Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kuba - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg: W samej Hawanie pokoik dwuosobowy możemy znaleźć już za 25-30 peso. Nie jest to luksusowy pokój, ale są w nim wszystkie podstawowe wygody. Obowiązkowo należy zadbać o pokój z klimatyzacją.

Ceny są generalnie 2-3 razy wyższe niż w Polsce. Puszka coli (Tropicola) kosztuje ok. 1,5 euro, paczka ciastek ok. 3 euro. Obiad w przyzwoitej restauracji: 6-10 peso.

Średni dzienny budżet waha się między 30 i 50 euro, w zależności od tego, w jakiej miejscowości przebywasz. (ŁR)

 

Geografia kraju. (dodaj swoje informacje)

Pieniądze. Na Kubie aktualnie obowiązują dwie waluty. Pierwsza tzw. peso turystyczne, wymienialne, (peso convertible, „chavito”, CUC), którym posługują się turyści przebywający na wyspie. Druga to peso kubańskie (moneda national) – dostępne tylko dla mieszkańców wyspy (oczywiście dla chcącego nic trudnego i na różnego rodzaju targach ulicznych bardziej opłacalne jest posługiwanie się peso kubańskim). Od 2004 roku dolar amerykański został wycofany z obiegu i zastąpiony peso wymienialnym. (JZ)

Na Kubie nie ma bankomatów, a i o banki w małych miejscowościach trudno. Ponadto, od listopada 2004 r. na obszarze całej Republiki wycofano z obiegu dolary amerykańskie.

Polecam NIE wymienianie całej gotówki na miejscu. Jeśli nie wykorzystacie jakiejś kwoty, zamiana np. na euro będzie dla was wyjątkowo niekorzystna. Jeśli nie zamierzacie korzystać z usług hotelu, pieniądze najlepiej wymienić na lotnisku - w przeciwnym razie możecie mieć problemy z zamianą gotówki w innym miejscu. (ŁR)

 

Dostęp do internetu. Tragedia. W zasadzie dostęp jest tylko z hotelu, jednak ceny za 10-15 minut przekraczają koszt miesięcznego użytkowania internetu w Polsce. Strony ładują się koszmarnie wolno, gdyż wszystko co robimy jest sprawdzane przez kubańskie organy bezpieczeństwa. (ŁR)

Telefony. Kubańczycy dopiero poznają smak telefonii komórkowej. Turyści nie mają większego problemu z dodzwonieniem się do kraju z własnego telefonu. Jednak gdyby ktoś miał ochotę przedzwonić z telefonu hotelowego, stanowczo odradzam. Niespełna minuta rozmowy z krajem kosztowała mnie 9 peso (ok. 30 zł). (ŁR)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie w sieci wynosi 110V (60 Hz), ale w wielu hotelach i niektórych domach jest to 220V (60 Hz). Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami. Nie nastawiajcie się na możliwość kupna przejściówki na lotnisku czy w mieście planowanego pobytu, gdyż jest to po prostu niewykonalne. (JZ)

Wiza. Udając się na Kubę, musicie mieć wizę odpowiednią do celu planowanego pobytu lub tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić już tam lub w niektórych biurach podróży, kosztują 17 euro.

Przy przekraczaniu granicy wymagany jest trzymiesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby.

Turysta musi mieć również bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu. Przed odprawą paszportową każdy wypełnia formularz (Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque). Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Turyści przyjeżdżający z biurem nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 peso (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg.

W razie pobytu dłuższego niż 30 dni, wizę można przedłużyć na miejscu. Formalności załatwia się we właściwych urzędach imigracyjnych. Przy wylocie z Kuby należy wnieść obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 peso. (ŁR)

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Kuby w Warszawie
ul. Rejtana 15 m. 8, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 848 17 15, 646 11 78
fax (0-22) 848 22 31
e-mail: embacuba[at]medianet.pl

Wydział Konsularny
e-mail: consulcu[at]medianet.pl


Ambasada RP w Hawanie
Calle G No. 452, esq. 19, Vedado
Ciudad de la Habana, C.P. 10 400, Cuba
Apartado Postal 6650
Tel.: (00-537) 833 24 39 do 40
Faks: (00-537) 833 24 42
E-mail: havpolemb[at]ct.futuro.pl
www.hawana.polemb.net

Autor

Łukasz Rybak - backpacker, który podróżowaniem zaraził się na Kubie. Zanim pięciotygodniowa podróż z plecakiem po Tajlandii, Kambodży i Wietnamie a w perspektywie Ameryka Południowa i Afryka.

Obejrzyj zdjęcia z Kuby.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)