Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Gwatemala - Transport i poruszanie się po kraju

W Gwatemali niewątpliwie najlepszym i najtańszym środkiem transportu są chickenbusy i colectivo. Biorąc pod uwagę w przeważającej części górzyste ukształtowanie kraju - pojazdy te poruszają się z niebywałą prędkością.

Autobus. W Gwatemali głównie są to stare amerykańskie i kanadyjskie autobusy szkolne, tzw. chickenbusy. Taki środek transportu ma dwie wielkie zalety: pierwsza – jest najtańszy w kraju, druga - to folklor w czystej postaci!

Każdy z autobusów jest ozdobiony na swoją modłę, w każdym gra głośno inna muzyka. Na siedzeniu przeznaczonym dla dwójki dzieci zazwyczaj mieści się pięcioosobowa rodzina.

Na przystankach do autobusu wlewają się coraz ciekawsi ludzie. A to pan sprzedający lody, a to dziewczynka z obiadami (czytaj kurczak z ryżem w foliowej torebce), innym razem babuleńka obierająca na miejscu soczyste pomarańcze i mango (nie masz czasu zgłodnieć). Jeśli serwis nie dotrze bezpośrednio do naszego siedzenia, zawsze można kupić coś przez okno autobusu.

W tak przyjemnym ścisku można wymienić poglądy na dowolny temat ze swoim sąsiadem, powciskać się w wypadającą boczną szybę lub pospadać z siedzenia lub dowiedzieć się co warto zobaczyć po drodze, a czego nie opisuje Lonely Planet.

Jest jeszcze jedna fantastyczna rzecz w chickenbusach - jest to kierowca i jego pomocnik, zazwyczaj chłopczyna w wieku nastu lat, który gwizdami, chrząknięciami i pokrzykiwaniem daje znać kierowcy czy coś jedzie z naprzeciwka, czy niebezpiecznie zbliżamy się do krawędzi drogi (przepaści), czy też warto by było trochę zwolnić, aby nowy pasażer mógł wskoczyć do pojazdu. To właśnie z nawoływań tych młodzieńców najlepiej się dowiedzieć, dokąd podąża dany pojazd, zanim zostaniesz do niego wciągnięty razem z plecakiem. 

Oczywiście na trasach pomiędzy większymi miejscowościami jeżdżą również lepsze, „firmowe autobusy” z klimatyzacją, telewizorami i miejscem na nogi, na które nawet można kupić bilety z wyprzedzeniem. Jednak za takie udogodnienia trzeba dodatkowo zapłacić i nie wniosą one do twojego życia tylu fantastycznych wrażeń.

Autobusy mogą wyjeżdżać wcześnie rano, ale nigdy w nocy. Zazwyczaj kończą kursować o 17, ze względu na częste napady bandytów po zmroku. Prędkość - dzika! To chyba najlepsze określenie - gwatemalscy kierowcy autobusów jeżdżą jak kaskaderzy.

Parę przydatnych cen:
- Chetumal (Mexico) - Flores (Guatemala) - zazwyczaj 290 peso (jeśli znajdziesz niezrzeszony autobus - 200 peso)
- Santa Elena-El Subin 10 Q
- Sayaxche-Coban 40 Q
- Coban-Ciudad de Guatemala 45Q (autobus z wyższej półki)
- Antigua-Chimalenango 4 Q
- Chimaltenango-Panamericana 10 Q
- Enquentros-Solola 2 Q

 

Minibusy/shared taxi. Colectivo. Przystanki mogą być wszędzie, wystarczy głośno krzyknąć. Są zazwyczaj maksymalnie przeładowane, z moich ostatnich wyliczeń wyszło, że do 14-osobowego busa weszło w szczytowym momencie 28 osób - rekord! Kierowcy nie zabierają pasażerów tylko, gdy już naprawdę nie ma miejsca na dachu.

Parę przydatnych cen:
- El Subin-Sayaxche 5 Q
- Coban-Lanquin 25 Q

Dla porównania
- Coban-Samuc Champey (ekskluzywny busik dla turystów wraz z przewodnikiem - 250 Q). Powód, dla którego „zrób to sam”.
- Solola-Panajachel 4 Q (pick-upem na pace. Było to w środku nocy, więc pewnie za dnia jest znacznie taniej).

 

Samochód. Samochody można wynająć tylko w większych miastach, takich jak Guatemala City, Antigua, Quetzaltenango, Huehuetenango, Coban i Flores. Wynajmując samochód należy pamiętać o paru ważnych zasadach, takich jak np. trąbienie przed ostrymi zakrętami, które oznajmia kierowcy z naprzeciwka, że jedziesz, a także ustępowaniu pierwszeństwa na wąskich zakrętach samochodom jadącym pod górę.

Promy/łodzie. Lago de Atitlan: do wszystkich miejscowości nad jeziorem najszybciej można się dostać łodzią (lancha).Taka wycieczka jest malownicza, a podczas dużej fali na jeziorze nawet bardzo ekscytująca. Oczywiście do Santiago Atitlan, San Pedro i San Marcos kursują chickenbusy, np. z Los Enquentros, ale podróż trwa dużo dłużej ze względu na ukształtowanie terenu.

Przeprawa łodzią przez rzekę w Sayaxche – 2 Q. W Sayaxche można również wynająć od miejscowych rybaków łódkę (najlepiej w parę osób) i popłynąć rzeką do ruin Maya - Ceibal (Seibal).

 

Pociągi. W Gwatemali jest linia kolejowa łącząca Ciudad de Guatemala z Puerto Barrios, którą podróż trwała jeden dzień. Inna linia funkcjonowała między Tecún Umán a Escuntla i Regalhuleu - od 1997 obie działają tylko na pewnych odcinkach - dla lokalnej ludności.

Jeszcze wcześniej istniała El Ferrocarril de Los Altos która funkcjonowała na trasie między San Felipe Retalhuleu a Quetzaltenango - w 1930 roku rząd zadecydował, że linia jest nierentowna i wstrzymano jej pracę, a po ulewnych deszczach w 1933 roku i rozmyciu torów została całkowicie zamknięta.

 

Autostop. Jazda autostopem jest rzadko praktykowana, a może lepiej napisać - rzadko możliwa, a to z powodu licznych colectivo na każdej trasie. Jeśli uda ci się zabrać z kimś na stopa to i tak zazwyczaj płaci się taką samą sumkę jak za przejazd normalnym pojazdem jeżdżącym na danej trasie.

Taksówki. Taksówkarze nie używaj liczników! Należy się dogadać z kierowcą dokąd i za ile jedziesz, a dopiero potem pakować plecaki do samochodu, żeby nie było przykrych niespodzianek i bajońskich sum do zapłacenia po dojechaniu na miejsce.

Riksze. W małych i większych miejscowościach bardzo popularne są motoriksze zwane tuk-tukami. Tanie - często używane przez miejscową ludność. Np. przejazd Flores-Santa Elena to 5 Q.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. W Gwatemali są tylko dwa międzynarodowe lotniska: Guatemala City Aeropuerto (GUA) i Flores (FRS). To drugie zazwyczaj używane jest przez turystów będących na Yucatanie, a chcących zobaczyć słynne ruiny Maya- Tical.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Meksyk, El Salvador, Honduras, Belize.

Z  Meksyku: Tecun Uman - Ciudad Hidalgo lub La Mesilla - Ciudad Cuauthemoc. Istnieje również możliwość przekroczenia granicy rzeką, z okolic Pelenque.

El Salvador: Anguiatu/Anguiatu.

Honduras: Aqua Caliente, El Florido (między Copan Ruins i Chiquimula).

Belize: Benque Viejo del Carmen/Mlchor Mencos.

Autor

Anna Cymerman - niespełniona studentka geologii, fotograf-amator i włóczykij. Kiedy akurat nie pracuje na realizację kolejnych niestworzonych pomysłów, szwenda się po świecie z plecakiem i gps-em, szukając geocachy i nie odkrytych jeszcze przez turystykę zorganizowaną zakątków. Lubi czuć wiatr we włosach i jazdę na dachu colectivo. Uwielbia wspinaczkę górską i jazdę konną na oklep, zimne piwo i długo spać. A jeśli już trzeba wstać wcześnie - dobrą kawę o poranku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)