Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kanada - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Drogo i tylko po głównych trasach (to znaczy po jednej). Z Calgary do Vancouver 230 CAD (1700km).

Samochód. To jedyny sensowny sposób poruszania się po tym ogromnym kraju. Wynajęcie: od 600 CAD/tydzień (uwaga, kierowca musi mieć >25lat).

Zakup: jeżdżącego trupa można mieć już za 300 CAD, na w miarę sprawne auto trzeba przeznaczyć 1000 CAD. Formalności w 30 minut. Bardzo polecam, daje swobodę!

Przykładowe odległości (zawsze podawane w godzinach, nie w kilometrach):
Calgary – Edmonton 3h
Calgry – Banff (Góry Skaliste) 1h
Banff – Jasper (Icefields Parkaway, najpiękniejsza droga kraju) 3h
Calgary – Vancouver 21h
Calgary – Whitehorse 3 dni
Calgary – Anchorage (Alaska) 6 dni

 

Promy/łodzie. System promów pływa wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Łączy Vancouver z okolicznymi wyspami (tanio) i z portami na północy (drogo, ale warto). www.bcferries.com

Pociągi. CPR (Canada Pacific Railway) łączy ze sobą dwa oceany. Funkcjonuje tylko na zasadzie atrakcji turystycznej: sprzedawane są bilety wycieczkowe (na przykład na przejechanie kraju w tydzień), po dosyć wysokich cenach.

Autostop. Bardzo dobry, niezawodny, darmowy i bezpieczny środek lokomocji. Do tego zawsze zawiera się ciekawe znajomości. Ma jednak ograniczenia: nie zboczycie z trasy nad jakieś bezludne jezioro łowić ryby, nie przejedziecie szutrówek w Górach Skalistych i nie dotrzecie w serce tundry w Jukonie.

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. Można spróbować, ale odległości i przewyższenia budzą respekt. Tylko dla rowerowych maniaków.

Samolot. Istnieje kilka linii obsługujących zachód kontynentu. Najdroższe są loty w poprzek kraju. Z Calgary na przykład taniej dolecieć jest do Meksyku niż do Toronto. Loty wewnętrzne kosztują  od 250 CAD.

Metro. W Calgary i Vancouver funkcjonuje miejska kolejka naziemna na prawach metra. W Vancouver biegnie po estakadzie i nie ma maszynisty – ciekawa atrakcja.

Kraje, do których łatwo się przedostać.

USA:
Alaska (z Jukonu).
Washington i miasto Seattle (z Vancouver).
Montana (z Alberty).

Znasz dobrze Kanadę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Wojtek Paczos - lubliniak, absolwent (oby wkrótce) ekonomii w SGH; związany z KTE Tramp i Grupą Wyprawową chate.pl. Chodzi po górach niskich i wysokich, pstryka fotki i pisze relacje. Kiedy chce odpocząć od gór, jedzie do dżungli albo na pustynię. Słucha dużo rocka i trochę reggae, czyta tylko o podróżach albo makroekonomii, dużo śpi i uwielbia kawę.

Obejrzyj zdjęcia z Kanady.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)