Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Meksyk - Na co uważać

Mieszkańcy. W Mexico City lepiej uważać, szlajając się po nocy. (MC)

Mieszkańcy Meksyku są bardzo pomocni. Chętnie udzielają wskazówek, tłumaczą swoje tradycje i zwyczaje. Należy jednak uważać na niektóre rady. Z doświadczenia Europejczyków wynika, że Meksykanin zapytany o drogę nie potrafi powiedzieć „nie wiem” w sytuacji, gdy nie zna prawdziwej odpowiedzi i wskazuje dowolny kierunek (czasem przeciwny do rzeczywistego). (RN)

Lepiej nie wdawać się w dyskusje o polityce. (ZR)

 

Kanty i oszustwa. Kieszonkowcy w metrze – ale to logiczne. (MC)

Warto na bezczela sprawdzać czy reszta się zgadza i w razie wątpliwości spokojnie (Meksykanie są przeczuleni na punkcie agresji) domagać się swojego. Najczęściej, udając Greka, wszystko zostanie wyrównane.

W Meksyku panuje niepisana zasada: spróbuj, może się uda, a jak nie, to trudno. Najważniejsze, żeby tego typu incydentów nie traktować personalnie. (ZR)

 

Woda. Tylko agua purificada – czyli z butelek. Jednak inne tam bakterie niż u nas. Lepiej uważać. (MC)

Za 15 peso możecie kupić specjalne krople z jodem, które wpuszczone do szklanki z wodą z kranu uzdatnią ją. Woda ma jednak po nich wyczuwalny smak chloru. Krople warto mieć szczególnie, gdy wyruszacie w tereny mało cywilizowane. Ten sam specyfik służy zresztą do odkażania owoców i warzyw. (ZR)

 

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Przez pierwsze kilka dni lepiej uważać i nie jeść za dużo ostrych potraw, oraz tych z ulicy. Dajcie się organizmowi przyzwyczaić do nowych smaków i bakterii. Po kilku dniach nie powinno być problemów. (MC)

Uwaga na świeże owoce, te obrane i pokrojone, oferowane na straganach. (ZR)

 

Ruch drogowy. W Meksyku nie istnieje kurs ani egzamin na prawo jazdy, wyłącznie test teoretyczny, który ponoć jest banalny. Jest to dość istotne, aby zrozumieć, dlaczego Meksykanie jeżdżą tak jak jeżdżą. (RN)

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Półwysep Jukatan należy już do strefy malarycznej. Dlatego można uważać, szczególnie pod koniec pory deszczowej. Warto kupić coś na komary.

Oprócz tego podstawową chorobą której należy się bać jest żółtaczka – polecam szczepienia. Lekarze oprócz tego zalecają szczepienia na dur brzuszny i polio. (MC)

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Przewodnicy

Znasz dobrze Meksyk?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Roksana Nawrocka - w Meksyku mieszka i pracuje od października 2008. W przerwie od pracy zwiedza najbliższe okolice, czyli stany Michoacan, Queretaro, Mexico City, Hidalgo, Guanajuato i Jalisco.

Maciej Chraplak - o podróżach wie coś. Wciąż nie tyle, ile by chciał. Ale uczy się, uczy. Poznaje i coraz więcej rozumie.

Zuza Reda - Urodziła się w Warszawie, jako dziecko mieszkała w Anglii. W Meksyku spędziła cztery lata. Obecne żyje w Irlandii, skąd freelancersko pisze dla „Rzeczpospolitej”, „Podróży”, mediów irlandzkich. Startuje też z radiowym programem, poświęconym żyjącym w Dublinie obcokrajowcom. A gdy tylko ma wolną chwilę, gdzieś jedzie.

Obejrzyj zdjęcia z Meksyku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)