Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antyle Holenderskie - Transport i poruszanie się po kraju

Możliwość poruszania się po poszczególnych wyspach i pomiędzy nimi jest w naturalny sposób ograniczona tylko do niektórych środków transportu.

Autobus. Sieć połączeń autobusowych nie jest byt dobrze rozwinięta (funkcjonuje w ograniczonym zakresie w zasadzie tylko na Curacao i Sint Marteen).

Minibusy/shared taxi. Na żadnej z wysp Antyli Holenderskich nie zadomowiły się też, znane na innych wyspach regionu, „shared taxis”.

Samochód. Tradycyjne taksówki są bardzo drogie, zatem najkorzystniejszym sposobem na podróżowanie po każdej z wysp jest wynajęcie samochodu. Koszt tej usługi jest wyższy, niż w Europie. Trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 40–50 USD za dzień, wraz z ubezpieczeniem. Dość wysoki koszt wynajmu auta częściowo rekompensuje tania benzyna (ok. 1 USD za litr).

Promy/łodzie. Podróż morską można wykonać na pokładzie jednego z wielkich wycieczkowców operujących na Morzu Karaibskim (http://www.smartertravel.com/travel-advice/the-10-best-caribbean-cruises.html?id=2469402, albo jednego z promów, które łączą Sint Marteen z Sabą. Godnym polecenia jest wyczarterowanie jachtu i odwiedzenie za jego pomocą kilku wysp w ciągu jednego wyjazdu. Jest to jednak korzystne rozwiązanie tylko w przypadku wysp północnych (Sint Marteen, Sint Eustatius i Saba), które są położone stosunkowo niedaleko od siebie, a ponadto w ich pobliżu znajduje się szereg innych wysp wartych odwiedzenia. Adresy, które warto odwiedzić w poszukiwaniu korzystnej oferty to, m. in.:
http://www.yachtbooker.com/
http://www.moorings.com/
http://www.yachtcharters.com/
http://www.blue-sails.com/
http://www.punt.pl/

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Rower. Można również wybrać rower lub skuter, ale jeśli jedziemy w grupie, ich wynajęcie kosztować będzie niewiele mniej niż samochodu.   

Samolot. Przemieszczanie się pomiędzy wyspami jest możliwe drogą powietrzną lub morską. Lokalne połączenia niewielkimi samolotami oferują takie linie, jak DAE Dutch Antilles Express (http://www.flydae.com/), Tiara Air (http://www.tiara-air.com/), czy Winair (http://www.fly-winair.com/). Oprócz tego, można brać pod uwagę także oferowane przez wiele linii lotniczych airpassy, czyli bilety abonamentowe. Wiele takich ofert można znaleźć, np. tu: http://www.airtimetable.com/airpass_caribbean.htm.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Wenezuela, Małe Antyle.

Z położonych na południu Curacao i Bonaire bardzo łatwo można przedostać się do Wenezueli, której wybrzeże jest oddalone od obu wysp o zaledwie 50 km. Celem wypadów z pozostałych Antyli Holenderskich mogą być położone w sąsiedztwie wyspy Wschodnich Karaibów, np. Anguilla i St. Barthelemy (z Sint Marteen) czy St. Kitts i Nevis (z wysp Saba i Statia).

Przewodnicy
  • Bartek Jankowski (całe Antyle Holenderskie)
Autor

Bartek Jankowski - nałogowy miłośnik wysp tropikalnych, dla opiewania których uruchomił stronę www.tropikey.com. Jego rok kalendarzowy dzieli się na dwie pory - przebywania na wakacjach i oczekiwania na nadejście kolejnych. Ze smutkiem stwierdza, że druga z nich jest ciągle zbyt długa.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)