Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Dominikana - Na co uważać

Mieszkańcy. Mieszkańcy są bardzo mili i uczynni, zawsze służą pomocą dla turystów. Białe kobiety są czasem nagabywane przez miejscowych i „syka” się na nie, co nie jest tu obraźliwe lecz stanowi wyraz podziwu dla płci pięknej.

Należy unikać wsiadania do pojazdów z nieznajomymi, zapuszczania sie w nocy na własną rękę w miejsca nieturystyczne i raczej nie przemieszczac się samotnie pieszo po opustoszałym terenie, nawet w dzień (czasem zdarzają się napady na białych przez miejscowych na motorach).

Na Dominikanie mieszka nawet do 3 mln Haitańczyków przebywających tu nielegalnie i często szukających łatwego zarobku, więc trzeba na nich w szczególności uważac. Nie chodzic wieczorami obwieszonym bizuterią, czy sprzętem audio i video.
Dominikana to czwarty na świecie kraj pod względem prostytucji. Prostytutki często okradają swoich klientów i należy uważac na osoby poniżej 18 roku życia, które często się podstawia turystom, gdyż są za to kary wielu lat więzienia.
Nie słyszy się o kieszonkowcach.

 

Kanty i oszustwa. Czasem zdarzają się oszustwa przy wymianie walut, więc należy natychmiast przeliczyc, czy zgadza się wydana nam w kantorze suma. Podobnie dzieje się w sklepach podczas robienia zakupów.
Często jest tak, że podczas transportu guagua czy motoconcho nawet jeśli ustalimy cenę przed jazdą to kierowca po dotarciu do celu będzie chciał więcej – to jest tu normalne i nie należy się tym przejmowac, tylko po prostu odejśc.
Jest duży problem z narkotykami, które są dostępne praktycznie wszędzie. Trzeba uważac na osoby, które je sprzedają, gdyż często są one podstawione przez policję. Za posiadanie narkotyków grozi wieloletnia kara więzienia.

Woda. Żadna woda gruntowa nie nadaje się do spożycia, dlatego trzeba kupić wodę zdatną do picia, czy też do gotowania. Jest ona sprzedawana w 5-galonowych butlach, w cenie pomiędzy 40-50 peso. A jeśli takiej butli nie mamy, to trzeba uiścic bezzwrotną kaucję, która wynosi 150 peso. Lód także jest przygotowany z tej wody. Można oczywiście bez problemu myć zęby w wodzie z kranu.

Ciemne miejsca. W Santo Domingo nie należy opuszczac Zona Colonial (dzielnicy kolonialnej) i unikac Maleconu (promenady nadmorskiej) w nocy. Raczej nie zapuszczac się do „batei”, czyli slumsów haitańskich. Jeśli nie znajdujemy się w miejscu turystycznym, to lepiej nie wychodzić w nocy.

Jedzenie. Należy unikac w dużej ilości drinków coco loco,piniacolada i banana mama – są one zrobione na bazie mleka i duża ich ilośc może skończyc się długą toaletą. Duża ilośc platanowców powoduje problemy z wypróżnianiem się.

Ruch drogowy. Dominikańczycy nie jeżdżą zbyt szybko, natomiast często jeżdżą niebezpiecznie i raczej nie zwracają uwagi na znaki drogowe, czy też na zasady ruchu drogowego. Nad ruchem drogowym czuwa policja drogowa „AMET”, jednak brak alkomatów i radarów powoduje, że kierowcy często jeżdżą po spożyciu alkoholu.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Jedynym utrudnieniem są częste wypadki na drogach, bardzo często spowodowane przez złe warunki atmosferyczne oraz dziury, które powstają po ulewnych deszczach.

Przyroda. Można spotkac 26 gatunków węży, żaden z nich nie jest jadowity, natomiast wszystkie są dusicielami. Ponadto na Dominikanie występuje ponad sto gatunków pająków, które nie posiadają śmiertelnego jadu, ale powodują, podobnie jak skorpion, coś w rodzaju zatrucia pokarmowego, które może się utrzymac nawet do tygodnia. Najmniej przyjemny może byc kontakt ze skolopendrą czerwoną, zawierającą bardzo toksyczny jad.

Choroby. Na Dominikanie nie są wymagane żadne szczepienia.
Nie wolno pic żadnej wody z kranu ani wody gruntowej, gdyż występuje duże ryzyko zatruciem amebą.
Rzadko zdarzały się przypadki zachorowania na dengę, ewentualne zagrożenie tą chorobą jest możliwe tylko w regionie zachodnim, zaraz przy granicy z Haiti.
Przed posiłkiem trzeba pamiętac zawsze o higienie rąk.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Dominikanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bartek Narożny - Od dwóch lat na Dominikanie pracuje jako przewodnik po wyspie. W wolnych chwilach nurkuje i zajmuje się fotografią.

Iza Kłap - Od kilku miesięcy na Dominikanie zajmuje się oprowadzaniem grup turystycznych. Jak znajdzie chwilkę wolnego czasu, odkrywa nieznane jej jeszcze miejsca na wyspie.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)