Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tunezja - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. (dodaj swoje informacje)

Minibusy/shared taxi. Najwygodniejsza opcja podróży to luage, czyli dzielony minibus. W Tunezji każde miasto ma swoje dworce, większe ośrodki mają ich nawet kilka - tak, by ułatwić wydostanie się w konkretnym kierunku. Ceny na I połowę 2008 roku na przykładowych trasach to :
Tunis – El Kef 8,5 dirhama
Douz – Gabes 7,5 dirhama
Houmt Souk – Gabes  6 dirhamów.

Samochód. Drogi są dobre, wyasfaltowane, a ruch poza sezonem niewielki.

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Pociągi kursują wzdłuż wschodniego wybrzeża, jest też linia łącząca Tunis ze stolicą Algierii, jednak ruch kolejowy odbywa się wyłącznie do granicy (ta jest zamknięta). Pociągi są raczej punktualne, komfort i bezpieczeństwo jazdy w 2 klasie oczywiście niższe, o ile jednak nie przeszkadza wam dym papierosowy, nie warto dopłacać do "jedynki".

Tunis – Sousse 6,850 dirhama, bilet 2 klasa.

Autostop. Dobry, wygodny, łatwy do złapania - z wyjątkiem terenów pustynnych i okołopustynnych - tam jest odradzany albo wręcz zabroniony. Najczęściej darmowy.

Taksówki. Wszystkie taksówki w Tunezji mają taksometry i mają OBOWIĄZEK włączać je podczas jazdy. Jeśli więc taksówkarz chce wam zaoferować dobrą cenę, poproście go o włączenie taksometru (nam oferowali takie opcje wyłącznie w miastach czysto turystycznych typu Sousse). Ceny nie są wygórowane, do dalszych atrakcji w mieście opłacało się wręcz podjechać taksówką.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro. W Tunisie funkcjonuje Metro Leger, nie jest to klasyczna kolejka podziemna, a tramwaj poruszający się wydzielonym pasem ruchu - wygodny i szybki sposób by wydostać się z centrum miasta.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Jedno przejście graniczne z Libią w Ras Al-Jedir, granica z Algierią zamknięta.

Znasz dobrze Tunezję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Węcławek – dziennikarka kulturalna, reporterka, mama na szlaku. Zawsze z aparatem fotograficznym i co najmniej dwiema książkami podróżniczymi w plecaku. Ciekawa ludzi, choć bez przesady - w Ain Darham wymigiwała się od tygodniowej gościny u obcej rodziny poznanej w taksówce. Tunezję zjeździła z trzyletnim synkiem i mężem, poruszając się przede wszystkim dzielonymi minibusami i autostopem. Ma cichy plan, by jeszcze kiedyś tam wrócić na pyszny sok z daktyli, gargoulette, kąpiel w gorących źródłach na pustyni i szybkie zwiedzanie rzymskich ruin, które ominęło ją za pierwszym razem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)