Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Honduras - Na co uważać

Mieszkańcy. Nie istnieje tutaj pojęcie punktualności. Jeśli umawiasz się gdzieś, załóż zawsze że będziesz czekał przynajmniej pół godziny. Jeśli umawiasz się np. na 14.00, to możesz śmiało być o 14.30 i się nie spóźnisz.

Kanty i oszustwa. Przestępczość – niestety Honduras nie ma dobrej reputacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Szczególnie San Pedro Sula i Tegucigalpa są niebezpieczne, dlatego lepiej po zmroku zostać w hotelu, nie chodzić po ulicach.

Jest bardzo dużo złodziei - polecam tzw. „money belt”, pas w którym nosi się pieniądze, paszport i bilet, pod ubraniem.

Uwaga: Honduras nie jest tolerancyjny jeśli chodzi o narkotyki (również marihuanę) -można mieć poważne problemy.

 

Woda. W kranach niezdatna do picia. Pijcie tylko wodę butelkowaną.

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Lepiej jeść w restauracjach niż przy drogach, nigdy nie wiesz jak to jedzenie było przygotowane. Niestety mało kto przestrzega tutaj zasad higieny.

Ruch drogowy. Trzeba bardzo uważać, bo w Hondurasie jeździ się bardzo brawurowo. Nie istnieją żadne przepisy i reguły, jeśli chodzi o ruch na drodze. Każdy jeździ jak chce, nie ma znaków na drogach, a kurs prawa jazdy nie istnieje, tutaj prawo jazdy kupuje się od ręki, więc poruszając się po drogach trzeba być bardzo ostrożnym.

Trudności w poruszaniu się po kraju. W porze deszczowej w centrum Hondurasu podróżowanie może być utrudnione, czasami wręcz niemożliwe. Jeśli deszcze utrzymują się parę dni z rzędu – będą powodzie.

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami jest takie samo, jak w innych krajach tropikalnych. Jeśli chodzi o malarię, to jest to raczej problem mieszkańców niż turystów - ma to związek z warunkami, w jakich mieszkają (brak łazienek, moskitier w oknach itd.)

Używaj środków przeciw komarom i olejka dla dzieci - działa to ochronnie przeciw komarom, a na Roatanie dodatkowo przeciw tzw. sand flies.

Uwaga: prostytucja w Hondurasie jest legalna, istnieje tzw. „Sex tourism” - bardzo mocno odradzam, gdyż Honduras ma olbrzymi procent zachorowań na AIDS.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Honduras?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Karolina Chudzińska-Feurtado - ma 34 lata, na Roatanie mieszka od 8 lat. Twierdzi, że jest to niesamowite doświadczenie i ma nadzieję, że potrwa jeszcze długie lata, bo w Hondurasie znalazła swoje miejsce na ziemi. Jedynym „mankamentem” jest to że bliscy są daleko, ale – jak sama mawia - „it comes with the package”. Coś za coś...

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)