Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Alaska - Informacje praktyczne

Koniecznie przeczytaj też "Informacje praktyczne" w naszym przewodniku po całych USA.

Ceny. W większych miastach (Anchorage, Fairbanks) ceny jedzenia i noclegów oraz większości usług raczej odpowiadają reszcie Stanów. Im mniejsze wioski, tym wyższą marżę „północną” trzeba doliczyć.

Geografia kraju. Alaska ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Północ stanu to głównie tereny tundry przecięte górami Brooksa i ogromną rzeką Jukon. Bliżej południa pojawia się więcej pasm górskich – niższe góry Chugach w okolicach Anchorage, dramatyczne Alaska Range, nie odkryte góry Wrangla oraz niedostępne, poprzecinane wielkimi lodowcami góry św. Eliasza.

Na terytorium Alaski (prawie sześciokrotnie przekraczającym powierzchnię Polski) żyje niespełna 700 tys. ludzi. Tak naprawdę poza obszarem ograniczonym od zachodu linią Anchorage-Fairbanks, reszta stanu jest bardzo słabo zaludniona. Jedynym środkiem komunikacji z odległymi osadami są awionetki. Z kolei „siatka dróg” alaskańskich jest bardzo przyjazna nawet dla ewentualnego autostopowicza – nikt nie zostawi go w potrzebie.

Alaska to przede wszystkim kraina niezwykłej różnorodności. Zachwyca przyrodniczo: z jednej strony ośnieżonymi pięcio- i sześciotysięcznikami, z drugiej aktywnymi wulkanami w archipelagu aleuckim, których jest ponad 300.

 

Pieniądze. Pieniądze można wypłacić z bankomatu w niemalże każdej większej wiosce, zaś jeśli tylko jest tam bank – można wymienić walutę.

Dostęp do internetu. W prawie każdej większej wiosce jest dostęp do internetu. (cena: nawet kilka dolarów za dzień).

Telefony. Z zasięgiem raczej nie ma problemu. Oczywiście gdzieś w głęboko w górach albo na dalekim północnym odludziu raczej nie warto na telefon liczyć.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie 110V, potrzebny jest plug adapter i voltage convector. (z naszego przewodnika po USA, Adam Dęby)

Wiza. Proces wizowy jest dość żmudny. Musisz wypełnić serię dokumentów, zrobić zdjęcie en face 5x5 cm, wpłacić na poczcie 330 zł (cena się zmienia, trzeba zawsze sprawdzić aktualną) itp. Następnie umówić się na rozmowę z konsulem za pomocą infolinii typu 0-700 (!), za 5 czy 7 zł za minutę. Konsul zeskanuje ci wszystkie palce i zada serię pytań kontrolnych. Wierzcie lub nie, ale to nie są tylko formalności, można nie dostać wizy (nawet turystycznej) za wiele różnych rzeczy, np. za to że twój ojciec unikał w Stanach płacenia podatków. (z naszego przewodnika po USA, Tomek Michniewicz)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie
al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel. (0-22) 504 20 00; fax (0-22) 504 26 88
http://poland.usembassy.gov
lub
http://poland.usembassy.gov/poland-pl

Wydział Konsularny:
ul. Piękna 12, 00-540 Warszawa
tel. (0-22) 504 20 00
e-mail: publicwrw[at]state.gov

 

Konsulat Honorowy RP w Anchorage
Konsul Honorowy, Stanisław Borucki (jęz. polski, angielski)
7550 Old Seward Highway, Suite 101
Anchorage, AK 99518
Telefon: (001-907) 344-47-22
Faks: (001-907) 344-75-25
E-mail: stanb[at]kirbyalaska.com

Autor

Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH; swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie prowadziły od naszych sielskich Beskidów  przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)