Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Meksyk - Highlight

Meksyk to przede wszystkim ludzie. Ludzie i natura.

Wszyscy ludzie spotkani w Meksyku są pełni życia, uśmiechu i relaksu oraz są zawsze życzliwi. Każdy jeden. Gdy kogoś o cokolwiek spytasz, ten zaraz się uśmiechnie i z wielką chęcią opowie historię swojego życia.

Przyroda - prawie wszystkie strefy klimatyczne. I pustynie, i góry, i morza, i oceany i lasy, i dżungle, i klimat umiarkowany. Wszystko czego dusza zapragnie, a wszystko to pełne egzotycznych zwierząt.

W Meksyku życie się toczy na każdym kroku, jak z trochę innej bajki. To kamienie, to Majowie i ich piramidy, to znowu jakieś małe kolonialne miasteczka, to koncerty na ulicach w środowy wieczór, w miasteczku, w którym mieszka 20 tys. ludzi... A to flamingi... a to wodospady... a to małpy i  krokodyle... albo tresowany orzeł. To papugi wylatujące z krateru...  Albo rafy koralowe i raj dla surferów... Inna bajka i tyle.

Warto przejechać cały kraj. Od południa, czyli plaż Morza Karaibskiego i dżungli Chiapas z piramidami Majów oraz dzikich plaż Pacyfiku, przez środek, gdzie jest wiele miejsc równie pięknych, a omijanych przez turystów (Husasteca Potosina!), po północ, gdzie choć nie ma wielu atrakcji turystycznych, warto zjeść najsmaczniejszego grilla na świecie, słuchając typowych meksykańskich Rancheras. (Maciej Chraplak)

 

Meksyk jest krajem kontrastów. Już w samej centralnej części jego oblicze zmienia się radykalnie: od śniegu na wulkanach w pobliżu stolicy, przez zielone góry Sierra Gorda na północy stanu Queretaro aż po półpustynne krajobrazy okolic Morelii. Od mających setki lat piramid po olbrzymią metropolie Mexico DF.

Różne są również gusta jego mieszkańców. Jedni wolą poruszać się nowoczesnymi i luksusowymi autami, inni korzystają z bardzo już wysłużonych ledwo toczących się „Garbusów” tudzież innych pojazdów rodem z lat 50-tych.

To samo dotyczy wyglądu Meksykanów. Nierzadko natkniecie się na rdzennych tubylców, noszących kolorowe wełniane stroje, ale w miastach przeważa już moda międzynarodowa (z wyjątkiem brylantyny, którą panowie używają tu w znacznie większych ilościach niż gdziekolwiek indziej). Ciągle modny jest również look na kowboja z obowiązkowym kapeluszem oraz kowbojkami.

Ze względu na swoją różnorodność i bogactwo kulturowe Meksyk jest miejscem gdzie można spodziewać się wszystkiego i gdzie każdy znajdzie coś ciekawego. 

No i czas płynie tu wyjątkowo wolno. (Roksana Nawrocka)

Przewodnicy

Znasz dobrze Meksyk?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Roksana Nawrocka - w Meksyku mieszka i pracuje od października 2008. W przerwie od pracy zwiedza najbliższe okolice, czyli stany Michoacan, Queretaro, Mexico City, Hidalgo, Guanajuato i Jalisco.

Maciej Chraplak - o podróżach wie coś. Wciąż nie tyle, ile by chciał. Ale uczy się, uczy. Poznaje i coraz więcej rozumie.

Zuza Reda - Urodziła się w Warszawie, jako dziecko mieszkała w Anglii. W Meksyku spędziła cztery lata. Obecne żyje w Irlandii, skąd freelancersko pisze dla „Rzeczpospolitej”, „Podróży”, mediów irlandzkich. Startuje też z radiowym programem, poświęconym żyjącym w Dublinie obcokrajowcom. A gdy tylko ma wolną chwilę, gdzieś jedzie.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)