Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

RPA - Na co uważać

Mieszkańcy. Nie należy dyskutować na tematy polityczne i rasowe, zwłaszcza z Murzynami.

Nie wskazane jest dawanie pieniędzy i innych prezentów z wyjątkiem napiwków. (WD)

 

Kanty i oszustwa. Murzyni często udają biednych, żeby wyłudzić pieniądze.

Na stacjach benzynowych należy sprawdzać ile wlano benzyny. Często jeśli się kupuje paliwo za 200, niby przez pomyłkę wlewają za 100.

Nie pozwalajcie pracownikom stacji benzynowych sprawdzać stanu oleju i wody. Widziałem wiele samochodów na autostradach z gotującą chłodnicą, kiedy po dolaniu wody zapominali zakręcić korek.

Nie powinno się zostawiać wartościowych rzeczy w hotelach. Wszystkie pokoje są sprzątane w czasie nieobecności gości i może coś zginąć. (WD)

 

Woda. Woda wodociągowa nadaje się do picia w większości miast RPA. (WD)

Ciemne miejsca. Miejsca, gdzie turyści nie powinni przebywać to wszystkie murzyńskie miasta powstałe w czasie apartheidu, takie jak Soweto, Alexandra, Tembisa, Tokowa. Niebezpieczne jest też centrum Johannesburga. (WD)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. (dodaj swoje informacje)

Trudności w poruszaniu się po kraju. Wiele autostrad jest płatnych, dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą gotówkę albo kartę kredytową.

Nie kładźcie wartościowych rzeczy na przednim siedzeniu, lepiej zamknąć je do bagażnika. (WD)

 

Przyroda. Trzeba uważać na słonie afrykańskie, nosorożce, hipopotamy, żyrafy, słonie, lamparty i lwy. (WD)

Choroby. Turystom planującym zwiedzanie Parku Narodowego Krugera, Niskiego Weldu i północnego Kwa Zulu Natal  zaleca się tabletki na malarię. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

W długiej trawie żyją kleszcze, które mogą przenosić gorączkę kleszczową. Na piesze wycieczki najlepiej jest zakładać długie spodnie, a nogawki upychać do butów lub skarpet.

W niemal wszystkich zbiornikach wodnych na północy Kwa Zulu Natal i Wschodniej Prowincji Przylądkowej występują przywry wywołujące bardzo groźną chorobę zwaną bilharcjozą. Z tego powodu nie należy wchodzić do stawów i potoków.

Najwięcej ludzi umiera w RPA od AIDS, bardzo wiele osób jest nosicielami wirusa HIV. Należy więc unikać seksu bez zabezpieczenia. (WD)

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze RPA?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marek Jóźwicki - Pilot szybowcowy, kapitan jachtowy, płetwonurek, poszukiwacz przygód. Po zdeptaniu Polski i Europy trafił do Afryki i zakochał się w tym kontynencie bez pamięci. Przejechał m.in. RPA, Lesoto, Namibię, Tanzanię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, odwiedził Zanzibar, Botswanę, Suazi, Zambię. Popularyzując aktywny tryb wypoczynku, organizuje niezależne wyprawy, wspiera innych w organizacji takich wyjazdów.

Waldemar Delekta - Podróżnik i turysta. Od 1991 roku mieszka w RPA. Jest właścicielem biura Africangamesafari. www.africangamesafari.com/pl.html www.kapsztad.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)