju drogi są fatalne, od czasu do czasu zdarzają się blokady (strajki). W porze deszczowej trzeba liczyć się z osuwiskami (Sierra) i powodziami (costa). (KM) Trudno dostępne są niektóre partie regionu Oriente (wschodniego). (MP-N)

Przyroda. W górach przydaje się ciepły polar lub kurtka. Nawet gdy pogoda w ciągu dnia jest słoneczna, po południu może zrobić się nagle bardzo wietrznie i chłodno. (MP-N)

Niebezpieczna przyroda może być tylko w dżungli (chyba, że spotkacie w górach toro bravo – złego byka) – komary roznoszą malarię, w rzekach czają się kajmany, pod liśćmi kryją się jadowite gąsienice i takież węże... Dobry przewodnik powie na co uważać i czego nie dotykać. (KM)

Choroby. Najczęstszymi chorobami są: wysokościowa i zatrucia pokarmowe. (MP-N) W dżungli przydadzą się leki przeciwmalaryczne. Czasem zdarza się denga (ale nie powyżej 1000 m n.p.m.). (KM)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu) 
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Ekwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marta Podleśna-Nowak – przemierzyła samotnie z plecakiem Amerykę Południową od Wenezueli, przez kraje andyjskie, do Argentyny. Geograf i pilot wycieczek specjalizujący się w krajach latynoskich. W ciągu 6 lat zwiedziła prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, w większości z nich była po kilka razy. Prowadzi wyprawy: www.latinotour.pl

Katarzyna Machl – w podróżach, oprócz przyrody, najbardziej interesują ją ludzie - ich sposób myślenia, widzenia świata, styl życia, smutki i radości… Dlatego, jak już gdzieś jedzie, stara się na dłużej niż parę tygodni - żeby poznać wszytsko bliżej. Ostatnia jej miłość to  Ameryka Południowa, wcześniejsza to Syberia - ale i tam jeszcze powróci. Na codzień spełnia się jako psycholog w Niemczech, w klinice uzależnien dla repatriantów z byłego ZSSR i Europy Wschodniej.

Iza Sapuła - Od wielu lat zafascynowana Ameryka Południową, w której spędza tak dużo czasu jak to tylko możliwe. Tam zwiedza, podróżuje, wspina się i fotografuje. Ostatnio ta wielka fascynacja zaowocowała wielomiesięczną wyprawą podczas której Iza przemierzała cały południowo–amerykański kontynent z północy na południe. W Ekwadorze była kilkakrotnie. www.odkryte.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)