Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zambia - Transport i poruszanie się po kraju

Po kraju najłatwiej poruszać się minibusami lub autobusami. Odjeżdżają, gdy się zapełnią, nie ma rozkładu jazdy. Żeby dostać się z Lusaki do Ciałamy (kilka kilometrów) trzeba czekać na pełen minibus czasami pół godziny.

Autobus. Bez klimatyzacji, zatłoczone, ale ceny przystępne. Dla białego cena jest minimum dwa razy wyższa. Trzeba znać lokalne ceny i udawać duże zaskoczenie, pytając od kiedy to cena nie jest taka a taka.

Kierowcy zawsze pytają, który raz jesteście w Zambii. Trzeba odpowiadać, że drugi lub trzeci - wtedy nie naciągają. Warto kupić od razu lokalną gazetę i nosić ją na widoku. Podobno traktują was wtedy jak stałych bywalców. Innym wyznacznikiem zaakceptowania was jako „bardziej swoich” jest to, że w autobusach i minibusach zaczynają ci dawać dzieci na kolana. A nie tylko ustępować miejsca białemu.

 

Minibusy/shared taxi. Wszędzie busy i taxi - wyruszają gdy się wypełnią (plus 3-5 osób extra, kilka paczek na kolanach i czasami zwierzęta).

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Nie polecany.

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Najłatwiej do Zimbabwe, mostem na Victoria Falls.

Autor

Małgośka i Dominik Wyrzykowscy - ich pasją są podróże, fotografia przyrodnicza, kuchnie świata, książki, filmy Luca Bessona i Larsa von Triera, a ostatnio też architektura. Na co dzień są rodzicami rocznej Tosi i już nie mogą się doczekać, aby zapakować ją w plecak i wyjechać razem na drugi koniec świata.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)