Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wyspy Kanaryjskie - Co warto

Miasta. Jedno z najpiękniejszych według mnie to Santa Cruz de La Palma - przyjemne, nie za duże miasteczko z niesamowitym klimatem i słynnymi balkonami, typowymi dla dawnej architektury Wysp Kanaryjskich.

Warta zobaczenia jest La Laguna na Teneryfie, także studenckie miasteczko, gdzie można zjeść jedne z najlepszych arep w słynnej areperii El punto Criollo.

Warto zatrzymać się w Las Palmas de Gran Canaria z typową dla wysp architekturą kolonialną i piękną plażą Las Canteras.

Icod de los Vinos - małe miasteczko z najstarszym „Drago” (drzewem mającym swe pochodzenie właśnie na wyspach).

Puerto de la Cruz ze sławnymi basenami zaprojektowanymi przez Cesara Manrique, jednego z najsławniejszych artystów pochodzącego z wysp.

 

Przyroda. Wyspy Kanaryjskie to głównie przyroda - od gór i wulkanów po szerokie plaże i gęste  lasy. Nie można ominąć wulkanu Teide, położonego w centrum, czerwono-seledynowo- żółtych piasków i skał - pozostałości o dawnych wybuchach.

Na La Palmie koniecznie trzeba zobaczyć roques de los muchachos - najwyższy punkt na wyspie z niesamowitym widokiem (znajduje się tu też wiele obserwatoriów astronomicznych, gdyż niebo nad La Palmą stwarza doskonałe warunki do obserwacji gwiazd).

Wybierając się na camping w parku narodowym La Caldera warto wejść na Hoyo Verde oraz zobaczyć wodospad Cascada de Colores (miejsce gdzie łączą się dwie rzeki, z których jedna z powodu dużej ilości żelaza ma kolor żółty).

El Cedro na Gomerze to najlepszy przykład laursilvy na całych wyspach.

Na wyspach są cztery parki narodowe: Parke Nacional La Caldera Taburiente na La Palmie (ma kształt wielkiego „kotła” utworzonego przez erozję licznych deszczów przez miliony lat), Parke Nacional de Garajonay na La Gomerze (znany z najpiękniejszej laurisilvy), Parke Nacional del Teide na Teneryfie (okolice uśpionego wulkanu El Teide), Parke Nacional de Timanfaya na Lanzarote (wulkaniczny).

 

Zwiedzanie. Warto wybrać się do muzeum archeologicznego w S/C de Teneryfie, aby dowiedzieć się o tym jak powstały wyspy i o historii Guańczów. Polecam.

Kultura. Warto zobaczyć Audytorio de Tenerife przypominające to w Sydney, niestety za bilet na koncert trzeba zapłacić od 30 do 60 euro.
 
Najlepiej przyjechać w czasie karnawału, poszukać przebrania i razem z mieszkańcami świętować, tańczyć salsę i koniecznie zobaczyć la cabalgata – najważniejszy pochód karnawału z królową na czele.

 

Jedzenie. Nie można wyjechać z Kanarów nie próbując papas z mojo, carne fiesta czy almogrote  (pasta zrobiona z bardzo dojrzałego sera i oliwy z oliwek, można ją zmaleźć w każdym sklepie). Warto też zjeść arepę i oczywiście zagubić się w degustacji różnych smaków naturalnych soków i koktajli owocowych. Aby spróbować tradycyjnej kuchni, najlepiej pójść do typowej restauracji - Guachinche.

Sport i nurkowanie. Wielbiciel windsurfingu, surfingu, kitesurfingu oraz wszelakiego sportu wodnego do którego potrzebna jest łagodna temperatura wody, wiatr i fale, powinni wybrać Fuerteventure – plaże na południe Jandia (jedne z najpiękniejszych plaż na świecie), Gran Canaria lub południe Teneryfy (plaża Medano).

Natomiast dla zamierzających nurkować idealna będzie wyspa El Hierro. Przyjeżdżają tu nurkowie z całego świata, aby podziwiać piękne dno morskie. Można też znaleźć tu wiele szkół nurkowania, ale są bardzo drogie.

 

Trekking. Poszukiwacze tras trekkingowych powinni wybrać La Palmę, północną część Teneryfy lub La Gomere. Jedne z najpiękniejszych tras to „La Caldera” na La Palmie. W samym środku znajduje się camping, gdzie można spokojnie przenocować (wcześniej należy poprosić o zgodę w centrum turystycznym, z czym nie ma najmniejszego problemu).

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Jeśli zamierzasz spędzić swój czas na wylegiwaniu się na słońcu to koniecznie wybierz Fuerteventurę lub Lanzarote, ewentualnie południe Gran Canarii czy Teneryfy. Większość plaż na Kanarach ma czarny powulkaniczny piasek, można też spotkać plaże z żółtym piaskiem, np. na Fuerteventurze.

Kluby i imprezy. Najwięcej imprez i klubów jest w miejscowościach turystycznych. Przede wszystkim południe Teneryfy czy Gran Canarii. Najbardziej popularne miasto z wiecznie trwającą imprezą to Mas Palomas (G.C.). Jeśli w planach masz głównie imprezy, wybierz najlepiej okres karnawału.

Odpoczynek. Poszukując cichego, spokojnego miejsca na odpoczynek najlepiej wybrać mniejsze wyspy, np. El Hierro czy La Palmę - wyspę zwaną Ładną. Sam fakt, że duża część wyspy to park narodowy oznacza spokój, nawet światła latarni są przyciemnione, aby nie przeszkadzać obserwatoriom astronomicznym. Można znaleźć prawie pustą plażę lub wybrać się na mały trekking po górach. La Palma to chyba jedna z najbardziej zielonych wysp.

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Amatorom sportów wodnych i plażowiczom. Łagodny klimat, wiatr, fale i piękne plaże to dla windsurferów, surferówi i kitesurferów, całoroczny raj. Zapaleni nurkowie mogą podziwiać jedne z najpiękniejszych den morskich na świecie.

Poszukiwacze spokoju mogą znaleźć cichy zakątek doskonały do wypoczynku (nie bez przyczyny Niemcy i Anglicy wybierają właśnie Wyspy Kanaryjskie na spędzenie swojej emerytury). Zapaleni imprezowicze na pewno znajdą tu coś dla siebie (w Maspalomas, Gran Canaria, lub na południu Teneryfy, a w szczególności podczas karnawału porównywanego z karnawałem w Rio de Janeiro).

Znasz dobrze Wyspy Kanaryjskie?

Uzupełnij ich opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Michniewicz - absolwentka AWF w Poznaniu. Interesuje się fotografią reportażową i kreacyjną (na swoim koncie ma dwie wystawy), podróżami i poznawaniem kultur innych krajów. Obecnie przebywa na Wyspach Kanaryjskich, ale w maju 2009 r. planuje nową, wielomiesięczną  podróż po krajach azjatyckich.

Obejrzyj zdjęcia z Wysp Kanaryjskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)