Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Namibia - Sezon i pogoda

Pogoda. Namibia to wybitnie suchy klimat, a co za tym idzie większość dni w roku to słońce i gwiaździste niebo.

Pora deszczowa trwa od końca listopada do marca/początku kwietnia. Jednak przyjeżdżać można do stycznia włącznie. Największe opady to styczeń-luty. Deszcze zamieniają wyschnięte koryta rzek w rwące strumienie, które potrafią swoim nurtem zrobić wyrwę w drodze. Co ciekawe, dość szybko po takim deszczu koryto jest suche. Wszystko wokoło się zazielenia.

Zaletą przyjazdu w czasie pory deszczowej jest:
- Ciepło, ale nie za gorąco, bo chmury i deszcz chłodzą klimat.
- Podobno uzyskuje się lepsze zdjęcia fotografując przyrodę podczas pory deszczowej.
- Mniejszy ruch i taniej.

Wady to:
- Można nie spotkać słoni w Etoshy, bo się rozchodzą (dużo wody)
- Malaria na dalekiej północy przy granicy z Angolą (ale tylko od lutego do końca kwietnia) i muszą być komary.
- Trudniej się jeździ po szutrach, ale równocześnie można to wpisać jako zaletę.

 

Pora sucha zaczyna się w maju i trwa do października. Jest to najlepszy okres na przyjazd, ze względu na zwierzęta, które przychodzą do znanych wodopojów w poszukiwaniu wody.

Kwiecień-maj: jest bardzo ciepło. Na północy średnia temperatura to 30 stopni, w nocy 17–20. N południu chłodniej, ale też ciepło - w dzień 25 stopni, a w nocy 15.

Czerwiec-sierpień: chłodniej, to tutejsza zima. Na północy w dzień 23 stopnie, a w nocy około 5. Na południu, włącznie z Windhoek - w dzień około 20 stopni, a w nocy temperatura spada do zera a nawet poniżej zera. Największy najazd na Namibię. Należy rezerwować miejsca dużo wcześniej. Jest ciężko również z biletami lotniczymi

Wrzesień-październik: ciepło i sucho. Najlepszy okres na zobaczenie zwierząt, a podróżowanie po szutrach jest łatwe i bez przeszkód. Temperatury to 25 do 30 w dzień i 17 w nocy.

Wyjątkiem od tych jest Wybrzeże Szkieletowe, czyli pas nadbrzeżny Namibii. Jest to miejsce charakteryzujące się swoim klimatem, bez względu na porę roku. Cały rok jest tu dużo chłodniej niż w pozostałej części kraju. Temperatury w dzień to maksymalnie 25 stopni, ale większość dni w roku to max. 22. W nocy - temperatura około 10 stopni.

Zimą występują także tzw. „East Wind”, czyli pustynne burze. Od lądu wieje strasznie, a piasek macie wszędzie - w zębach, majtkach i oczach. Wieje przez cały dzień i temperatura wzrasta do 40-44 stopni. Wieczorem wszystko cichnie i jest piękny ciepły dzień w środku zimy. (JM)

Pamiętajcie, że na południowej półkuli pory roku są przesunięte o 6 miesięcy, czyli początek września to jakby nasz początek marca.
 
Deszcze występują szczególnie na północy. Deszcze ważne ze względu na stan dróg – namibijskie drogi są w przytłaczającej większości szutrowe i po silnych deszczach są do remontu. (AU)

 

Sezon. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres wakacyjny. W Namibii jest wtedy pora sucha, zwana zimą. Jedyne, co ma ona wspólnego ze znanymi nam zimami w Polsce to nocne temperatury, które mogą spaść poniżej zera. W czasie pory suchej nie ma zieleni, która dodaje kolorytu.

Minusem pory letniej jest też trudność w zaobserwowaniu w Parku Narodowym Etosha (którego nie można nie odwiedzić!) słoni, lwów czy nosorożców, czyli części tzw. Wielkiej Piątki - pięciu największych zwierząt afrykańskich. Spowodowane to jest obfitością pożywienia, a zwierzęta stronią od ludzi i niespieszno im do wodopojów, przy których wyłącznie można je obserwować w Etoshy.

Obecnie Namibia jest bardzo popularna wśród turystów z RPA, Wielkiej Brytanii, Kanady czy USA i nawet poza szczytem sezonu można mieć problemy z rezerwacją miejsc noclegowych.

Według Namibijskiego Ministerstwa Turystyki maj jest miesiącem, kiedy do Namibii przyjeżdża najmniej turystów. (JM)

Co do tłumów, to rozpływają się jakoś na ogromnych przestrzeniach kraju. (AM)

 

Aktualna pogoda. Autor

Artur Urbański- szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Jerzy Mazgaj - kapitan żeglugi wielkiej. Obecnie dowodzi jednostką należącą do De Beers Marine Namibia. Czyli statkiem wiertniczym, wydobywającym diamenty z dna morskiego. Zakochany w loklanej dziewczynie, Helmi, osiedlił się na stałe w Namibii. Pasja podróżowania odzwierciedliła się w założeniu BocianSafaris, czyli propagowaniu „responsible tourism”. Prowadzi www.namibia.com.pl

Adam Miński - W Namibii dwa razy po miesiącu, za każdym razem autostopem i z namiotem. Na pewno jeszcze tam wróci. Backpacker, żeglarz, eksplorator bunkrów i ruin. Aktualnie w trakcie podróży dookoła świata – www.jaknajdalej.pl

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)