Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Swaziland - Co warto

Miasta. Mbabane – stolica Swazilandu. Miasto samo w sobie nie jest szczególnie urokliwe, ale można się tam zaopatrzyć w prowiant, wynająć samochód, czy załatwić wizę do sąsiedniego Mozambiku. Tuż obok dworca znajdują się dwa centra handlowe, a w nich oprócz wszelkiej maści bardzo dobrze zaopatrzonych sklepów znajdziecie też informację turystyczną (darmowa mapa królestwa), aptekę (tabletki na malarię bez recepty) i kafejkę internetową. W Mababane znajduje się też spory craft market ze sztuką z całego regionu południowej Afryki.

Lobamba – kilkanaście kilometrów na Wschód od Mababane, w sercu Niebiańskiej Doliny (Ezulwini Valley) leży niewielka osada. To tradycyjne miejsce zamieszkania rodziny królewskiej. Znajdują się tam pałace wszystkich 13 żon Mswatiego Trzeciego oraz Królowej Matki. To także miejsce obchodów uroczystości Tańca Trzcin i Incwali.

 

Przyroda. Malolotja Nature Reserve – w północno-zachodniej części kraju. Nie zobaczycie tam żadnego przedstawiciela Wielkiej Piątki, ale jest szansa, że kiedy obudzicie się rano, przed namiotem będzie się pasło stado antylop. Warto tam też pojechać ze względu na piękne góry i malownicze wodospady. Malolotja to raj dla trekkerów. Niestety trudno o dobrą mapę z oznaczonymi szlakami. Mają dobrze wyposażone pole namiotowe, jest też możliwość wynajęcia chatki. Kiedy byłam tam pod koniec sierpnia, nie było praktycznie żadnych turystów.

Miliwane Wildlife Sanctuary – prywatny rezerwat, nie wiedzieć czemu niezwykle zachwalany przez Lonely Planet. Może to kwestia gustu. Trasy nie są szczególnie ciekawe, a w związku z faktem, że znajdująca się w nim Sondzela Backpackers jest na Baz Busowej trasie jest tam sporo turystów. Ale mają hipopotamy i na kolację można zjeść guźca.

Mount Sibebe – kolosalna granitowa skała znajdująca się na wysokości 1500 m n.p.m. Pomysł na jednodniowy trek.

 

Zwiedzanie. (dodaj swoje informacje)

Kultura. Umhlanga/Reed Dance – Taniec Trzcin. Na przełomie sierpnia i września niezamężne dziewczęta z całego królestwa tłumnie ściągają do Lobabmby w królewskiej Ezulwini Valley. Po drodze zbierają trzciny, które posłużą im do naprawy domu Królowej Matki. Główną częścią uroczystości jest taniec przed królem. 60 tysięcy dziewcząt ubranych jedynie w krótkie spódniczki przechodzi w kolorowym rozśpiewanym pochodzie przed władcą i widzami. Każdy klan przestawia inny taniec. Uczestniczą w nim córki i żony króla, a także sam monarcha.

Uroczystość, poza funkcją w postaci przeglądu potencjalnych żon dla króla ma też na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty pomiędzy klanami i władcą. To spektakularne widowisko i niepowtarzalna okazja do doświadczenia niezmienionej od lat plemiennej afrykańskiej kultury.

W Tourist Office panie informują, że do robienia zdjęć potrzebna jest akredytacja. W rzeczywistości fotografować można też bez niej.

Po uroczystości królewska rodzina i goście bawią się w pałacu monarchy, a w okolicznych wioskach gaśnie w związku z tym światło.

Incwala – narodowe święto Swazilandu, zwane tez świętem pierwszych zbiorów. Na przełomie grudnia i stycznia.

 

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. W Malolotja Nature Reserve.

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Swazi Plaza i The Mall w Mbabane – jedzenie, ciuchy, pamiątki.
Craft Markets w Mbabane, Manzini i Mantendze – afrykańskie rękodzieło.

Komu się spodoba. Swaziland to kraj nieskażony jeszcze masową turystyką. Zachwyci pasjonatów prawdziwej Afryki, poszukiwaczy oryginalności, antropologów i kulturoznawców. Na pewno spodoba się też trekkerom i miłośnikom przyrody.

Znasz dobrze Swaziland?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kasia Wrona - busikiem i stopem przez południową Afrykę. Nosi ją tu i tam. Najchętniej z plecakiem, piechotą lub stopem. Jak najbliżej ludzi. Fotografuje, tańczy i uczy tańczyć z ogniem.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)