Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niger - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Niger jest krajem muzułmańskim, dlatego warto przestrzegać w nim tych samych praw i zwyczajów, co w innych krajach będących pod wpływem islamu.

Mieszkańcy. Jest kilka głównych grup etnicznych; różnice między nimi widać podczas przemierzania kraju. Ponad połowa ludności pochodzi z grupy Hausa, duża część to Fulani. Słynni Tuaregowie stanowią ok. 10% mieszkańców.  Są ciekawi białych. Nigdy nie spotkałem się z przejawami niechęci albo agresji.

Turystów widują raczej rzadko, na co wskazuje sposób przyglądania się nam – bezpośredni, nawet natrętny. Poza tym ciągłym wrażeniem „bycia pod ostrzałem” nic mi nie przeszkadzało – z wyjątkiem nadzwyczaj nachalnych sprzedawców.

Kobiety są piękne, sprawiają wrażenie dumnych i świadomych swojej wartości. Ponadto ubierają się w niezwykle wyszukany i oryginalny sposób – niemożliwe jest chyba, by dwie kobiety miały identyczny ubiór.

 

Przydatne języki. Niger jest byłą kolonią Francji, zatem językiem urzędowym jest francuski. Jest też kilka języków etnicznych. Na prowincji zdarza się spotkać osoby nie mówiące po francusku, a jedynie w językach lokalnych. By znaleźć tubylca mówiącego po angielsku trzeba mieć sporo szczęścia.

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Raczej monotonna kuchnia, chyba ze względu na niewielkie możliwości Nigru w produkcji żywności. Duża jej ilość jest importowana, tubylcy hodują za to dużo zwierząt rzeźnych, m. in. kóz i owiec, które później piecze się na ulicznych rusztach. Opieczone nad żywym ogniem kawałki są obcinane, nakładane na blaszane talerzyki z dużą ilością mielonego pieprzu lub papryki i jedzone palcami – pycha!

Duża porcja baraniny na ulicy w Niamey kosztuje ok. 1,50 euro. Popularny jest też ryż, makaron lub kuskus polany sosem, na wierzchu kawałki kości z mikroskopijnymi fragmentami mięsa. Je się ten specjał rękoma lub łyżką ze wspólnej miski. Poza tym popularne są frytki (pommes frites) i kurczaki. Jest trochę owoców, np. mango.

W restauracji można najeść się porządnie za ok. 2-3 euro, na ulicy oczywiście za mniej.

 

Religia. Zdecydowana większość mieszkańców wyznaje islam – meczety widać na każdym kroku.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Niger odwiedza niewielu turystów w porównaniu z innymi krajami, toteż handlarze pamiątkami są bardzo nachalni i potrafią NAPRAWDĘ zmęczyć. O ile w Niamey da się od nich opędzić, o tyle w Agadez jest to praktycznie niemożliwe.

Tuaregowie i Fulani wciąż noszą tradycyjną broń białą (miecze, noże, sztylety) i nimi właśnie handlują. Poza tym raj dla kobiet. Masa ozdób do wyboru z różnych materiałów – skóra, koraliki, metale podobno szlachetne. Wisiorki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki, bransoletki. Torebki z płótna i skóry. Kosmetyki wyrabiane tradycyjnymi metodami. Charakterystyczne wzory plemienne w postaci czworoboków widać na wielu przedmiotach i ubraniach. Masa innych rzeczy.

Znasz dobrze Niger?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Lewicki - dalekie podróże same w sobie są ciekawe, ale on łączy je z inną pasją: obserwacjami całkowitych zaćmień Słońca. Ponadto z wykształcenia jest astronomem, jednak nie wybrał kariery naukowej. Innymi słowy: realizuje swoje pasje łącząc przyjemne z przyjemnym.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)