Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Antyle Holenderskie - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. Podobnie jak na innych wyspach regionu, również społeczeństwo Antyli Holenderskich zdominowane jest przez potomków niewolników sprowadzonych z Afryki. Mieszka tam również bardzo dużo Holendrów. Pracują w firmach związanych z rozwiniętym tam przemysłem naftowym albo w bankach i innych instytucjach oferujących usługi typu „off shore”. Są też tacy, którzy porzucili dotychczasowe życie w Europie i przybyli na Antyle Holenderskie realizować marzenia. Spotkać można także liczną rzeszę imigrantów z Dominikany, Haiti i Wenezueli oraz znaczną grupę Hindusów i Chińczyków.

Przydatne języki. Językiem urzędowym jest holenderski, ale w życiu codziennym większość mieszkańców używa Papiamentu – mieszanki hiszpańskiego, angielskiego i jeszcze kilku innych języków. Porozumiewać można się również po angielsku. Z uwagi na sporo liczbę imigrantów z Wenezueli i Dominikany, popularnym językiem jest również hiszpański.

Święta. Jednym z najważniejszych wydarzeń na każdej z wysp jest karnawał, obchodzony od stycznie do marca (daty zmieniają się co roku). Odbywają się wtedy parady grup tanecznych, zespołów dziecięcych, odświętnie wystrojonych zwierząt, itp. Najbardziej kolorowe i wesołe parady zobaczyć można na Curacao. 30 kwietnia każdego roku uroczyście obchodzone są urodziny Królowej Beatrix.

Jedzenie. Mieszanka etniczna zamieszkująca Antyle Niderlandzkie ma swoje odzwierciedlenie w tamtejszej kuchni. W restauracjach i barach zjeść można potrawy z każdego niemal zakątka świata. Największą popularnością cieszą się podawane w przydrożnych barach („snak”) proste, lokalne potrawy z ryb, mięsa kurczaków lub kóz z dodatkiem ryżu bądź frytek i warzyw (8-12 USD).

Szukając bardziej wyrafinowanych posiłków, wybierać można z menu restauracji chińskich, włoskich, francuskich, indonezyjskich czy argentyńskich (dania główne od 18 USD w górę). O dziwo, bardzo słabo prezentowana jest tam kulinarna oferta kuchni holenderskiej.

Religia. Dominuje wiara katolicka. Na kilku wyspach można spotkać polskich księży-misjonarzy.

Co warto przywieźć na pamiątkę. (dodaj swoje informacje)

Przewodnicy
  • Bartek Jankowski (całe Antyle Holenderskie)
Autor

Bartek Jankowski - nałogowy miłośnik wysp tropikalnych, dla opiewania których uruchomił stronę www.tropikey.com. Jego rok kalendarzowy dzieli się na dwie pory - przebywania na wakacjach i oczekiwania na nadejście kolejnych. Ze smutkiem stwierdza, że druga z nich jest ciągle zbyt długa.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)