Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Haiti - Transport i poruszanie się po kraju

Środki transportu w miastach to tap-tapy - śmiesznie tanie kolorowe busy, którymi poruszają się miejscowi oraz taksówki, które są bardzo drogie. W miastach funkcjonują też motorowe taksówki i pick-upy przewożące ludzi.
Generalnie po zmroku polecamy taksówki, o ile nie znacie jeszcze miasta i nie „oswoiliście” go sobie jeszcze.

Na dłuższych trasach funkcjonują  autobusy.

Innej komunikacji nie ma.

 

Autobus. Autobusy zazwyczaj odjeżdżaj z głównych placów albo z dworców autobusowych. Pomimo tego, że drogi są  w strasznym stanie i podróżuje się bardzo długo z miasta do miasta, autobusy odjeżdżają regularnie i z jaką taką częstotliwością.

Ceny na dłuższych trasach:
Port- Au –Prince  - Jackmel. Bus kosztował 140 HTG (express kosztuje 200 HTG).

Bus z Cap do granicy w Ouanaminthe kosztuje 100 HTG. Stamtąd do granicy za 100 HTG warto wziąć motor–taxi.

 

Minibusy/shared taxi. Minibusy jeżdżą po każdym mieście i są tanią opcją. Czasami można się też nimi przemieszczać między mniejszymi miejscowościami.

Samochód. Drogi są raczej w stanie strasznym. Średnio podróżuje się po dziurawych drogach z prędkością  40 km/h, oczywiście na prędkość jazdy mają też wpływ środki komunikacji, które  nie prezentują się najlepiej (nie mówiąc już o ich stanie technicznym).

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Nie ma.

Autostop. Udało nam się kilka razy złapać stopa na krótkie odcinki. Niektórzy podwożą za darmo, inni proszą o jakieś drobne.

Taksówki. Taksówkarz niby ma taksometr, ale co z tego? Targować, targować i jeszcze raz targować, a najlepiej nie wsiadać i łapać tap tapa, minibusa albo moto-taxi. Taksówkarze mówią chyba we wszystkich językach którymi można się posługiwać na Haiti (kreolski, francuski, hiszpański i angielski).

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro. Brak.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Dominikana.

Znasz dobrze Haiti?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Paweł Chudzicki - absolwent Uniwersytetu Śląskiego - wydziału Nauk Społecznych, członek Stowarzyszenia Podróżniczego "Garuda", z zamiłowania podróżnik. W latach dziewięćdziesiątych połknął bakcyla podróży podczas zwiedzania Europy autostopem. Głód przygody jest u niego niezaspokojony . Fascynuje go zwłaszcza czarna Afryka, którą odwiedził czterokrotnie. 

 

Agnieszka Stryczek - absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, kierunek kulturoznawstwo. Członek Stowarzyszenie Podróżniczego "Garuda".
Podróżuje by kolekcjonować  kolory, smaki i zapachy.
 
Od kilkunastu lat wspólnie przemierzają kontynenty w poszukiwaniu coraz to nowych krajobrazów kulturowych. Odwiedzili ponad 40 krajów Podróżują samodzielnie, nastawieni na przygodę. Najważniejszy dla nich jest bezpośredni kontakt z obcymi krainami, kulturami i miejscową  ludnością, które uwieczniają na zdjęciach i slajdach. 
 
Strona internetowa Agnieszki i Pawła: www.travelagulpawel.yoyo.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)