Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tunezja - Informacje praktyczne

Ceny. (dodaj swoje informacje)

Geografia kraju. Tunezja, choć obszarowo niewielka, zwłaszcza w porównaniu z sąsiednimi krajami - Algierią i Libią, ma bardzo urozmaicona rzeźbę terenu, roślinność i klimat. Od gorącej Sahary na południu, gdzie można turlać się w dół z imponujących ergów i podziwiać majaczące w oddali szczyty gór, przez równiny, na których rosną lasy palmowe, a zamiast wody jeziora wypełnia biała sól, po góry Atlas i Krumeryjskie na południowym zachodzie.

Kraj ma też długą i urozmaiconą linię brzegową - plaże piaszczyste, kamieniste i górskie zbocza wpadające do morza - wszystko to można znaleźć właśnie tu. Poza tym w zasięgu każdego podróżnika znajdują się urokliwe wyspy - Kerkenneńskie, Galite i popularna Dżerba.

Największe ośrodki miejskie ulokowane są wzdłuż wschodniego wybrzeża. Mniejsze miasta także w pobliżu granicy algierskiej. Przemysł chemiczny (przetwarzanie fosfatów) rozwinął się w ulokowanej na zachodzie Gafsie. Największym ośrodkiem przemysłowym pozostaje jednak Tunis.

 

Pieniądze. Bankomaty znaleźć można w każdej większej miejscowości, jest kilka banków, przy czym kurs waluty jest sztywno ustalony przez państwo. Niemniej jednak warto mieć przy sobie  kilka dolarów. Euro przeliczane jest na niekorzyść waluty europejskiej. Pieniądze można wymieniać w licznych placówkach bankowych. Dinarów nie wolno wywozić z kraju. Teoretycznie istnieje nakaz zachowywania wszelkich paragonów z wymiany walut.

Dostęp do internetu. W każdej większej miejscowości znaleźć można kafejki internetowe, oraz punkty przegrywania filmów (w Tunezji nie obowiązuje prawo autorskie, premiery kinowe można tu kupić na pirackich płytach nawet w supermarketach), poza tym w awaryjnych sytuacjach pracownicy salonów ze sprzętem komputerowym chętnie użyczają własnych stanowisk pracy.

Telefony. Poza pustynią zasięg występuje wszędzie. Na Saharze sygnał jest wyłącznie w obrębie większych oaz.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie same jak w Europie.

Wiza. Wizę turystyczna trzeba wyrobić w Polsce, do Ambasady Tunezyjskiej w Warszawie (ul. Myśliwiecka 14) należy się zgłosić najpóźniej miesiąc przed wyjazdem - potrzebny jest zestaw zdjęć portretowych jak do wizy amerykańskiej, 100 dolarów i wypełniony formularz. Uwaga, dziennikarze i fotoreporterzy nie powinni przyznawać się do swej profesji - najbezpieczniej napisać "nauczyciel"/ "sekretarka" - to  pozwoli uniknąć kłopotliwych pytań i utrudnień przy kolejnych kontrolach już na terenie kraju.

Zanim odwiedzicie ambasadę, warto o szczegóły zapytać tu:
Tunezyjski Urząd ds. Turystyki
Dyrektor Fethi Mami
fmami[at]tunezja.org.pl
ul. Szpitalna 6 lokal 20/21
00-031 Warszawa
tel. 0 22 537 01 50 i 51
fax: 0 22 826 23 13
www.tunezja.org.pl
e-mail: biuro[at]tunezja.org.pl

Joanna Nowowiejska-Moskal
joanna[at]tunezja.org.pl
Paweł Kulesza
pawel[at]tunezja.org.pl

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Tunezji w Polsce
Ambasador Republiki Tunezji w Polsce
H.E. Béchir Chebaane
ul. Myśliwiecka 14, Warszawa 00-459
tel. 0 22 628 25 86
tel. 0 22 628 63 30
fax: 0 22 621 62 95
e-mail: at.varsovie[at]it.com.pl

Ambasada RP w Tunisie
5, Impasse No 1, Rue de Cordone, 2092 El Manar I, TUNIS
tel. 00216 71 873 837
fax 00216 71 872 987
e-mail: amb-pologne[at]email.ati.tn

W razie problemów są też na miejscu inni przedstawiciele UE, którzy mogą pomóc, min. Francuzi i Anglicy.

Embassy of France in Tunis
2 Place de l'Independance
Tunis
tel: 00216 71 105 000
fax: 00216 71 105 001 / 005
http://www.consulfrance-tunis.org/
e-mail: consulat.france[at]planet.tn

British Embassy in Tunis     
Rue du Lac Windermere
Les Berges du Lac
Tunis
tel: 00216 71 108 700
fax: 00216 71 108 779
http://www.britishembassy.gov.uk/tunisia
e-mail: british.embassy[at]planet.tn


Ważne telefony:
Policja 197
Pogotowie ratunkowe 190
Straż pożarna 198
Nocny dyżur lekarzy 71 71 71

Znasz dobrze Tunezję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Węcławek – dziennikarka kulturalna, reporterka, mama na szlaku. Zawsze z aparatem fotograficznym i co najmniej dwiema książkami podróżniczymi w plecaku. Ciekawa ludzi, choć bez przesady - w Ain Darham wymigiwała się od tygodniowej gościny u obcej rodziny poznanej w taksówce. Tunezję zjeździła z trzyletnim synkiem i mężem, poruszając się przede wszystkim dzielonymi minibusami i autostopem. Ma cichy plan, by jeszcze kiedyś tam wrócić na pyszny sok z daktyli, gargoulette, kąpiel w gorących źródłach na pustyni i szybkie zwiedzanie rzymskich ruin, które ominęło ją za pierwszym razem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)