Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antarktyka - Highlight

Wyspa Króla Jerzego znajduje się w Antarktyce. To rejon po przeciwnej stronie Arktyki i stąd jej nazwa Anty-Arktyka czyli Antarktyka. Nazwa ta określa obszar na półkuli południowej, który obejmuje kontynent Antarktydy oraz otaczający go Ocean Południowy wraz z wyspami. Umowną granicę morskiej Antarktyki wyznacza tzw. Konwergencja Antarktyczna. Według umownego podziału jest to 60°szerokości geograficznej południowej.

Wyspa Króla Jerzego (King George Island) o powierzchni około 1300 km² jest największą wyspą Szetlandów Południowych. Ponad 90 procent jej powierzchni pokrywa lodowiec, wznoszący się miejscami na wysokość ponad 600 m n.p.m.

Przez wielu Wyspa Króla Jerzego jest nazywana nieoficjalną stolicą Antarktyki, a to dzięki zlokalizowanym tu aż 9 zimowym (całorocznym) stacjom należącym do 8 państw. Jedną z nich jest polska stacja Arctowski.

(Tadeusz Sobczak)

Znasz Antarktykę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tadeusz Sobczak - dziennikarz z 10-letnim stażem. Związany z gazetą „Polska The Times”, podróżnik, geograf. Do tej pory zwiedził północną Afrykę i niemalże całą Europę, Turcję oraz Izrael. Od 1 listopada 2008 roku przebywa na stacji polarnej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Kierownik 33. grupy zimującej. Wraca do kraju w listopadzie 2009r. blog: www.arctowski.blog.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)