Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

RPA - Co warto

Miasta. Soweto. Zaraz po wjeździe do miasta widać jeden z największych w Afryce katolicki kościół - Regina Mundi. Jest w nim witraż upamiętniający scenę zwiastowania, ufundowany przez prezydentową Jolantę Kwaśniewską. Inne atrakcje turystyczne w Soweto to dom Nelsona Mandeli, dom Desmonda Tutu, pomnik Hectora Petersona.

Pretoria. Obecnie tylko centrum miasta nazywane jest Pretorią, pozostałe dzielnice noszą nazwę Tshwane. Union Buildings, okazały i piękny gmach rządu, wybudowany został na pamiątkę utworzenia Unii Afryki Południowej. Położony na wzgórzu nad miastem ma kolor jasnego piaskowca i otoczony jest wspaniałymi ogrodami. Pretoria, poza głównymi ulicami, robi wrażenie miasta prowincjonalnego, charakterystyczne białe dworki z podcieniami i werandami wśród palm i kwiatów są jego specyficzną cechą.
W centrum miasta leży Church Square, przy którym wznosi się Pałac Sprawiedliwości i South African Reserve Bank. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest pomnik Paula Krugera, strzeżony przez figury burskich wartowników. Na południowym wjeździe do miasta wznosi się Voortrekker Monument. Ten potężny pomnik - muzeum został wzniesiony w latach 1938 - 1949 ku czci uczestników Wielkiego Treku, czyli ludzi, którzy wędrowali od Kapsztadu na północ w głąb dzisiejszego RPA. Pomnik Voortrekker otacza kamienny mur, na którym wyrzeźbiono 64 wozy ustawione w kolistym szyku obronnym. Muzeum, to ogromny sześcian, wewnątrz którego znajdują się płaskorzeźby przedstawiające historię Wielkiego Treku. Dnia 16 grudnia snop światła pada na słowa: "Dla ciebie, Afryko Południowa". Z dachu budynku można podziwiać panoramę Pretorii.

Johannesburg. W potocznym języku nazywany jest Joburg, Egoli (złote miasto) albo Jozi. To największe miasto w RPA i główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Choć w skali światowej Johannesburg to miasto średniej wielkości, pod względem liczby mieszkańców należy do aglomeracji o największym obszarze, rozrastających się głównie w poziomie, nie w pionie. Wśród afrykańskich miast uchodzi za prawdziwego giganta, a tutejsze hotele, restauracje i sklepy cieszą się opinią najlepszych na kontynencie. Jednocześnie jest pełen sprzeczności i kontrastów, które najłatwiej jest dostrzec w ruchliwym centrum. Można tu spotkać zarówno potentatów giełdowych i dyrektorów firm jak też handlarzy ulicznych i tradycyjnych uzdrowicieli. Biznes odbywa się na ulicach miasta, kierowcy mogą kupić prawie wszystko w czasie postoju na czerwonym świetle. Sprzedawane są głównie pirackie filmy, pamiątki, jedzenie, napoje, parasole i wiele innych. Zakłady fryzjerskie to nic innego jak krzesło stojące na chodniku w ruchliwych częściach miasta. Typowy zapach Johannesburga to roznoszący się aromat palonej na ulicach marihuany. Widzi się wiele hałd pochodzących z kopalni złota, chociaż ich ilość powoli się zmniejsza, od kiedy dzięki nowej technologii odzysku złota stało się opłacalne powtórne przerabianie piachu pochodzącego z kopalni.

Kapsztad. Od dawna plasuje się w pierwszej dziesiątce światowej pod względem gościnności i piękna. Sławę tą zawdzięcza dzięki otaczającym skalistym szczytom, białym plażom, wspaniałym restauracjom, dogodnym miejscom do surfingu i młodym wielorybom rodzącym się na wiosnę. W Kapsztadzie panuje swoista kultura kawiarniana, centrum miasta jest bezpieczne dla nocnego życia, nabrzeża są fascynujące, każdy rodzaj poglądów jest tutaj tolerowany i zawsze jest tutaj "Ta Góra", czyli dzikie serce w środku metropolii, gdzie możecie odpocząć od codziennych obowiązków. Kapsztad jest wolniejszy, milszy i bezpieczniejszy niż Johannesburg, bardziej elegancki i skomplikowany niż Durban i bardziej kosmopolityczny niż pozostałe miasta RPA. Przyjezdni z Johannesburga często odnoszą wrażenie, że miejscowi ludzie zachowują pewien dystans. Prawdą jest, że w Kapsztadzie dzieje się tak wiele, że lokalni mieszkańcy wolą poświęcić swój wolny czas na swoje pasje zamiast siedzieć w barze i liczyć na to, że przygoda ich tam znajdzie. Żeby ich dobrze zrozumieć, powinniście podążać za ludźmi znającymi to niezwykłe miasto, dzielić z nimi swoje pasje, a oni przyjmą was do siebie jak brata.


Bloemfontein. Miasto to jest obecnie stolicą prowincji Wolne Państwo w centrum Południowej Afryki. Jest również siedzibą Sądu Najwyższego RPA. Bloemfontein nazywane jest „Miastem Róż”, gdyż co roku odbywa się tutaj festiwal poświęcony tym kwiatom. Jego okolice słyną z pięknych gór, a największą atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Golden Gate Highlands. Kanion Golden Gate (Złote Wrota) został stworzony przez naturę z piaskowca w kolorze złota Afryki. Oczarowuje każdego turystę przestrzenią, widokami, zachwyca ogromnymi skałami piaskowymi o fantastycznych kształtach. Na terenie Parku Narodowego Golden Gate Highlands, znanego też jako „Złote Góry”, ujrzycie bez wątpienia jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w RPA. Jest to doskonałe miejsce na safari.

Rustenburg. Doskonała baza wypadowa do zwiedzania Prowincji Północno-Zachodniej RPA, ze wspaniałym Sun City i Pałacem Zaginionego Miasta (The Palace of the Lost City) – atrakcją turystyczną numer jeden w Południowej Afryce, znaną jako „Afrykańskie Las Vegas” oraz parkami narodowymi. W języku holenderskim i afrikaans Rustenburg oznacza „Miasto Odpoczynku”. Tak też jest w rzeczywistości. Ta spokojna miejscowość, leżąca u podnóży gór Magaliesberg, żyje w zdecydowanie wolniejszym tempie niż odległy o 115 kilometrów Johannesburg. Rustenburg jest światową stolicą platyny (znajdują się tu między innymi dwie największe na Ziemi kopalnie tego kruszcu), a zarazem centrum rolniczego regionu, w którym uprawia się zboże, owoce cytrusowe, warzywa i tytoń. Niedaleko miasta leży tama Hartbeespoort – jedna z najbardziej malowniczo położonych w RPA. Można tutaj uprawiać różne sporty wodne. W Parku Narodowym Pilanesberg, położonym 50 kilometrów na północ od Rustenburga i przylegającym do słynnego Sun City, zamieszkują obecnie wszystkie zwierzęta należące do tak zwanej Wielkiej Piątki – słonie, bawoły afrykańskie, czarne nosorożce, lwy i lamparty. Park posiada niemal studziewięćdziesięciokilometrową sieć doskonale utrzymanych dróg szutrowych, punkty obserwacyjne, kryjówki w okolicach wodopojów oraz obozowiska i miejsca noclegowe o wysokim standardzie. Można w nim nie tylko obserwować zwierzęta z samochodu terenowego, ale także tropić nosorożce.
Witbank. To węglowa stolica Afryki. Około 22 kopalnie dostarczają ponad połowę produkcji węgla kamiennego w RPA, to jest około 150 milionów ton rocznie. Okolice Witbanku słyną z głównie z hodowli bydła, owiec, kukurydzy i przetworów mlecznych.

Belfast. Jedno z najzimniejszych miejsc w Afryce Południowej. Miasto położone jest we wschodniej części Highveld, aż 2025 metrów nad poziomem morza.

Dullstroom. Słynie z czterech powodów: jest to jedno z najzimniejszych miejsc w Republice Południowej Afryki, to znakomite miejsce Fly Fishing, słynie z najwyżej położonego dworca kolejowego (2076 metrów nad poziomem morza) i jest jedynym miejscem, gdzie rosną wiązy i buki.

Lydenburg - miasto cierpienia.

Sabie. Wokół znajduje się wiele pięknych wodospadów. Sabie Falls, na północ od miasta, siedemdziesięciometrowy Bridal Veil Falls na północny zachód od Sabie, sześćdziesięcioośmiometrowy Lone Creek Falls, Horseshoe Falls, Mac-Mac Falls oraz bardzo dobre miejsce do pływania - Mac-Mac Pools.

Graskop. Z okolic roztaczają się malownicze panoramy Niskiego Weldu. Okolice sprzyjają górskiej turystyce rowerowej.

Pilgrims Rest. Jest tu zabytkowa osada, pełniąca funkcję narodowego pomnika.

Cullinan. Położone jest około 30 kilometrów na północny wschód od Pretorii. Jest to miejsce, gdzie znaleziono największy wysokiej jakości diament na świecie. Obecnie Cullinan staje się atrakcją turystyczną ze względu na historię wydobycia diamentów w RPA i różnorodność przyrody. (WD)

 

Przyroda. Park Narodowy Krugera. Jest główną atrakcją turystyczną Republiki Południowej Afryki i jest uważany za najlepszy ze wszystkich Parków Narodowych RPA.

W RPA można spotkać pierwszą trójkę największych ssaków, czyli słonia afrykańskiego, nosorożca białego i hipopotama, poza tym geparda i ryjówkę malutką, „Wielką Piątkę”, czyli nosorożca czarnego, bawoła afrykańskiego, słonia, lamparta i lwa. Wśród ponad 800 gatunków ptaków w RPA znajduje się struś i drop olbrzymi.
Mapungubwe National Park. Najnowszy Park Narodowy w RPA. Już teraz jest bardzo popularnym miejscem ze względu na niezwykłą przeszłość. (WD)

 

Zwiedzanie. Góra Stołowa. Jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta.
Tradycyjna wioska Lesedi. Kilkanaście kilometrów od Johannesburga powstał park etnograficzny – wioska, z myślą o zachowaniu i utrwaleniu wielowiekowej tradycji pierwotnych mieszkańców tych ziem. Można tutaj poznać obyczaje Zulusów, Basotho, Xhosa, Pedi i Ndebele. Warto odwiedzić ich tradycyjne chaty oraz posłuchać afrykańskiej muzyki, obejrzeć rytualne tańce. Po pokazie można zakupić pamiątki, wyroby rękodzieła ludowego.
Knysna. To kraina przepięknych jezior i zalewów morskich położona na brzegach laguny. Knysna była dwa razy wybrana "ulubionym miastem" w RPA. W powietrzu czuje się więcej tlenu, ponieważ otoczona jest sześćdziesięcioma pięcioma tysiącami hektarów zawsze zielonego lasu.
Wielka Dziura w Kimberley. Jest największą kopalnią na świecie kopaną ludzkimi rękami, a jej głębokość jest większa niż wysokość Góry Stołowej. Kimberley posiada też jedyny w świecie pub, do którego wjeżdża się samochodem.
Boże Okno. Punkt widokowy na Urwisku Gór Smoczych z  niezapomnianym widokiem na Lowveld,  Narodowy Park Krugera, mgliste góry i kanion rzeki Blyde.

Kanion Rzeki Blyde, malowniczy kanion o długości 30 kilometrów, to jedna z największych atrakcji turystycznych RPA. Większość turystów jedzie samochodem wzdłuż trasy panoramicznej, zatrzymując się w punktach widokowych. W czasie zwiedzania Trasy Panoramicznej zobaczycie Three Rondavels (trzy chaty).

Winnice. Miejscowe winnice są zdecydowanie większe od europejskich. Narodowym szczepem Południowej Afryki jest Pinotage.

Cango Caves, najdłuższe na świecie jaskinie obfitujące w stalaktyty i stalagmity. (WD)

 

Kultura. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Biltong - specjalność RPA, czyli suszone mięso z przyprawami.

Achar - sos z owoców. 

Braai - przysmak białej ludności. Jest to grill i specjalnie do tego celu przygotowane kiełbasy noszące nazwę burewors.

Suszone, albo pieczone gąsienice motyla Mopane. Posiadają one łatwo przyswajalne proteiny. (WD)

 

Sport i nurkowanie. Pięć najlepszych miejsc do nurkowania w RPA: Mabibi i okolice, Sodwana Bay, Aliwal Shoah, Protea Banks, False Bay. (WD)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Seal Island (Wyspa Fok). Jedyne miejsce, gdzie białe rekiny są bezustannie w poszukiwaniu pożywienia, głównie fok. Jest tutaj najwięcej przypadków ataków przez rekiny.
Plaża Boulders. Nazwa plaży Boulders pochodzi od znajdujących się tam ogromnych głazów. Można tam na przykład zobaczyć pingwiny.
 
Robben Island. To największa wyspa należąca do RPA. W najwyższym punkcie Wyspy Robben znajduje się zabytkowa latarnia morska mająca do dzisiaj duże znaczenie w lokalnej nawigacji. Można się na nią dostać w ciągu 40 minut jazdy promem przez Zatokę Stołową. (WD)

 

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Wszystkim miłośnikom egzotyki i dzikiej przyrody. Jest tu wiele miejsc do fotografii  i przeżycia przygód. Spodoba się podróżującym z dziećmi – działa tu wiele biur oferujących wycieczki rodzinne. RPA przypadnie też do gustu azjofilom, ponieważ w Durbanie żyje wielu Hindusów kultywyjącym swoją kulturę, a w okolicach Johannesburga można zobaczyć ogromną świątynię Buddyjską. (WD)

Znasz dobrze RPA?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marek Jóźwicki - Pilot szybowcowy, kapitan jachtowy, płetwonurek, poszukiwacz przygód. Po zdeptaniu Polski i Europy trafił do Afryki i zakochał się w tym kontynencie bez pamięci. Przejechał m.in. RPA, Lesoto, Namibię, Tanzanię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, odwiedził Zanzibar, Botswanę, Suazi, Zambię. Popularyzując aktywny tryb wypoczynku, organizuje niezależne wyprawy, wspiera innych w organizacji takich wyjazdów.

Waldemar Delekta - Podróżnik i turysta. Od 1991 roku mieszka w RPA. Jest właścicielem biura Africangamesafari. www.africangamesafari.com/pl.html www.kapsztad.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)