Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kuba - Transport i poruszanie się po kraju

Chciałabym zaznaczyć, że nie ma ŻADNYCH ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Policja ma prawo zatrzymywać turystów, jednak nie może zażądać od nich dokumentów. (JZ)

Autobus. Jeśli zamierzacie udać się np. z Hawany do Varadero, nie macie co liczyć na autobus. Na Kubie nie istnieje komunikacja międzymiastowa, więc jeśli już chcecie się gdzieś przemieścić, proponuję autobusy pracownicze. Mają one teoretycznie dowozić pracowników do miejsca pracy, jednak za - powiedzmy - 10 peso, kierowca bez problemu zgodzi się wziąć was ze sobą.

Autobusy należące do hoteli dostępne są tylko dla klientów biur podróży i danych resortów. (ŁR)

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Bardzo droga sprawa. Od 60-100 peso za dzień + kaucja itp. Jeśli już zdecydujecie się podróżować wypożyczonym samochodem, najpierw sprawdźcie czy ma pełny bak paliwa, bo często się zdarza, że przez 100 km nie znajdziecie ani jednej stacji benzynowej. Cena za litr benzyny to ok. 1 peso. (ŁR)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta. Bilety należy kupować z wyprzedzeniem a godziny odjazdów są umowne, więc 3-5 godzinne opóźnienia są na porządku dziennym. (ŁR)

Autostop. Autostop to najlepszy i najpopularniejszy sposób zwiedzania Kuby. Najlepiej stanąć przy drodze trzymając w ręku banknot (5-10 peso). Poza tym, gdy „wyglądacie na turystów”, kierowcy sami będą się zatrzymywali, oferując swoje usługi. (ŁR)

Taksówki. Tylko w większych miastach. Średnio 1 peso (3 zł) za 1 km, jednak cenę można negocjować. (ŁR)

Taksówką można poruszać się po całej wyspie. Co prawda nie jest to najtańszy sposób, ale za to ogólnodostępny. Koszt podróży z półwyspu Varadero do Hawany wynosi mniej więcej 80 peso. Oczywiście należy się targować, a cenę radzę ustalić przed odjazdem, by uniknąć późniejszych niespodzianek. (JZ)

 

Riksze. W zasadzie wszędzie. Bardzo popularne są tu tzw. Coco taxi - małe okrągłe trzykołowe taksówki. Ceny zbliżone do zwykłych taksówek. (ŁR)

Rower. Z mitem Che Guevary i rowerami wiąże się tutaj ciekawa historia. Che wraz z małą córeczką odwiedził jedyną na Kubie fabrykę rowerów, jego córka bardzo zapragnęła mieć rower, podczas gdy żadne kubańskie dziecko nawet o nim nie śniło. Kierownictwo fabryki, widząc smutek małej córeczki Che, zaproponowało rowery dla całej rodziny Guevarów. Na to Che, ku rozpaczy córki oznajmił: „Skoro żadne kubańskie dziecko nie ma roweru, moja córka również nie będzie go miała”. Mówi się, że po tym wydarzeniu, Kubańczycy pokochali po raz pierwszy Che. (ŁR)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Autor

Łukasz Rybak - backpacker, który podróżowaniem zaraził się na Kubie. Zanim pięciotygodniowa podróż z plecakiem po Tajlandii, Kambodży i Wietnamie a w perspektywie Ameryka Południowa i Afryka.

Obejrzyj zdjęcia z Kuby.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)