Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Alaska - Na co uważać

Koniecznie przeczytaj też sekcję "Na co uważać" w naszym głównym przewodniku po USA.

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Kanty i oszustwa. Nie bardziej niż gdzie indziej – sprawdzać rachunki płacone kartą, pilnować dokumentów. (z naszego głównego przewodnika po USA, Adam Dęby).

Woda. W każdym sklepie turystycznym w większym mieście (Anchorage, Fairbanks) można bez problemu dostać tabletki lub ewentualnie płyn do uzdatniania wody. Bardzo przydatne, jeśli wybieracie się na krótką wycieczkę w góry czy kilkudniowy trekking.

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Brak problemów.

Ruch drogowy. Uwaga na osoby starsze – w Stanach nawet paralitycy stojący nad grobem jeżdżą autami i czasem np. bez powodu jadą do tyłu – należy trzymać dystans chociażby 1,5 metra!

Wypożyczając auto trzeba mieć ubezpieczenie – jazda bez ubezpieczenia jest NIELEGALNA i gliniarz zazwyczaj pyta o prawo jazdy i ubezpieczenie. Można grać głupa, ale wypożyczalnia samochodów ZAWSZE najpierw ewentualnymi kosztami obciąża wypożyczającego, a ty potem dochodź swoich praw w sądzie (dlatego warto jest wykupić ubezpieczenie proponowane przez firmę wypożyczającą). (z naszego głównego przewodnika po USA, Adam Dęby).

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Generalnie tam, gdzie poprowadzone są drogi, trudności w poruszaniu się po nich brak. Wyjątkiem są drogi, dróżki, błotne przejezdne ścieżki, których na oficjalnych mapach czasem nie ma. Wtedy radę może dać jedynie porządny pick-up 4x4.

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Brak problemów.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Autor

Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH; swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie prowadziły od naszych sielskich Beskidów  przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)