Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kostaryka - Informacje praktyczne

Ceny. Dla podróżnika Kostaryka nie jest tanim krajem. W większości muzeów i we wszystkich parkach narodowych istnieją różne ceny dla Ticos i turystów – ceny te różnią się drastycznie. 

Tani nocleg  - 18-25 USD.
Butelka wody mineralnej (0,7)  - 400 COL  (0,8 USD).
Chleb – 1000 COL  (ok. 2 USD).
Mleko (1 litr) -  400 COL (0,8 USD).
Mały jogurt (135 gram) – 370 COL (0,75 USD).
Banany (takie jak w Europie) – 360 COL/kg (0,75 USD).
Papaya (duża) – 500 COL/kg (1 USD).
Ananasy (świeże) – 800 COL/kg (1,2 USD).
Kawa – 300-500 COL (0,7–1 USD).
Tani obiad w tanim barze – 1500–2000 COL  (3–5 USD).
Gałka lodów (zawsze duża) – 750 COL  (1,5 USD).
Piwo w sklepie – 500 COL  (1 USD) , w barze – 900–1500 COL (2–3,5 USD).
Przejazd autobusem miejskim – 250–400 COL (0,5–0,8 USD).
Rozmowa telefoniczna do Europy (stacjonarne) – 0,48 USD/min.
Angielskojęzyczna gazeta (ticotimes) – 600 COL (1,1 USD).
Pasta do zębów – 1000 COL (2 USD).
Wstęp do parków narodowych dla obcokrajowców –  7-10 USD.
Opłata za autostradę – 75–300 COL (0,2 – 0,6 USD).
Paczka dobrej jakości kawy 250 gram (prezent) – 3000 COL (6 USD).

Dzienny budżet – 35–40 USD (bez wstępów do parków i innych atrakcji).

 

Geografia kraju. „Kostaryka nie jest wyspą” – tak często rozpoczynają prezentacje o swoim kraju Kostarykańczycy, ponieważ często mylona jest z Puerto Rico. Kostaryka jest trzecim co do wielkości najmniejszym krajem Ameryki Centralnej (po Salwadorze i Belize). Od południa graniczy z Panamą, a od północy z Nikaraguą. Mimo, że niewielka, gwarantuje różnorodność wrażeń.

Na zachodzie otulona jest przez Ocean Spokojny, wschód to wybrzeże morza Karaibskiego. Linia brzegowa Kostaryki ma 1000 kilometrów. Plaże na wybrzeżu Pacyfiku są zwykle mniejsze, ale za to jest ich bardzo dużo, z tropikalną roślinnością wdzierającą się na plaże ze wszystkich stron. Wybrzeże Karaibskie jest dość zróżnicowane i oprócz plaż znajdziemy tam system rzeczny. Oba wybrzeża są miejscami lęgowymi dla żółwi morskich. Tych ogromnych (leatherback) i tych mniejszych, ale za to przypływających składać  jaja grupowo – tysiące żółwic składa jaja w ciągu jednej nocy.

Reszta kraju to góry, lasy tropikalne, kilka niewielkich miast i stolica San Jose położona w Mesecie Centralnej. W San Jose i wokół San Jose żyje ok. 50% populacji kraju czyli ok. 2 mln.

Kostaryka to także dom 7 z 42 aktywnych wulkanów Ameryki Centralnej. Często zdarzają się trzęsienia ziemi i wstrząsy. Najwyższy szczyt Kostaryki to Chrripó (3820 m), obowiązkowy punkt programu dla trekkerów.

Kostaryka to raj dla ekologów, ornitologów, zoologów i wszystkich kochających naturę. Na tym małym skrawku ziemi żyje 4% wszystkich żyjących na ziemi roślin, zwierząt, owadów (przede wszystkim owadów) – żyje ich tu aż 35 tys. gatunków, poza tym 850 gatunków ptaków (więcej niż w całej Europie, Ameryce Północnej czy Australii), 200 gatunków ssaków, 220 gatunków płazów i gadów, 12 tys. gatunków roślin. Najbardziej charakterystyczne to błękitne motyle Morpho, wielkodziobe tukany, kolibry, rajsko kolorowe żaby i małpy.

I jeszcze coati – wścibski sąsiad, przypominający szopa pracza, który zawsze kręci się wokół restauracji i turystów w poszukiwaniu deseru. Nie daj się nabrać na niewinną minkę – to sprawdzony sposób na wyłudzenie czegoś smakowitego od niedoświadczonego turysty.

Parki Narodowe zajmują 14% powierzchni kraju, a obszary chronione aż 27%. Po prostu nie można nie odwiedzić co najmniej dwóch.

 

Pieniądze. Walutą Kostaryki jest colon kostarykański. 1 USD = ok. 550 COL

W ogromnej większości przypadków nie ma potrzeby wymiany dolarów. Ceny bardzo często podawane są w dolarach amerykańskich (USD). Prawie wszędzie dolary są akceptowane, jednak resztę najczęściej otrzymamy w colonach. Nie polecam przywożenia euro – trudno przeliczyć, szkoda czasu na wymianę.

Jeśli jednak chcielibyście wymienić dolary, można to zrobić w każdym banku lub większym supermarkecie. Kurs wymiany ustala codziennie bank centralny, więc kursy w bankach nie różnią się znacznie od tego ustalonego. Nie istnieje czarnorynkowy kurs dolara ani wymiana na ulicy, z wyjątkiem przejścia granicznego z Nikaraguą, gdzie wymienia się colony i dolary na cordoby nikaragueńskie (1 USD = ok. 20 Cordobas).

Sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta praktycznie wszędzie. Należy jednak mieć ze sobą trochę gotówki, np. na wstępy do parków narodowych czy trudno dostępnych atrakcji, gdzie nie ma bankomatów. Zwykle bankomaty wypłacają gotówkę w dwóch walutach: dolarach amerykańskich (USD) lub colonach kostarykańskich (COL).

Bardzo łatwo i szybko można przeliczyć cenę w colonach na dolary - wystarczy pomnożyć cenę przez 2 i skrócić o 2 zera.

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe są dobrze dostępne w miejscach turystycznych. Zwykle pół godziny kosztuje 1-2 USD. Nie ma publicznego wi-fi, ale kawiarnie i restauracje udostępniają bezpłatny wi-fi klientom – musisz mieć jednak własny komputer. Internet jest zwykle szybki, a komputery nienajstarsze.

Telefony. W Kostaryce obecnie działa tylko jeden operator komórkowy – ICE (Intituto Costarricense de Electricidad). Telefony przywiezione z Europy, mimo uruchomionego roamingu, często w ogóle nie działają. Nie istnieje usługa pre-paid. Zasięg nawet w większych miastach może być bardzo słaby.

Kierunkowy do Kostaryki +506. Nie ma numerów kierunkowych do poszczególnych miast.

Istnieje dobrze rozwinięta sieć telefonów publicznych, które działają na kartę (chipowa – „Viajero” lub z numerem dostępowym – „Colibri”), którą można kupić w prawie każdym supermarkecie.

Numer Alarmowy  - 911.
Informacja – 113.

Obecnie telekomunikacja kostarykańska jest reorganizowana i obiecuje dostępność usługi pre-paid dla wszystkich. Turystom ICE zamierza udostępnić tylko 20 tys. kart pre-paid, których zakup będzie możliwy tylko po okazaniu dokumentów. Wdrożenie planowane jest w 2009 roku. Również w niedalekiej przyszłości planuje się otwarcie rynku komórkowego dla nowych operatorów.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Płaskie, takie jak w USA – 110V, 60 Hz. Urządzenia europejskie nie działają, potrzebują specjalnego konwertera prądu i „przejściówki”.  

Wiza. Niewymagana do 90 dni. Minimalna ważność paszportu przy wjeździe: 6 miesięcy.
Wymagany jest bilet powrotny lub na kontynuacje podróży (zwykle nie jest to sprawdzane, ale czasami możecie zostać o niego poproszeni na granicy).

Opłata wylotowa z Kostaryki – 26 USD, płatna na lotnisku gotówką lub - w większych hotelach - gotówką lub kartą kredytową. Na lotnisku jest bankomat, który wypłaca dolary.

Opłata przy przekraczaniu granicy lądowej – 2 USD.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Kostaryki w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Dessauerstrasse 28-29 D-10963
Berlin
tel.: (0049) 30 2639 8990
e-mail: emb[at]botschaft-costarica.de

 

Od 1 Stycznia 2009 nie ma ambasady polskiej w całej Ameryce Centralnej. Najbliższa Ambasada - w Meksyku. 
 
Embajada De Polonia en México
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 MÉXICO , D.F.
Apartado Postal 20383.
tel. (0.05255) 5481-2050; fax 56160-822;
e-mail: mailto:embajada[at]polonia.org.mx
www.meksyk.polemb.net/index.php?document=19

Autor

Katarzyna Cichecka - w Kostaryce od 3 lat. Zaczarowana przez „100 lat samotności”. Miłośniczka peruwiańskiej kuchni, kolibrów i długich podróży.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)