Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Salwador - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Podróż pomiędzy nadmorskimi miasteczkami jest zdecydowanie łatwiejsza niż np. na północy kraju. Autobusy kursujące wzdłuż wybrzeża zatrzymują się dosłownie w każdej miejscowości - kierowcy zatrzymują się na każde życzenie, i to w niemal dowolnym miejscu. Przejazd w zależności od trasy kosztuje od 1 do 5 USD. Jeśli ucieknie wam autobus, bez problemu złapiecie też okazję.

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Stan dróg w Salwadorze jest zdecydowanie lepszy niż chociażby w sąsiednich Hondurasie czy Gwatemali. Powoduje to, że jeździ się tutaj szybko i zdecydowanie. Na Autostradzie Panamerykańskiej bez problemu można poruszać się z prędkością 90 – 100 km/h.

W samym San Salwadorze ruch uliczny jest uciążliwy, jedynie w centrum miasta, w młodszych dzielnicach jest zdecydowanie lepiej i jeździ się zdecydowanie szybciej (średnio 60-70 km/h). W mieście modernizuje i rozbudowuje się sieć dróg, dzięki czemu każdego roku mimo przybywających pojazdów jeździ się tu lepiej.

Poza San Salwadorem jest zdecydowanie gorzej. Wiele miasteczek ma nadal brukowane ulice, wiele dróg jest w porze deszczowej rozmywanych przez lokalne potoki, a jeszcze inne wymagają wysokiego terenowego zawieszenia. Na lokalnych drogach prędkość poruszani się bardzo często oscyluje w granicach 40 – 50 km/h.

Podróżując z zachodu na wschód i odwrotnie wybierajcie jak tylko często się da Autostradę Panamerykańską (Carretera Panamerica). Trasa autostrady wiedzie od granicy z Gwatemalą (Frontera San Cristobal) przez Santa Ana, San Salwador i San Miguel aż do Hondurasu, do przejścia granicznego Frontera El Amatillo. Autostrada jest dobrze utrzymana i jeździ się nią wyśmienicie a  przejazd jest bezpłatny.

Jedynym utrudnieniem są policyjne blokady drogowe ustawiane nie tylko na autostradzie, ale także na drogach lokalnych. Są one częścią planu poprawy bezpieczeństwa w Salwadorze. Zadaniem „Policji Turystycznej” jest ochrona turystów i pomoc w trudnych sytuacjach, dlatego też nie obawiajcie się jeśli na drodze zatrzyma was patrol.    

W Salwadorze obecne są wypożyczalnie samochodów należące zarówno do dużych międzynarodowych koncernów (Avis, Best, Budget czy Hertz) jak i małe lokalne wypożyczalnie. Warto popytać o promocyjne (czasem bardzo atrakcyjne) stawki za wynajem weekendowy.

 

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Transport kolejowy nigdy nie był w Salwadorze popularną formą przemieszczania się. Obecnie istnieje zaledwie kilka połączeń kolejowych, łączących główne miasta kraju (San Salvador, Santa Ana, Acajutla, Sonsonate, Soyapango, Zacatecoluca).

Jeśli chcielibyście odbyć podróż koleją, polecam stronę FENADESAL - (Ferrocarriles Nacionales de El Salvador): http://www.fenadesal.gob.sv

 

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. W wielu taksówkach (zwłaszcza tych niekorporacyjnych) brakuje taksometrów. Targowanie się wchodzi w grę jedynie w sytuacji, kiedy dobrze znacie hiszpański (niestety taksówkarze bardzo rzadko mówią w języku innym niż hiszpański) i zdecydowanie przed rozpoczęciem podróży, a nie na miejscu.

Nigdy nie miałem wrażenia że w taksówkach jest niebezpiecznie, czy że taksówkarze krążą po całym mieście tylko po to, aby nabić rachunek do jakiejś okrągłej sumki. Wielokrotnie korzystałem z usług zarówno korporacji jak i prywatnych taksówek i zawsze byłem zadowolony.

Przejazd na trasie San Salvador (La Gran Via) - lotnisko Comalapa International Airport kosztuje 20–25 USD (odległość: 50 km).

W Salwadorze funkcjonują trzy główne korporacje taksówkarskie (ACACYA, ACONTAXIS, Radio Taxi Genesis) oraz całe grono mniej lub bardziej legalnych prywatnych taksówek.

ACACYA (tel.: 2271-4937)
ACONTAXIS (tel.: 2270-1176)
Radio Taxi Genesis (tel.: 22730050/2502-5588)

 

Moto. W Salwadorze sposobem taniego podróżowania, szczególnie w mniejszych miejscowościach są tzw. motor-taxi. Tego typu „taksówki” typowe są dla niemal całej Ameryki Środkowej.

Motor-taxi zabierają do trzch pasażerów (czasem więcej). Ich kierowcy znają miasto wyśmienicie i dosłownie za kilka dolarów zabiorą was niemal wszędzie (w obrębie miasta).

W większych miastach takich jak San Salwador czy San Miguel motor-taxi zostały wyparte przez mikrobusy i busy, ale w miejscowościach typowo turystycznych oraz we wszystkich miasteczkach wybrzeża Pacyfiku bez problemu znajdziecie motor-taxi.  

 

Rower. Mimo, że kilkakrotnie słyszałem o wyprawach rowerowych wiodących przez Amerykę Środkową, to osobiście uważam to za pomysł dość ryzykowny i zdecydowanie odradzam ten sposób podróżowania.

San Salwador jest miejscem zdecydowanie nieprzyjaznym rowerzystom - mimo, że stan dróg jest niezły to ruch uliczny nazwałbym „szalonym”. Nie liczcie na żadne uprzejmości względem rowerzystów (wręcz przeciwnie), na bezpieczne pobocza czy ścieżki rowerowe. Ten typ podróżowania po stolicy zarezerwowany jest niemal wyłącznie dla tutejszych, a i oni niechętnie korzystają z rowerów jako środka transportu.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybór roweru jako środka transportu na krótkich odcinkach – zwłaszcza poza głównymi miastami. Jeśli koniecznie chcecie wybrać ten właśnie sposób podróżowania, polecam trasę południową. Wybrzeże Pacyfiku (w okolicach La Libertad) jest najlepszym miejscem na wycieczki rowerowe. Jeśli natomiast szukacie jedno- lub dwudniowych ekstremalnych wypraw rowerowych jako urozmaicenie podróży, powinniście wybrać trasy: Ruta de las Flores, Ruta de las Culturas lub Ruta de La Paz.

Dwie firmy specjalizujące się właśnie w wyprawach rowerowych: Prodetur Ruta de La Paz (tel.: 2680-4086) oraz Akwaterra (tel.: 2263-2211).

 

Samolot. Obecnie głównym międzynarodowym portem lotniczym Salvadoru jest leżące 50 km na południe od San Salvadoru lotnisko Comalapa International Airport. Obsługuje ono wszystkie loty międzynarodowe. Mimo iż Salwador posiada jeszcze ze dwa, może trzy niewielkie lotniska, żadna z obecnych w Salwadorze linii lotniczych nie oferuje lotów krajowych wewnątrz Salwadoru - ma tak krótkich trasach byłoby to zupełnie nieopłacalne.

Najtańszym sposobem dotarcia z lotniska w San Salwadorze do centrum miasta jest autobus linii 400A. Cena biletu dla dorosłej osoby to 1 USD. Autobus rozpoczyna kurs w centrum San Salwadoru - przystanek znajduje się dokładnie przy katedrze.
 
Na próżno szukać rozkładów jazdy - nie znajdziecie ich ani na stronie lotniska ani na stronach miasta. Kierowca jednak zapewnia że autobusy 400A kursują co 15-20 minut. Pierwszy kurs zaczyna się o godzinie 5:00 a ostatni autobus na lotnisko odjeżdża z centrum o 20:00. W soboty i niedziele ostatni autobus odjeżdża natomiast o 19:00. W zależności od warunków na drogach przejazd na trasie San Salvador (katedra) - lotnisko zajmuje nawet do dwóch godzin.
 
Jeśli zdecydujecie się na podróż autobusem, dzień wcześniej upewnijcie się u kierowcy czy kurs nie został zawieszony i jak długo w danym dniu zajmie wam dojazd na lotnisko.
 
Warto również upewnić się czy hotel w którym planujecie się zatrzymać nie organizuje transportu z i do lotniska. Niewątpliwie najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem przejazdu z i na lotnisko jest taksówka. Cena przejazdu z lotniska do centrum to wydatek rzędu 25 USD - czas przejazdu 45 minut.

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. San Salvador ma stałe połączenia autokarowe z Gwatemalą, Kostaryką, Hondurasem, Nikaraguą, Meksykiem a nawet Panamą (brak jedynie stałego połączenia z Belize).

Przykładowo: bilet autokarowy San Salvador – Gwatemala City to wydatek rzędu 15 USD, natomiast połączenie San Salwador – Panama City kosztuje już 75 USD.

San Salwador ma również stałe połączenie autokarowe z Meksykiem (Chiapas). Bilet autokarowy Tapachula - San Salvador kosztuje 30 USD.

Najlepsze połączenia autokarowe w Ameryce Środkowej zapewniają linie TICA BUS (www.ticabus.com/mapa_ing.html ). Jest to stosunkowo tani, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny sposób podróżowania po Ameryce Środkowej. Pozostałe firmy transportowe (transport międzynarodowy): Pullmantur i Transnica.

Główny terminal międzynarodowy Salwadoru znajduje się w San Salwadorze przy alei Jana Pawła II (Puerto Bus - Terminal Internacional).

Jeśli lubicie podróże autokarowe, polecam trasę: San Salwador – Gwatemala City – Antiqua lub San Salwador – Gwatemala City – Tikal. Miejscem zupełnie wyjątkowym jest także Copan w Hondurasie – niestety San Salwador (ani żadne miasta Salwadoru) nie doczekało się bezpośredniego połączenia z Pueblo de Copan.

Cudzoziemcy lądujący w San Salwadorze zobowiązani są do wypełnienia deklaracji celnej wspólnej dla obszaru celnego obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę i Kostarykę. Po przejściu przez odprawę wizową będziecie mogli swobodnie poruszać się po niemal całej Ameryce Środkowej (za wyjątkiem Panamy i Belize). Nie oznacza to jednak, że przekraczając granice z Gwatemalą czy Hondurasem nie będziecie musieli okazać paszportu na podstawie którego przekroczyliście granicę.

Uwaga: Pamiętajcie, jeśli wiza wydana w Salwadorze wygaśnie przed waszym wyjazdem nie będziecie w stanie przekroczyć żadnej granicy obszaru celnego do którego należy Salwador.

Procedura przedłużenia wizy nie jest co prawda niczym nadzwyczajnym i zapewne wielu z was poradzi sobie bez najmniejszych problemów z formalnościami z tym związanymi, ale niestety jest to procedura czasochłonna. Dlatego też dopilnujcie aby w waszym paszporcie znalazła się wiza na 30 dni (o tym na ile dni otrzymacie wizę zadecyduje urzędnik).

Przewodnicy

Znasz dobrze Salwador?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Pająk – wałbrzyszanin, absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i podróżnik amator (25 państwa, 4 kontynenty). Specjalizacja: Europa oraz Ameryka Środkowa i Karaiby. Współpracuje z Ambasadą Federacyjnej Rep. Brazylii w San Salwadorze.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)