Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niger - Na co uważać

Mieszkańcy. Nie spotkałem się z niechęcią albo agresją. Irytować może natrętne wpatrywanie się w białego, szczególnie na głębokiej prowincji. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić i ignorować zaczepki. Chwilami jednak przybiera to karykaturalne formy i człowiek zaczyna czuć się jak w ogrodzie zoologicznym, ale z tej drugiej strony...

Kanty i oszustwa. Przy wypożyczeniu samochodu z kierowcą dobrze jest dyskretnie go kontrolować, szczególnie przy zużyciu paliwa i opłatach drogowych za przejazd danymi odcinkami. Zamiast dawać mu pieniądze do ręki lepiej zapłacić samemu, odbierając jednocześnie potwierdzenie wpłaty od policji.

Woda. Piłem butelkowaną – na wodę z worków nie zdecydowałem się mając okazję zobaczyć na własne oczy proces jej „produkcji”.

Ciemne miejsca. Niestety, góry Aïr i okolice Agadez. W 2007 r. wybuchła tam tzw. druga rebelia tuareska i dostęp do tych okolic został zamknięty. Ponoć w maju 2009 r. rząd ogłosił amnestię dla rebeliantów, ale trudno powiedzieć, czy turyści mogą ponownie odwiedzać w/w rejony. W stolicy czułem się bezpiecznie, pomimo odwiedzin w tzw. dziwnych rejonach. Starałem się nie prowokować potencjalnych „zainteresowanych” ostentacyjnie noszonym sprzętem foto.

Jedzenie. Trudno powiedzieć. Nie zdarzył mi się bunt ze strony układu pokarmowego.

Ruch drogowy. Ruch drogowy umiarkowany, ale sporo jest przeładowanych ciężarówek. Ruch spowalniają częste kontrole policji drogowej, na głównych drogach co kilkanaście kilometrów. Pozwolenia na przejazd (peage routier) są płatne.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Geografia kraju i klimat to dwa największe utrudnienia w podróżowaniu po Nigrze. Drogi są niskiej (wręcz fatalnej) jakości lub nie ma ich w ogóle. Większą część powierzchni kraju zajmuje pustynia Tenere. Przez cały rok jest upalnie i sucho, dlatego podróż bywa męcząca.

Przyroda. Monotonna. Ze względu na geografię kraju (pustynia) roślinności jest mało, ponadto jest uboga i rachityczna. Jedynie w pobliżu rzeki Niger oraz na południu kraju występuje bardziej urozmaicona flora; na granicy Nigru, Beninu i Burkina Faso wydzielono nawet park narodowy W z bogatą fauną.

Choroby. Komary roznoszące malarię mogą pojawiać się na południu, w pobliżu rzeki Niger i w okolicach jeziora Czad, ale w tamtych rejonach nie byłem. Warto zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. W hotelach zdarzają się karaluchy i pchły. Rozmaite źródła ostrzegają ponadto przed żółtą febrą, WZW A, zatruciami pokarmowymi z towarzyszącymi im biegunkami.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - zalecane

Znasz dobrze Niger?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Lewicki - dalekie podróże same w sobie są ciekawe, ale on łączy je z inną pasją: obserwacjami całkowitych zaćmień Słońca. Ponadto z wykształcenia jest astronomem, jednak nie wybrał kariery naukowej. Innymi słowy: realizuje swoje pasje łącząc przyjemne z przyjemnym.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)