Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

RPA - Highlight

RPA to kraj w którym dochód narodowy jest wyższy niż w Polsce. I już ta wiadomość powinna dać sporo do myślenia. Bo mimo że jest to Afryka, mimo że apartheid skończył się tam raptem piętnaście lat temu, że znakomita większość czarnej ludności nie ukończyła szkół (jeszcze niedawno biali dbali o to aby móc rządzić niedouczonym społeczeństwem) – to jest to kraj który rozwija się bardzo szybko, a ulice większych miast nie różnią się od ulic miast Europy Zachodniej czy USA. Wiele osób jadących tam pierwszy raz spodziewa się lwów chadzających po ulicy, dokładnie na tej samej zasadzie jak niedawno turyści odwiedzający Polskę obawiali się niedźwiedzi w miastach na północy kraju…
Umiarkowany klimat, sieć autostrad, świetne zaopatrzenie sklepów, ceny niższe niż w Polsce, doskonała baza turystyczna i, co najważniejsze, możliwość dotknięcia prawdziwej Afryki. To tylko kilka powodów dla których warto odwiedzić ten region.

RPA to także kraj kontrastów – bogate dzielnice sąsiadują z obszarami ogromnej biedy. Przedmieścia wielkich miast to slumsy, gdzie żyją tysiące osób w domkach z blach i kartonów. Na początku szokują wille wyglądające jak więzienia –zabezpieczone bramami z kamerami, drutem kolczastym i ogrodzeniem pod napięciem. To niestety druga strona medalu – bieda pociąga za sobą przestępczość - problem typowy w krajach dużych kontrastów. Prawda jest taka, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku, jeśli nie kusi się losu (np. noszeniem kamery czy ostentacyjnym szastaniem pieniędzmi) to turysta w RPA jest generalnie bezpieczny.

Kraj ten oferuje przybyszom praktycznie wszystko czego dusza zapragnie. Od wysokich gór otaczających Lesoto, pięknych plaż nad Oceanem Indyjskim i nad Atlantykiem, pustynnych wypraw w rejonie Kalahari, Parków Narodowych z dzikimi zwierzętami… Do RPA ściągają miłośnicy silnych wrażeń –m.in. szybownicy, paralotniarze, wspinacze, nurkowie… To tu znajduje się most, z którego można wykonać najwyższy na świecie skok na bungee. W okolicy Cape Town można ponurkować w oceanie z rekinami ludojadami… Czy potrzeba więcej zachęt dla miłośników adrenaliny? (Marek Jóźwicki) 

 

Coraz większe znaczenie dla gospodarki kraju zyskuje turystyka. Przynosi ona 10 procent dochodu narodowego. RPA ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelową, wysokiej klasy sieć dróg oraz wiele światowej klasy atrakcji turystycznych, takich jak parki narodowe, miejsca wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, ale też wiele plaż, miejsc do nurkowania i innych interesujących obiektów. (Waldemar Delekta)

Znasz dobrze RPA?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marek Jóźwicki - Pilot szybowcowy, kapitan jachtowy, płetwonurek, poszukiwacz przygód. Po zdeptaniu Polski i Europy trafił do Afryki i zakochał się w tym kontynencie bez pamięci. Przejechał m.in. RPA, Lesoto, Namibię, Tanzanię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, odwiedził Zanzibar, Botswanę, Suazi, Zambię. Popularyzując aktywny tryb wypoczynku, organizuje niezależne wyprawy, wspiera innych w organizacji takich wyjazdów.

Waldemar Delekta - Podróżnik i turysta. Od 1991 roku mieszka w RPA. Jest właścicielem biura Africangamesafari. www.africangamesafari.com/pl.html www.kapsztad.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)