Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antarktyka - Na co uważać

Mieszkańcy. Polarnicy wywodzą się przede wszystkim z krajów, do których należą stacje. Są przyjaźni.

Kanty i oszustwa. Takich nie ma wśród polarników. Skazani na siebie na końcu świata ludzie niosą pomoc potrzebującym.

Woda. Warto mieć butelkę wody przy sobie, w plecaku. Nawet wytopiona ze śniegu lub lodowcowego lodu woda jest zdatna do picia.

Ciemne miejsca. Są zwłaszcza podczas zimy, gdy dzień jest bardzo krótki. Na otwartym terenie, gdy nie ma księżycowej nocy, panują wówczas egipskie ciemności.

Jedzenie. Na każdej stacji inne. Pieczywo czy ciasta bardzo często wypieka się w maszynach piekarniczych.

Ruch drogowy. Jako taki, nie istnieje. Brak dróg. Po prowizorycznych drogach poruszają się ciężkie maszyny np. PTS, pojazdy gąsienicowe.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Brak dróg i wytyczonych tras. Konieczna wcześniejsza znajomość topografii oraz GPS.

Przyroda. Latem kolonie pingwinów oraz wylegujące się słonie morskie. Mszaki i porosty. Jesienią stada uchatek, na które trzeba szczególnie uważać.

Choroby. Brak zarazków i suche powietrze sprawiają, że jedynymi chorobami są te, z którymi przyjeżdżają turyści. Zadrapania skóry goją się wolno, ale bez infekcji.

Znasz Antarktykę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tadeusz Sobczak - dziennikarz z 10-letnim stażem. Związany z gazetą „Polska The Times”, podróżnik, geograf. Do tej pory zwiedził północną Afrykę i niemalże całą Europę, Turcję oraz Izrael. Od 1 listopada 2008 roku przebywa na stacji polarnej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Kierownik 33. grupy zimującej. Wraca do kraju w listopadzie 2009r. blog: www.arctowski.blog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)