Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Uganda - Highlight

Jeżeli szukasz obrazków niczym z filmu „Pożegnanie z Afryką” albo plemion tak nastawionych na turystów jak kenijscy Masajowie albo Samburu, to w Ugandzie ich nie znajdziesz.

Uganda nazywana jest „Perłą Afryki”. To w niej swoje źródła ma Nil (przynajmniej pięć z... siedmiu źródeł), przebiega przez nią równik. Uganda jest bogata w zieleń i liczne parki narodowe, a na północy piętrzą się piękne góry Ruwenzori. Można tu zjeść charakterystyczne dla tej części Afryki zielone banany zwane „matoke” i najlepsze na świecie ugandyjskie ananasy. A ponad wszystko, w Ugandzie mieszkają wspaniali ludzie. Gościnni i otwarci.

W całym kraju jest jedno większe (zeuropeizowane) miasto, stolica – Kampala. Jedno międzynarodowe lotnisko w Entebbe (wysoki standard - niedawno odnowione). Mentalność mieszkańców Kampali jest też bardziej europejska. W miastach i wsiach oddalonych od Kampali rządzą jednak tradycje i przyzwyczajenia kulturowe. (Małgorzata Koroblewska)

 

Uganda istnieje od 9 października 1962 roku, od kiedy przestała być angielską kolonią a zaczęła być Republiką Ugandy. Od 1986 roku nieprzerwanie władzę sprawuje Yoweri Museveni. Jednak z dawnych czasów pozostał urzędowy język – angielski, którego dzieciaki uczą się już od przedszkola .

Oficjalną walutą jest szyling ugandyjski (1 USD = 1850 UGX). Za 2000 szylingów możesz kupić litr paliwa lub dwa kilo pomidorów albo jechać z Bombo do Kampali specjalnym minibusem zwanym matatu.

24 miliony Ugandyjczyków żyje ciągle w kraju – jak wielu za granicą, nie wiadomo. Przyrost naturalny to jedyne 2.6%, a gęstość zaludnienia to 105 os/km2. Mimo że Uganda jako pierwszy z afrykańskich krajów wprowadziła powszechny obowiązek szkolny (niestety mało przestrzegany), wciąż analfabetami pozostaje około 25% mężczyzn i aż 37% kobiet. Nie dziwi zatem widok ksiąg parafialnych pełnych odcisków palców w miejscach na podpis…  średnia długość życia to około 43 lata. (Monika Kacprzak)

Znasz dobrze Ugandę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Małgorzata Koroblewska - studentka mediów i komunikacji społecznej (Warszawa). Przez trzy miesiące pracowała z dziećmi ulicy w Ugandzie. Swoje marzenia spełnia właśnie tam, wśród dzieci. Zapewne tam jeszcze wróci, by realizować kolejne. Miłośniczka dobrego filmu i ciepłego koca.

Monika Kacprzak - spędziła rok w Ugandzie pracując jako wolontariusz Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Obecnie mieszka w Warszawie.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)