Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Gwatemala - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg:
- zazwyczaj w pokoiku jedno- lub dwuosobowym - 30-60 Q
- dormitorium 15-20 Q

Posiłek:
-Comedor (miejscowa jadłodajnia) 20-35 Q, czasami nawet mniej
-Restaurante (wyższy standard) 30-45 Q

Napoje:
- woda - 3-4 Q (butalka)
- litr wody - 8-10 Q
- napoje gazowane - 3-5 Q
- piwo - 12-15 Q
- kawa – 15 Q
- owoce zmiksowane z sokami lub mlekiem – 5 Q

Średni dzienny budżet: ja zakładałam 20-30 USD dziennie. Panowie prawdopodobnie będą potrzebowali troszkę więcej ze wzglądu na jedzenie i picie. Ceny oczywiście zależą od miejsca.

 

Geografia kraju. Na północ od Guatemala City wyżyna Alta Verapaz stopniowo przechodzi w nizinę El Peten, zajmującą północną część Gwatemali. El Peten jest gorąca i wilgotna lub gorąca i sucha, zależnie od sezonu. Na granicy El Peten z Meksykiem i Belize zachowały się w niezmienionym stanie największe w Ameryce Centralnej obszary dziewiczych lasów deszczowych.

Na północny-wschód od Guatemala City rozciąga się dolina jednej z większych rzek tego kraju - Motagua (w jednych partiach wyschniętej, w innych bagiennej), pędzącej w dół ku bardzo krótkiemu i bardzo gorącemu wybrzeżu morza Karaibskiego. W dolinie Motagua rosną bananowce i trzciny cukrowe. Na wybrzeżu Karaibskim znajduje się też największe jezioro tego kraju - Lago Izabal.

Trzeci z regionów, wybrzeże Pacyfiku, to bardzo urodzajna kraina. Południowe stoki łańcucha wulkanicznego usiane są licznymi plantacjami kawy, bawełny, kauczuku i rozmaitych owoców, a plaże mienią się czarnym wulkanicznym piaskiem.

Naturalne piękno Gwatemali, od wulkanów i jezior poczynając, a na dżungli kończąc, jest nie tylko krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Ze swoimi 19. ekosystemami jest również wymarzonym siedliskiem dla różnorodnej flory i fauny.

Unikalna geologia Gwatemali to również potężny system jaskiń. Przez wieki wody powierzchniowe i opadowe szukały ujścia w wapiennych skałach drążąc w nich systemy połączonych ze sobą kanałów i pieczar.
Taki typ terenu nazywany jest krasem.

Łańcuch wulkaniczny, leżący równolegle do wybrzeży Pacyfiku, złożony jest z trzydziestu po części aktywnych wulkanów (Pacaya, Vulcano de Fuego, Saniaguito i Tacana ) i ciągnie się od granicy z Meksykiem do granicy z Salwadorem, dzieląc kraj na 3 regiony.

W Gwatemali są: Tajamulco (4220 m) - najwyższy szczyt wulkaniczny Ameryki Centralnej oraz La Torre (3837 m) - najwyższy nie-wulkaniczny szczyt Ameryki Centralnej.

 

Pieniądze. 1 USD = 7,40 Q
1 euro = 11 Q

Gotówka: najlepiej mieć ją w zapasie i to w małych nominałach, bo duże nominały wzbudzają podejrzenie, że są fałszywe. Często panie w sklepie przy takiej okazji mówią, że „nie mają wydać”.

Banki: są prawie w każdej mieścinie. Ich wadą jest to, że są otwarte krótko, a zamykane są często w mniejszych miejscowościach bez ostrzeżenia.

Bankomaty: nieliczne w małych miejscowościach lub ich brak, w większych miastach istnieją (czasem nawet działają), ale trzeba uważać, bo często zjadają karty lub je blokują.

Wymiana na ulicy: nigdy nie zdarzyło mi się wymieniać pieniędzy na ulicy - mało popularne. Za to na granicach panowie wymieniają walutę bardzo sprawnie. Nieuważnych turystów oczywiście starają się oszukać w imię zasady „za gapowe się płaci”. Wystarczy szybko liczyć i mniej więcej znać kurs wymiany. Fałszywki raczej się nie zdarzają. 

 

Dostęp do internetu. Internet jest wszędzie. Na każdym rogu można znaleźć co najmniej 2-3 kafejki. W samym San Pedro la Laguna jest ich chyba z 10, a to naprawdę małe miasteczko. Oczywiście w zależności od sprzętu, dostępności kamer i szybkości przesyłu danych ceny wahają cię między 7-8Q. W większości jest już zainstalowany Skype i można przegrać zdjęcia na płytę.

Telefony. Nawet w małych miasteczkach jest kilka miejsc (zazwyczaj są one połączone z kawiarenkami internetowymi), z których można zadzwonić do Polski. Osobiście polecałabym jednak Skype’a. 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w USA - dwa płaskie pionowe bolce. 120V (potrzebny transformator).

Wiza. Polacy nie potrzebują wizy, jeśli zamierzają wjechać w celach turystycznych. Wiza jest wbijana na granicy zależnie od humoru celnika lub umiejętności machania rzęsami i uśmiechania się turyst-y/-ki na 30 lub 90 dni.

Na lotnisku wizy zazwyczaj są wliczane w cenę biletu lotniczego, przy przekraczaniu granicy lądowej pobierane są niewielkie opłaty przy wjeździe i wyjeździe (cena zależy od granicy).

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Gwatemali w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Gwatemali
Joachim-Karnatz-Allee 45-47, D-10557 Berlin-Tiergarten
tel. (0-0 49 30) 206 43 63
fax (0-0 49 30) 206 43 659
e-mail: embaguate.alemania[at]t-online.de

Nie ma polskiej ambasady w Gwatemali. Najbliższa - w Kostaryce.

Ambasada RP w San José
Avenida 9, calle 33, n. 3307
Barrio Escalante, San José, Costa Rica
664-2010 Correos Zapote
Tel.: (00-506) 2234 7411
Tel. dyżurny: (00-506) 8849 6039, 8830 0864
Faks: (00-506) 2234 7900
E-mail: embajpolonia1[at]racsa.co.cr
Strona internetowa: www.sanjose.polemb.net

Autor

Anna Cymerman - niespełniona studentka geologii, fotograf-amator i włóczykij. Kiedy akurat nie pracuje na realizację kolejnych niestworzonych pomysłów, szwenda się po świecie z plecakiem i gps-em, szukając geocachy i nie odkrytych jeszcze przez turystykę zorganizowaną zakątków. Lubi czuć wiatr we włosach i jazdę na dachu colectivo. Uwielbia wspinaczkę górską i jazdę konną na oklep, zimne piwo i długo spać. A jeśli już trzeba wstać wcześnie - dobrą kawę o poranku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)