Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Dominikana - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Świetnie rozwinięta komunikacja pozwoli w łatwy i tani sposób przemieszczac się po wyspie. Na dłuższe trasy polecam wygodne, klimatyzowane autokary; na mniejsze dystanse między miastami lub poruszanie się po mieście polecam guagua (lokalne autobusy). Natomiast na krótkie dystanse najlepsze jest motoconcho (motorki, które służą jako taksówki).

Duże, klimatyzowane, wygodne autobusy, często z toaletą są najlepszym wyborem na długie dystanse. Przykładowe trasy i ceny:
-Z Santo Domingo do Bavaro -350 peso (220 km; 3,5h)
- Z Santo Domingo do Puerto Plata -300 peso(260 km; 4h)
- Z Santo Domingo do Samana -300 peso(160 km; 2,5h)

Największą firmą przewozową w kraju jest Caribe Tours (caribetours.com.do)
Najwięcej autobusów odjeżdża w różnych kierunkach z Santo Domingo (z Parku Enriquillo). Autobusy zawsze odjeżdżają z przystanków zwanych „parada para...” (trzeba dodać miejscowośc, do której chcemy jechać).

 

Minibusy/shared taxi. GuaGua są to busy, które jeżdżą zawsze na tych samych trasach i nie ma w nich maksymalnej liczby pasażerów. Czasem może sie zdarzyć jazda uwieszonym na zewnątrz do bocznych drzwi w dużym tłoku. Ale przygoda jest tego warta.
Jest to bardzo tani transport pomiędzy poszczególnymi miasteczkami, ale także transport miejski.
Ceny od 15-50 peso. Podobnie sprawa wygląda z taxi publico, z tą różnicą, że są to samochody osobowe.

Samochód. Koszt wynajęcia samochodu to od 40$ za dobę bez żadnego ubezpieczenia do 200 $ w Avis, Hertz.
Jednak nie polecam wynajmowac auta, gdyż tutaj jeżdzi się zupełnie inaczej niz w Europie, bez żadnych przepisów. Nie ma radarów, alkomatów, nie zabrania sie jazdy po pijanemu, a skorumpowana policja tylko czeka na białych za kierownicą. Niestety jest też wiele wypadków.

Promy/łodzie. Jedyna regularna przeprawa łodzią łączy Sabana de la Mar z Santa Barbara de Samana (200 peso w jedną stronę).

Pociągi. Nie ma kolei pasażerskiej. Kolej służy tylko i wyłącznie do transportu trzciny cukrowej.

Autostop. Raczej nie polecam, zwłaszcza kobietom, poza tym bardzo rzadko zabierają na stopa.

Taksówki. Bardzo drogie w miejscach turystycznych np. w Punta Cana, czy Puerto Plata.
Bardzo tanie np. w Santo Domingo - z jednego końca miasta na drugi można dostac się bez problemu za 300 peso. Taksówki nie mają  taksometrów, dlatego cenę trzeba ustalić na samym początku.

Motoconcho (taxi na motorach)
Bardzo popularny środek transportu na krótkie dystanse, do kilku kilometrów. Prawie każdy Dominikańczyk na motorze to motoconcho. Wystarczy machnąć ręką, powiedzieć, dokąd chcemy jechać i ustalic cenę zanim wsiądziemy na  motor. Jednorazowo można jechac nawet cztery osoby oraz kierowca.

Ceny są zróżnicowane w zależności od regionu. Jeśli znajdujemy się w miejscu turystycznym to opłata za przejazd wynosi ok 50 peso za 2km/osoba. W innych miejscach jest dużo taniej.

Motory, skutery, quady. W miejscowościach turystycznych można wynając motory od 30$ za dobę, skutery od 20$, a quady od 40$. Trzeba się oczywiscie targowac i uważac na drogach.

Samolot. Loty wewnętrzne obsługuje AeroDomca (www.aerodomca.com)
Loty dośc drogie, powyżej 100 dolarów.

Metro. Tylko w Santo Domingo jest jedna linia metra z północy na południe miasta. Bardzo tani i szybki sposób transportu, nie łączący niestety żadnych atrakcji turystycznych, czy zabytków. Koszt przejazdu 20 peso.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Jedyny sąsiad od zachodniej granicy to Haiti.
Jedyne połączenie autobusowe to autobus Caribe Tours z Santo Domingo.
Bilet kosztuje 400 peso. Na granicy trzeba uiścic opłatę wyjazdową 20$.

Znasz dobrze Dominikanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bartek Narożny - Od dwóch lat na Dominikanie pracuje jako przewodnik po wyspie. W wolnych chwilach nurkuje i zajmuje się fotografią.

Iza Kłap - Od kilku miesięcy na Dominikanie zajmuje się oprowadzaniem grup turystycznych. Jak znajdzie chwilkę wolnego czasu, odkrywa nieznane jej jeszcze miejsca na wyspie.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)