Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jamajka - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Szacunek na Jamajce jest w cenie. Nawet na męczące zaczepki drobnych ulicznych handlarzy z „super ofertą specjalnie dla was” należy odpowiedzieć i nie okazywać zniecierpliwienia czy złości. Uśmiech i grzeczne, aczkolwiek stanowcze „nie jestem zainteresowany” będą dużo lepiej przyjęte niż ignorowanie zagadywacza, co może zostać odebrane jako brak szacunku.

Ludzie są bardzo otwarci, przyjaźni i uprzejmi, nie należy każdej zaczepki traktować jako próby zarobienia na was czy przekrętu. Jamajczycy bardzo często są ciekawi naszej osoby, chcą pogadać, przywitać się miłym „Welcome to Jamaica”, pomóc i upewnić się czy oby wam jest dobrze – tak normalnie, bezinteresownie.

Jamajczycy żyją powolnie i leniwie, życie płynie tutaj w tempie „soon come”. Dlatego skargi w restauracji na długi czas oczekiwania, okazywanie zniecierpliwienia czekającemu na komplet pasażerów taksówkarzowi, czy inne próby pospieszania Jamajczyków w ich bieżących zajęciach mogą spotkać się z brakiem zrozumienia.

W wioskach i miejscach mniej uczęszczanych przez turystów dobrze się przywitać z napotkanymi Jamajczykami prostym „hello”, „bless”, „respect” itp.

Robienie zdjęć Jamajczykom z zaskoczenia często powoduje ich protest. Dobrze widziane jest upewnienie się, że dana osoba nie ma nic przeciwko. Raczej na pewno taką zgodę dostaniecie.

Na plaży można się opalać topless.

Do restauracji nie powinno się wchodzić w stroju plażowym, włożenie t-shirta jest dobrą praktyką. Nie dotyczy to knajpek na plaży.

Jamajka to zgodnie ze światową opinią i wyobrażeniem kraj, gdzie marihuana jest mocno zakorzeniona w kulturze, a regularnie używa jej ponad połowa społeczeństwa. Jest ona akceptowana przez większość grup społecznych, dla rastafarian to święte ziele. Należy pamiętać jednak, że jest ona na Jamajce nielegalna.

 

Mieszkańcy. Po pierwotnych osadnikach Jamajki, Indianach Taino, nie ma śladu w kulturze, obyczajach, tradycji i życiu codziennym. Indianie ci zostali całkowicie unicestwieni przez najeźdźców hiszpańskich, a obecna Jamajka to tygiel kulturowy, dla którego podstawy stworzyli piraci, niewolnicy i okupanci wyspy – najpierw Hiszpanie, potem Anglicy.

Wyspę zamieszkują w znakomitej większości potomkowie niewolników z Afryki, trochę z Indii, są Chińczycy i Mulaci oraz mieszanka rasowa wszystkich tych narodowości wzbogacona genami najeźdźców hiszpańskich i angielskich.
Najbardziej charakterystycznymi cechami Jamajczyków są niewątpliwie otwartość, gościnność, pogodne usposobienie, umiejętność czerpania radości z życia „tu i teraz”. Nie „gonią króliczka” dążąc do gromadzenia coraz to większych dóbr materialnych, do kolejnego szczebla kariery czy pozycji społecznej, a wariacka praca po 10 godzin dziennie dla korporacji to niezrozumiałe marnotrawienie życia.

Jamajczycy są pewni siebie, dumni, uprzejmi i pomocni. Lubią snuć opowieści przy rumie, grać w domino, tańczyć i słuchać muzyki. Mimo tak pozytywnej natury, na Jamajce żyją też złodzieje, gangsterzy i naciągacze. Zasada ograniczonego zaufania na pewno wam nie zaszkodzi a własna intuicja jest niezastąpiona.

 

Przydatne języki. Język urzędowy to angielski. Potoczny język używany na co dzień to patois - to taki mocno zdeformowany, zmodyfikowany, pomieszany i uproszczony angielski (a raczej jego pozostałości). W innych językach raczej się nie porozumiecie.

Święta. Święta publiczne:
Nowy Rok  – 1 styczeń
Środa Popielcowa –święto ruchome, okolice lutego
Wielki Piątek –święto ruchome, okolice kwietnia
Wielki poniedziałek (Easter Monady) –święto ruchome, okolice kwietnia
Święto pracy – 23 maj
Jamaican Emancypation Day – 1 sierpnia 
Święto niepodległości – 6 sierpnia (nie wiedzieć czemu w 2010r. 5 sierpnia)
Dzień narodowych bohaterów – 20 październik
Boże Narodzenie – 25-26 grudzień.

Jedzenie. Jamajska kuchnia jest bogata we wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, popularne są kurczaki, kozy i owoce morza. Można zjeść wołowinę, wieprzowinę, czasami indyka. Każde z mięs przyrządzają na różne sposoby.

Najpopularniejsze menu przydrożnych restauracji to brown stew chicken, fry chicken, curry chicken, curry goat i curry fish. Dania serwowane są głównie z ryżem i różnorodnymi dodatkami warzywno-owocowymi.

Na Jamajce koniecznie trzeba spróbować jerk chicken – tradycyjne danie, kurczak pieczony w specjalnym grillu z tradycyjnymi pikantnymi przyprawami.

Pyszne śniadanie to akee & saltfish – akee to oficjalny narodowy owoc Jamajki a danie to możnaby nazwać jajecznicą z drzewa. Bardzo pożywne, smaczne i zdrowe.

 

Religia. Na Jamajce istnieje bardzo wiele różnych wyznań i religii, wyznawcy ich wszystkich żyją w zgodzie i harmonii. Nie ma fanatyków religijnych, istnieje pełne wzajemne poszanowanie wyznawców różnych religii. W oficjalnych statystykach wygląda to mniej więcej tak:
Chrześcijański Kościół Boga – 23%.
Adwentyści Dnia Siódmego – 10%.
Zielonoświątkowcy – 9%.
Babtyści – 7%.
Pozostali – 35%.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Na pewno t-shirty, które przyjmują setki różnorodnych wzorów i krojów, ręcznie robioną biżuterię, rzeźby itp. Warto się też zaopatrzyć w kawę, która jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie, oraz jamajski tradycyjny rum. Jako zwolennik ochrony lokalnych skarbów natury, nie zachęcam do zbierania i wywożenia muszli, raf koralowych itp.

Znasz dobrze Jamajkę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Łada - absolwent Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH, wieloletni pracownik instytucji finansowych. W 2008 roku krawat zaczął zbyt uciskać i obecnie stawia pierwsze kroki jako organizator wypraw i pobytu na Jamajce, miłośnik i popularyzator tej wyspy.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)