Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jamajka - Transport i poruszanie się po kraju

Generalnie po większości dróg można się poruszać z prędkością ok. 50-60 km/h. W Górach Błękitnych, gdzie drogi są kręte i ciężko przejezdne, wasza średnia prędkość spadnie nawet do 20 km/h. Z Kingston ok. 80 km na zachód i ok .40 na północ możecie przejechać płatną autostradą z prędkością 100 km/h i więcej. Czas podróży route taxi/bus jest tak samo trudny do oszacowania jak nieprzewidywalny – kierowca może mieć coś ważnego po drodze do załatwienia, pasażerowie potrzebują aby zboczył z trasy itp.

Autobus. Autobusy miejskie są w Kingston i Montego Bay.

Minibusy/shared taxi. Z transportem większego problemu nie ma. W ruchu międzymiastowym można jeździć po wyspie busami oraz równie popularnymi samochodami osobowymi zwanymi route taxi. Działają one mniej więcej tak, jak nasze busy. Jeżdżą pomiędzy najbliższymi miastami, tak więc udając się gdzieś dalej trzeba się przesiadać z jednego busa na drugi. Można je zatrzymać prawie wszędzie na trasie i jeśli jest jeszcze miejsce, kierowca was zawsze zabierze.

Ponieważ jamajscy przewoźnicy doszli do perfekcji w upychaniu maksymalnej liczby pasażerów na minimalnej powierzchni, może się okazać, że będziecie podróżować z Jamajką lub jamajskim dzieckiem na kolanach. Zdarzyło mi się też skorzystać z miejsca w bagażniku, opiekując się przerażoną kozą. Niewątpliwą zaletą route taxi jest to, że gdy chcecie nieco zboczyć z jego głównej trasy, to kierowcy najczęściej się na to zgadzają.

Samochody wykorzystywane do regularnych połączeń, zgodnie z jamajskim prawem, mają z góry określone trasy, na jakich jeżdżą (zazwyczaj taka informacja jest napisana na bocznych drzwiach). Jeżeli więc Jamajczyk zakłada sobie taksówkę, to musi od razu określić pomiędzy jakimi miastami będzie kursował.

Samo szukanie transportu nie jest zbyt skomplikowane – w miastach są miejsca, gdzie auta się skupiają, a w nich 10 kierowców zapyta cię, dokąd chcesz jechać. Nawet jeśli to nie ich trasa, w moment znajdą rozwiązanie waszego kłopotu. Na trasie i w małych wioskach gdy bus/taksa przejeżdża i kierowca widzi ludzi, krzyczy na całą okolice, dokąd jedzie – jeśli ci pasuje, machasz ręką, wsiadasz i jedziesz.

Ogólnie busy czy taksy kursują dość często, ale w miejscach bardziej dzikich, jak np. wioski w Górach Błękitnych, z transportem jest gorzej, rzadko coś jeździ. Wtedy zasuwa się na piechotę w swoim kierunku aż coś przyjedzie, nawet parę godzin.

Po znalezieniu route taxi/bus, a w szczególności korzystając z „uprzejmości” przewoźników działających „na dziko”, opłatę należy uzgodnić przed podróżą. Oficjalni przewoźnicy mają z góry narzucone ceny, ale część z nich chętnie skorzysta z możliwości dodatkowego wzbogacenia się na niewiedzy białego.

 

Samochód. Wynajem samochodu to wydatek rzędu 3500–4000 JMD za dobę, skuter lub mniejszy motor jest o ok. 1000 JMD tańszy. Przy wynajmowaniu pojazdu na dłuższy okres możecie liczyć na zniżki. Samochód można wynająć w jednej z licznych agencji lub od Jamajczyków zajmujących się tym nieformalnie.

Promy/łodzie. Można się dogadać z lokalnymi rybakami i wynająć lodź, lub skorzystać z gotowych wycieczek specjalnymi łodziami dla turystów. Stanowczo zachęcam do opcji pierwszej. Rybak za 4-6-godzinną wycieczkę skasuje średnio 150$ (chociaż ceny się bardzo różnią). Dlatego dla podróżujących samotnie dobrze jest się podpiąć pod inną grupę lub poszukać sobie współtowarzyszy, aby podzielić koszty. Jak się uzbiera z 10 osób, nie jest tak źle...

Pociągi. Kolej upadła w 1975 roku.

Autostop. Autostop za jeden uśmiech to raczej rzadko spotykana praktyka na Jamajce, zazwyczaj należy uiścić drobną opłatę. Ze względów bezpieczeństwa dla mniej „obytych” sugeruję podróże route taxi – te oficjalnie zarejestrowane mają czerwone tablice rejestracyjne. Także różnica w kosztach pomiędzy nimi a nieformalnymi przewoźnikami jest niewielka.

Taksówki. Charter Taxi to droga impreza, lepiej jest korzystać z route taxi i busów. Przejazd 100 km taxi to koszt ok. 100 USD. Jak najbardziej trzeba się targować i koniecznie ustalić cenę przed podróżą. Nie ma taksometrów.

Rower. Wycieczki rowerowe nie są popularne na Jamajce. Drogi są niebezpieczne, nie ma tras rowerowych a klimat nie sprzyja wytężonemu wysiłkowi fizycznemu.

Samolot. Lot na trasie Montego Bay – Kingston liniami AirJamaica to koszt ok. 100 USD. Nie polecam, lądem jest taniej i ciekawiej.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Jamajka nie ma granicy naziemnej z żadnym innym krajem.

Znasz dobrze Jamajkę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Łada - absolwent Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH, wieloletni pracownik instytucji finansowych. W 2008 roku krawat zaczął zbyt uciskać i obecnie stawia pierwsze kroki jako organizator wypraw i pobytu na Jamajce, miłośnik i popularyzator tej wyspy.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)