Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Brazylia - Na co uważać

Mieszkańcy. Na terenach gdzie rzadko pojawia się biały, wszyscy czegoś od ciebie chcą. Jest to bardzo męczące. Należy uśmiechnąć się i po prostu iść w swoim kierunku. (MB)

Kanty i oszustwa. Jak wszędzie należy uważać. Np. do stolika przysiadają się weseli i przyjaźni Brazylijczycy i nagle na stole pojawiają się butelki z piwem, drinki. Niby myślisz że to oni stawiają, a w rzeczywistości barman każe płacić tobie. Udało mi się w odpowiednim momencie zareagować, zapłacić mój rachunek i się oddalić. Niestety mojej reklamówki z ręcznikiem (na szczęście tylko z ręcznikiem) już nie było. (MB)

Przede wszystkim trzeba uważać w dużych miastach, takich jak São Paulo czy Rio de Janeiro. Najlepiej nie kusić losu i nie nosić markowych ciuchów, żadnej biżuterii ani zegarka. Aparat fotograficzny należy trzymać w plecaku czy torbie i wyjmować tylko do zrobienia zdjęcia. Nie powinno się też zabierać ze sobą dużych sum pieniędzy – najlepiej tyle, ile nam na dany dzień potrzeba. Dobrze jest mieć przy sobie drobne, żeby dla świętego spokoju dać je nagabującym dzieciom – czasami trudno się od nich uwolnić. (ZB)

 

Woda. Wszędzie mineralna, nie polecam innej – może być zanieczyszczona. (MB)

Najlepiej pić tylko butelkowaną. W miastach woda z kranu jest tak mocno zaprawiona chemią, że można spokojnie myć nią zęby etc. Im bardziej tropikalny klimat, tym bardziej trzeba uważać. Jeśli mamy duże obawy to najlepiej też zamawiać soki czy drinki bez lodu. (ZB)

 

Ciemne miejsca. Zasada jest taka. Po przybyciu na miejsce noclegowe wyciągasz mapę i pokazujesz ją komuś, kto cię obsługuje. Jeśli jest problem językowy, a zazwyczaj jest, zawsze można mową ciała zapytać o niebezpieczne miejsca, prosząc o zaznaczenie odpowiednio długopisem. Zarówno w wielkich miastach, jak i miasteczkach to się sprawdziło. (MB)

Jedzenie. Z jedzeniem podobnie jak z wodą – im bliżej tropików tym bardziej trzeba uważać. Unikać surowych nieobranych warzyw i owoców. W Bahii bardzo popularny jest olej palmowy – może być dosyć ciężki dla europejskiego żołądka, nie należy przesadzać z ilością potraw, które go zawierają. Podobnie z ostrym sosami np. z papryczki piri-piri. (ZB)

Ruch drogowy. Miejcie oczy i pozostałe żywotne organy ciała czujne, niezwykle czujne. (MB)

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. Wchodząc do lasu deszczowego zobaczycie na znakach ostrzeżenia o wężach. Należy uważać. Trafiają się również jaguary, przed którymi ostrzegała nas pani Ewelinka (Brazylijka pochodzenia polskiego, urodzona w wiosce w dżungli) łamaną polszczyzną: „Jeśli będziecie mieć szczęście spotkać jedna puma (jaguar), to weźcie ręce do góry nad sobą i pokażcie że jesteście więksi od niego, wtedy jak nie jest głodny – odejdzie”. (MB)

Przede wszystkim trzeba uważać na węże, ale prawdopodobnie głównie dręczącym nas zwierzęciem będzie komar. (ZB)

 

Choroby. Należy uważać w konkretnych strefach. Na wschodzie kraju nie ma zagrożeń oraz obowiązku profilaktyki antymalarycznej czy szczepienia na żółtą febrę. Musicie jednak pamiętać, że jeśli nie macie szczepień a opuścicie Brazylię (np. wyjedziecie na parę dni do Boliwii czy Kolumbii), nie wpuszczą was z powrotem do Brazylii, ponieważ wracacie z terenów zagrożonych. Obowiązkowa wówczas jest na pewno żółta febra. Warto to szczepienie wykonać, macie spokój na 10 lat. (MB)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane (czasem wymagane - jeśli przyjeżdżasz z niektórych krajów)
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu) 
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Autor

Marcin Bednarczyk - na co dzień pracuje jako seksuolog, jest nauczycielem akademickim, doktoryzuje się w tej problematyce. Jego hobby to żeglarstwo. Szukam fajnej ekipy, aby zaplanować jakiś egzotyczny wyjazd np. do Azji, Ameryki Południowej, Środkowej.

Zuzanna Baranowska - Jest absolwentką afrykanistyki, skończyła też studia latynoamerykańskie (nie pisze, że jest absolwentką, bo ciągle walczy z pracą magisterską :). Jest miłośniczką dalekich podróży (tylko na własną rękę) oraz innych kultur.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)