Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Dominikana - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Dominikana to kraj macho, więc facet ma o wiele wiecej do powiedzenia niż kobieta. Często w restauracjach to właśnie mężczyzna jest obsługiwany w pierwszej kolejności i podczas rozmów raczej rozmawia się z mężczyzną, a na kobiety często nie zwraca się uwagi.
Dominikańczycy to bardzo leniwi ludzie, więc często jak spytacie ich o drogę, to nikt Wam nie pokaże kierunku ręką, ale wskaże go ustami.

Biały robi zawsze furorę na prowincji, zwłaszcza wśród dzieci. Jeśli nie masz akurat jakiegoś lizaka pod ręką, zrób dzieciom zdjęcie i pokaż im od razu na wyświetlaczu. Tutaj fotografia cyfrowa jest jeszcze często nieznana i dzieciom sie to podoba.

Nie daje się dzieciom pieniędzy - w ten sposób uczymy ich żebrania i potem jak widzą białego, to słychać tylko „one dolar”.

Bardzo ważne jest, żeby nie używac przy Dominikańczyku zwrotu  „nie ma”, bo słowo to w ich języku oznacza wulgarne określenie męskiego członka.

 

Mieszkańcy. Mieszkańcy Dominikany to w 70% mulaci, 15% biali i 5% czarni.
Dominikańczycy to typowi macho często mający żonę i nawet trzy kochanki jednocześnie. Jego żona jest przeważnie kochanką innego macho. Tutaj wychodzi ich „caliente” – gorący temperament latynoamerykański. Dominikana jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na Karaibach, z najlepiej rozwiniętą turystyką na Karaibach, a co za tym idzie Dominikańczycy dbają o swoich turystów i starają się, aby czuli się oni bezpiecznie, aczkolwiek oczywiście zawsze trzeba uważac.

Przydatne języki. Język urzędowy to hiszpański i poza turystycznymi miejscami trudno porozumiec się w innym języku.
W miejscach turystycznych przydaje się angielski, czasami niemiecki, francuski, włoski i rosyjski.

Święta. 21 stycznia – Matki Boskiej z Altagracii, patronki Dominikany
26 stycznia –urodziny Juana Pablo Duarte(ojciec republiki), obchodzone w najbliższy dacie poniedziałek
27 lutego – Dzień Niepodległości
Marzec/Kwiecień – Wielki Piątek
1 maja – Święto Pracy
16 sierpnia – Dzień Odrodzenia Republiki

Najbardziej huczne obchody stanowi karnawał, który trwa przez cały luty, a jego największe obchody przypadają na 27 lutego. Większośc instytucji publicznych w okresie świąt jest pozamykana.

 

Jedzenie. Kuchnia kreolska w przypadku Dominikany nie jest zbyt bogata. Danie narodowe „la bandera” to duszony kurczak lub wołowina, ryż i fasola.
Głównie spotyka się mięsa duszone bądź smażone, biały lub ciemny ryż z warzywami, różne fasole, duszone bakłażany, smażone ryby, smażone salami. Ziemniaki są dosyć drogie, więc ich alternatywą jest juka gotowana, która smakuje bardzo podobnie jak ziemniaki oraz smażone bądź gotowane platanowce (podobne do bananów, tylko mają zieloną skórkę).
Bardzo popularne i smaczne jest pica pollo - coś w rodzaju kurczaków z KFC. Na wybrzeżu dostępne są tanio ryby i owoce morza. Główny przysmak to langusta i lambi (ślimak zjadany na surowo). Często na ulicach sprzedawane są „empanadas” czyli smażone pierogi nadziewane mięsem (con carne), serem (con queso), szynką (con jamón) itd.
Świeże owoce sprzedawane są w małych przydrożnych kramach – obierane, krojone i polewane miodem, podawane są na tacce. Sprzedawane też są soki owocowe, zwłaszcza ze świeżo wyciśniętych pomarańczy.

Religia. 85% to katolicy, reszta to świadkowie Jehowy,zielonoświątkowcy, adwentyści i wyznawcy voo-doo. Dominikańczycy są bardzo wierzący, ale rzadziej praktykujący.Głównym miejscem kultu jest bazylika w Higuey.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Na pewno warto kupić kawę „Santo Domigo” – sprzedawana w białych paczkach, dostępna jest kawa mielona, do expresu i w ziarenkach. Cena za 0,5 kg to ok.100 peso

Rum – te najlepsze to  Barcelo Anejo (sześcioletni), Barcelo Grand Anejo (ośmioletni) i Barcelo Imperial (dwunastoletni)oraz Brugal Anejo (6-letni) i Brugal Extra Viejo (8-letni).

Mamajuana – dominikańska viagra i lek na wszelkie choroby. Susz kory i liści dominikańskich drzew zalewany winem, miodem i rumem.Mozna kupic sam susz i zalac w domu za ok 1,5$

Cygara Dominikanskie - Aurora, Romeo i Julieta, Arturo Fuente czy Monte Christo

Biżuteria -  oprawiany w złoto bądź srebro larimar, półszlachetny kamień narodowy (jedyna kopalnia na świecie znajduje się na Dominikanie)

Obrazy - po zakupie są ściagane z ram i rolowane w celu łatwego transportu.

Znasz dobrze Dominikanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bartek Narożny - Od dwóch lat na Dominikanie pracuje jako przewodnik po wyspie. W wolnych chwilach nurkuje i zajmuje się fotografią.

Iza Kłap - Od kilku miesięcy na Dominikanie zajmuje się oprowadzaniem grup turystycznych. Jak znajdzie chwilkę wolnego czasu, odkrywa nieznane jej jeszcze miejsca na wyspie.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)