Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Namibia - Na co uważać

Mieszkańcy. Bardzo przyjaźni. (AU)

Kanty i oszustwa. Specjalnie nie doświadczyłem. (AU)

Woda. Do picia sla bezpieczeństwa tylko butelkowana. (AU)

Woda w kranach jest na ogół pitna, Namibia jest światowym liderem w gospodarowaniu wodą. Istnieje tutaj naturalny szacunek do wody, a państwo wydaje najwięcej na świecie na badania poświęcone nowym źródłom wody. (JM)

Warto mieć tabletki do oczyszczania wody, dostępne w każdej aptece w kraju. (AM)

 

Ciemne miejsca. Niebezpiecznie jest w Katuturze – biednej dzielnicy Windhoek. Nie należy też chodzić na piechotę po Etoshy, bo można zostać upolowanym. (AU)

Oshakati –  po wyjściu ze stopa obskoczyli nas taksówkarze, nie chcieliśmy taksówki, zrobiło się groźnie bo zaczęli nas szarpać. (AM)

 

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. W Afryce nie jeździ się nocami, ze względu na włóczące się bydło. Czarna krowa, na czarnym asfalcie, czarną nocą  = wypadek. Przyjacielowi po takiej podróży lekarze wyciągali z czoła kawałek przedniej szyby. (AU)

Przyroda. Dzikie zwierzęta. W parkach nie wychodzi się z samochodu. Trzeba uważać nawet w wyznaczonych miejscach. Nie bawić się z wężami (widziałem, więc ostrzegam), nie smakować przydrożnych krzewów (widziałem, więc ostrzegam). (AU)

Krokodyle w Kunene River. (AM)

 

Choroby. Malaria na północy kraju. (AU)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Kiepska jakość dróg po deszczach. Szczególnie trudno jest po deszczach jeździć przez koryta rzek okresowych – mostów jest bardzo mało. Kiepskie drogi w północnym Kaokoveld. Nie ma zagrożeń bandytyzmem. (AU)

Autor

Artur Urbański- szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Jerzy Mazgaj - kapitan żeglugi wielkiej. Obecnie dowodzi jednostką należącą do De Beers Marine Namibia. Czyli statkiem wiertniczym, wydobywającym diamenty z dna morskiego. Zakochany w loklanej dziewczynie, Helmi, osiedlił się na stałe w Namibii. Pasja podróżowania odzwierciedliła się w założeniu BocianSafaris, czyli propagowaniu „responsible tourism”. Prowadzi www.namibia.com.pl

Adam Miński - W Namibii dwa razy po miesiącu, za każdym razem autostopem i z namiotem. Na pewno jeszcze tam wróci. Backpacker, żeglarz, eksplorator bunkrów i ruin. Aktualnie w trakcie podróży dookoła świata – www.jaknajdalej.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)