Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

RPA - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. W biednych rejonach turyści z Zachodu wyrobili w mieszkańcach nawyk oczekiwania na datki. Sugeruję nie traktować ludzi jak zwierząt którym daje się kostkę cukru za możliwość pogłaskania. Owszem, trzeba zapłacić za pracę (występ, pokaz umiejętności, ładną pamiątkę) ale nie np. za możliwość potrzymania dziecka na rękach czy wskazanie drogi do sklepu.

Mile widziane są grzeczności – ustąpienie miejsca starszym, ale to chyba oczywiste. Uśmiech przełamuje wiele barier i tuszuje ewentualne niezręczności. (MJ)

Dobrze jest nauczać się kilku słów w zulu i afrikaans. (WD)

 

Mieszkańcy. Trzeba pamiętać że większość mieszkańców  RPA przeszła gehennę apartheidu. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak w krótkim czasie umiano sobie tam poradzić z przeszłością. Jak umiejętnie razem żyją biali i czarni.
W małych wioskach nadal żywe są tradycje i kultura przodków. Wyraźnie widać różnice między poszczególnymi regionami, związane z różnicami w kulturze plemion. Kolorowe stroje, ozdoby różnicują poszczególne plemiona. Jednak na co dzień większość ubiera się i żyje bardzo nowocześnie. Telefon komórkowy, TV satelitarna to nieodłączne atrybuty – podobnie jak w krajach zachodnich. Szczególnie w dużych miastach.

W wioskach łatwiej spotkać tradycyjnie ubranych mieszkańców, ale to również rzadkość. Po prostu – dawną Afrykę najłatwiej znaleźć w skansenach, bo ta dzisiejsza jest bardzo szybko rozwijającym się organizmem.
Podobnie jednak jak w wielu innych krajach afrykańskich żywy jest zwyczaj „loboli” czyli opłaty wnoszonej przez pana młodego, w zamian za zgodę na wydawanie jej za mąż.
Zdumienie może wywołać Durban – największe na świecie skupisko Hindusów poza granicami Indii.
Wielokulturowy i kosmopolityczny Kapsztad, to raj dla młodzieży i osób pragnących aktywnie spędzić czas w przyjaznym otoczeniu. (MJ)

Kraj w 85 procentach zamieszkuje ludność murzyńska.

Około pięć procent społeczeństwa to potomkowie europejskich osadników. Pozostali to Hindusi i Mulaci. (WD)

 

Przydatne języki. W RPA istnieje czternaście języków urzędowych. Nie sądzę by polskiemu turyście łatwo przyszło nawiązanie kontaktu w „klikającym” Zulu czy Xhoza. Już prędzej w Afrikaans (zbliżonym do flamandzkiego), ale raczej nie cieszącym się zbytnią sympatią czarnoskórych mieszkańców. Na szczęście jest angielski, przy pomocy którego można dogadać się nawet w małych wioskach. (MJ)

Święta. Obchodzone są podobne święta jak w Polsce, z wyjątkiem świąt państwowych. Jest więc Wielkanoc z Wielkim Piątkiem, Boże Narodzenie i Nowy Rok. (WD)

Jedzenie. Kuchnia RPA jest wyśmienita dzięki dużym wpływom różnych kultur. Jest tutaj kuchnia portugalska, indyjska, jawajska, malajska, chińska, holenderska, francuska i inne. (WD)

Religia. Przeważają religie murzyńskie, jednak większość tych ludzi chodzi też do kościoła chrześcijańskiego, dlatego można śmiało powiedzieć, że RPA jest krajem chrześcijańskim.
Spotyka się też sporą grupę Muzułmanów. (WD)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Wielu turystów kupuje tutejsze wyroby jubilerskie i brylanty. Ceny są wyższe niż w Polsce, ale liczy się oryginalność. Warto też kupić złote Krugerandy. Na lotnisku można dostać zwrot VATu. (WD)

Znasz dobrze RPA?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marek Jóźwicki - Pilot szybowcowy, kapitan jachtowy, płetwonurek, poszukiwacz przygód. Po zdeptaniu Polski i Europy trafił do Afryki i zakochał się w tym kontynencie bez pamięci. Przejechał m.in. RPA, Lesoto, Namibię, Tanzanię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, odwiedził Zanzibar, Botswanę, Suazi, Zambię. Popularyzując aktywny tryb wypoczynku, organizuje niezależne wyprawy, wspiera innych w organizacji takich wyjazdów.

Waldemar Delekta - Podróżnik i turysta. Od 1991 roku mieszka w RPA. Jest właścicielem biura Africangamesafari. www.africangamesafari.com/pl.html www.kapsztad.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)