Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niger - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Odjeżdżają z ustalonych dworców (gare routiere). Transport publiczny zapewniają autobusy i minibusy kursujące między ważniejszymi miastami. Z Niamey do Agadez codziennie za 21 euro, z Agadez do Bilmy raz w tygodniu za 30 euro – ceny znam od obsługi hotelowej w Niamey.

Minibusy/shared taxi. Nie korzystałem, ale jeżdżą w dużych ilościach, nawołując pasażerów.

Samochód. Samochód dla czterech osób wynajmowany w Niamey z zamiarem dotarcia do Bilmy kosztował 85 euro (55000 CFA) za dobę bez paliwa. Ceny (sprawdzaliśmy cztery samochody) zaczynały się od ok. 150 euro (100000 CFA). Do tego paliwo za ok. 0,90 euro za litr (583 CFA). Mieliśmy samochód z silnikiem benzynowym, ale miał znośne spalanie – ok. 17,5 l/100 km (zakładaliśmy 25 l/100 km).

Drogi w Nigrze są fatalnej jakości, może z wyjątkiem Niamey i najbliższych okolic. Nawet główna droga do Agadez jest pełna dziur, a ostatnie 100 albo więcej kilometrów to pustynny szlak z „tarką”, obłożony kamieniami zamiast słupków. Trudno ocenić średnią prędkość podróżowania – zależy to od środka transportu.

 

Promy/łodzie. Można pływać „turystycznie” pirogą po rzece Niger w Niamey – przewoźnicy zabierają do miejsc żerowania hipopotamów.

Pociągi. W Nigrze nie ma linii kolejowych.

Autostop. Rozwiązanie niesprawdzone osobiście.

Taksówki. W Niamey jest stała stawka – 200 CFA (ok. 0,30 euro) za osobę za kurs, chociaż taksówkarze na większych postojach, np. w pobliżu Grand Marche próbują „oskubać” na 300-500 CFA. Można wsiąść i wysiąść w dowolnej chwili, inni pasażerowie dosiadają się w trakcie jazdy. Taksówka jedzie w mniej lub bardziej określonym kierunku, np. danej dzielnicy. Taksówek jest mnóstwo, złapanie którejkolwiek to kilkanaście sekund oczekiwania. Co więcej, taksówkarze trąbią widząc białego i zatrzymują się natychmiast.

Samolot. Oprócz Niamey jest tylko okresowo działające lotnisko w Agadez, ale informacje o nim są trudne do znalezienia i sprzeczne – może w ogóle nie działać. W 2007 roku zamknięto je ze względu na rebelię Tuaregów i do teraz (lipiec 2009 r.) prawdopodobnie nadal jest nieczynne.

Metro. Brak

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Znasz dobrze Niger?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Lewicki - dalekie podróże same w sobie są ciekawe, ale on łączy je z inną pasją: obserwacjami całkowitych zaćmień Słońca. Ponadto z wykształcenia jest astronomem, jednak nie wybrał kariery naukowej. Innymi słowy: realizuje swoje pasje łącząc przyjemne z przyjemnym.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)