Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Swaziland - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Autobusy kursują pomiędzy większymi miastami. Są tańsze niż minibusy, ale też dużo wolniejsze.

Minibusy/shared taxi. Minibusy to główny środek transportu w Swazilandzie. Na dworcach w większych miastach naganiacze wskazują busy odjeżdżające w wybranym kierunku. Pamiętajcie, że najszybciej odjedzie busik, który jest najpełniejszy.

Jeśli macie wybór, nie siadajcie w ostatnim rzędzie – szerokość niby taka sama jak pozostałych, ale nie wiedzieć czemu muszą się tam zmieścić cztery, a nie tak jak w pozostałych trzy osoby. Dla backpackerów najwygodniejsze są miejsca obok kierowcy (minibusiki zazwyczaj nie posiadają bagażników. Plecaki wozi się na kolanach).

Baz Bus (osobiście nigdy nie korzystałam z usług tej firmy, ale wspominam o niej, bo Baz Bus cieszy się wśród turystów sporą popularnością) - Swaziland znajduje się na trasie południowoafrykańskiej firmy przewozowej dla turystów. Baz Bus kursuje regularnie pomiędzy większością hosteli w RPA i Swazilandzie. Jest wygodniejszy od lokalnych busików (bagaż jedzie w przyczepce z tyłu), ale też dużo droższy. Jego zaletą jest opcja „hop on – hop off” - można np. wykupić bilet z Cape Town do Mbabane, a po drodze wysiadać w każdym wybranym przez siebie hostelu. Warto mieć na uwadze fakt, że korzystając z usług Baz Busu nie wspieracie lokalnego biznesu, a pogrubiacie portfel dobrze prosperującej południowoafrykańskiej firmy.

 

Samochód. Samochód można wynająć w Mbabane. Potrzebna będzie do tego karta kredytowa i międzynarodowe prawo jazdy. Informację na temat biur i ofert znajdziecie w Tourist Office (w centrum handlowym Swazi Plaza przy dworcu). Koszt to około 30 euro za dzień. Drogi są stosunkowo dobrej jakości, ruch jest lewostronny.

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Płatny. Cenę najlepiej ustalić przed przejazdem.

Taksówki. W większych miastach. Cenę ustala się przed odjazdem.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Kilka minibusów dziennie kursuje regularnie pomiędzy Mbabane a Johannesburgem w RPA (5h) i Maputo w Mozambiku (3h). Do Mozambiku potrzebna będzie wiza. Można ją wyrobić w ciągu 1 dnia w Mbabane (kosztuje około 8 euro, dla porównania w Johannesburgu zapłacicie za nią około 40 euro):

High Commission of Mozambique
Highlands View
Princess Drive Road
P.O.Box 1212
Mbabane
Swaziland
Phone: (+268) 4043700, 4041296/7
Fax: (+268) 4043692, 4048482
Email: moz.high-swd[at]africaonline.co.sz

Znasz dobrze Swaziland?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kasia Wrona - busikiem i stopem przez południową Afrykę. Nosi ją tu i tam. Najchętniej z plecakiem, piechotą lub stopem. Jak najbliżej ludzi. Fotografuje, tańczy i uczy tańczyć z ogniem.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)