Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.


Pokaż Jamajka (KoniecSwiata.net) na większej mapie

Jamajka - Co warto

Miasta. Stolica – Kingston.
Największe miasta turystyczne to Negril, Montego Bay, Ocho Rio.
Polecam wioskę Treasure Beach na południowym wybrzeżu.

Przyroda. Bardzo bogata i różnorodna fauna i flora, mnóstwo ptaków, motyli, kwiatów, przepiękne widoki. Jamajczycy są dumni z delfinów, krokodyli, krów morskich, kolibrów, papug. Kilkaset gatunków roślin występuje wyłącznie na Jamajce.

Wodospady – Dunns River (większe, tłum turystów) lub YS Falls (mniejsze, w miarę spokojnie).

Góry Błękitne – plantacje kawy, nocleg u farmera.

Safari po Black River – są organizowane wypady dla masowej turystyki, można zorganizować sobie samodzielnie (najlepiej w parę osób) w małych wiejskich przystaniach rybackich.

 

Zwiedzanie. Treasure Beach –  wioska na południowym wybrzeżu, bezpiecznie, pięknie i wesoło.

Kultura. Domino – przed wyjazdem na Jamajkę warto poćwiczyć grę w domino. Jest to niemal narodowa rozrywka barowa. Przy okazji można nawiązać znajomości i świetnie spędzić czas.

Jedzenie. Akee and soltfish – Akee to narodowy owoc Jamajki, przyrządza się go zazwyczaj z rybą soloną, warzywami i dodatkami. Jest to taka trochę jajecznica z drzewa. Koszt śniadania to ok. 3 USD.

Jerk chicken – kolejna znana u lubiana przez Jamajczyków potrawa. Jest to kurczak przygotowywany w specjalnym, zamkniętym grillu z ostrymi przyprawami. Jego smak to wypadkowa przypraw, długiego pieczenia i przebywania w dymie z węgla drzewnego.

Fish and bumme bread – smażona lub gotowana ryba w pikantnych przyprawach podawana z ciepłym chlebem bumme (chleb uzyskiwany z kasawy wg. tradycyjnej receptury).

Koza wszelkiego rodzaju – bardzo popularne i niedrogie jedzenie. Pomimo całej sympatii dla tych zwierząt, polecam. Mnie smakuje.

 

Sport i nurkowanie. Jest sporo miejsc i lokalnych firm organizujących nurkowanie, a bogactwo podwodnego życia to światowa czołówka. Nie korzystałem z tej przyjemności.

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Najpopularniejsza plaża to Long Bay w Negril – jest to biała, piaszczysta siedmiomilowa plaża z tłumem turystów, drogimi hotelami i zepsutymi przez turystykę Jamajczykami.  Na szczęście Jamajka oferuje mnóstwo mniejszych, uroczych, cichych i wyludnionych plaż, gdzie można się oddać słodkiemu lenistwu.

Kluby i imprezy. Sreet Party – Przed bar wielkości kiosku na wybrzeżu wytaczają dwa razy większy od niego soundsystem i bawią się przez całą noc przy głośnej muzyce. Oczywiście króluje wszelkiego rodzaju reggae i okolice. Impreza odbywa się na ulicy, co nie zawsze się podoba kierowcom, okoliczni mieszkańcy również są skazani na dobrodziejstwo basowych brzmień do wczesnych godzin porannych. Impeza darmowa jedynie w mniejszych miejscowościach, pytać miejscowych o najbliższą. 

Odpoczynek. Idealny do odpoczynku będzie hamak, o który warto zapytać przy okazji szukania noclegów. W celach relaksacyjnych warto się wybrać na wodospady (np. YS Falls), poleżeć na jednej z wielu cichych i spokojnych plaż oddalonych od turystycznych szlaków. Wszędzie towarzyszyć będą kojące odgłosy natury i prawdopodobnie powolne i pozytywne rytmy reggae.

Zakupy. Każde miasto ma swój targ, na którym znajdziemy pamiątki, gadżety, jedzenie itp. Można też nabyć fajne rzeczy przy drogach od ulicznych handlarzy. Najtańszy sposób na zakup pamiątek to hurtownia, np.  w Montego Freeport (dzielnica Monetgo Bay, Rute Taxi z centrum ok. 1 USD) brak tam natomiast klimatu i folkloru. Bardziej polecam targi i drobnych sprzedawców.

Komu się spodoba. Idealne miejsce na odpoczynek, leniuchowanie, zabawę  i grzanie się na słońcu. Spodoba się tutaj miłośnikom przyrody, muzyki reggae, etnografom, geografom. Wyspa na pewno nie rozczaruje fanów Jamajki, których w Polsce nie brakuje. Jamajkę także gorąco polecam zestresowanym biznesmenom (wiem co mówię) oraz tym, którzy szukają sensu życia i kreski świata. Dobre miejsce do spojrzenia z innej perspektywy i przewartościowania sobie życia.

Znasz dobrze Jamajkę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Łada - absolwent Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH, wieloletni pracownik instytucji finansowych. W 2008 roku krawat zaczął zbyt uciskać i obecnie stawia pierwsze kroki jako organizator wypraw i pobytu na Jamajce, miłośnik i popularyzator tej wyspy.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)