Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Namibia - Informacje praktyczne

Ceny. To nie jest tani kraj do podróżowania. Większość atrakcji leży na terenach odludnych, do których dotrzeć można wynajętym samochodem. Wstępy do parków narodowych (+ noclegi tamże) to wysoki wydatek, aczkolwiek, jeśli ktoś ma już za sobą Tanzanię, odetchnie z ulgą.

Tanie noclegi to niemal wyłącznie campy pod namiotem. Nocowanie pod namiotem jest w Namibii powszechne.

Wybierając się backpackersko i bazując na komunikacji publicznej do większości atrakcji w Namibii nie dotrzecie (np. po parkach narodowych wolno jeździć tylko samochodami).

Backpackerski budżet dzienny (koszta na tzw. czynności życiowe) oceniam na ok. 25-35USD + wydatki na atrakcje wstępy, parki, etc. (AU)

Noclegi:
- Campy: 60-300 N$
- Guest house: 350-500 N$ (za dwójkę)
- Permanent Tents: od 450 N$
- Bungalowy: 350-1500 N$
- Hotel: 700-1500 N$
- Lodge: 1500-5500 N$ (JM)
- w hostelach od 60 N$ za osobę w dormitorium (trzeba założyć 150N$), campy od 30 N$ za osobę (+40N$ za samochód + ew. bilet wstępu do parku). (AU)
Zobacz też sekcję „Gdzie spać”.

Inne ceny:
- Chleb: 8 N$ = 2,20 zł
- Woda 5 litrów = 23 N$ = 6,60 zł
- Cola 2 litry = 9 N$ = 2,5 zł
- Piwo Windhoek Drought 0,5 l - w sklepie 8 N$ = 2,2zł, w barze 12 N$ = 3,4zł
- Obiad w przydrożnym barze = 50N$ = 14 zł
- Kolacja w restauracji (kawał mięsa) = 70-80N$ = 23zł
- Jogurt 0,5 ltr = 3zł
- Mięso (bardzo dobre, bez konserwantów) = 50 N$ za kg = 14zł
- Kiełbaska farmerska Boerwors = 28 za kg = 8 zł – najlepsze na grilla,
- Wino w kartonie 5 l = 100N$ = 28 zł .
- Litr benzyny = 8 N$ = 2,3zł
- Litr diesla = 9 N$ = 2,6zł (JM)
- obiad w knajpie na campie – ok. 100N$
- wynajęcie auta – od ok. 55 euro/dzień; 4x4 – od 80 euro/dzień – ze sprzętem biwakowym (najtaniej znaleźliśmy 58 euro/dzień). (AU)

Ceny wstępów do parków narodowych:
- Ai-Ais, Etosha, Namib-Naukluft (brama Sesriem), Waterberg, Skeleton Coast – 80N$/dzień (dzieci poniżej 16 lat za darmo), samochód (do 10 osób) – 10N$/dzień.
- Caprivi, Dan Viljoen, hardap, Khaudon, Mahango, Mamili, Mudumu, Namib-Naukluft (wjazd bramami innymi niż Sesriem), Naute, Von Bach – 40N$, samochód (poniżej 10 osób) 10N$ (dzieci poniżej 16 lat za darmo). (AU)

 

Geografia kraju. Dominującym elementem w krajobrazie Namibii (z perspektywy osoby poruszającej się po drogach) są bezkresne przestrzenie sawann i półpustyń, porośnięte rzadkimi krzakami i karłowatymi drzewkami. Nad równiny wynoszą się często góry o ściętych płaskich szczytach. Wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża rozciąga się ogromna, majestatyczna Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata z najwyższymi wydmami dochodzącymi do 900 metrów nad poziomem morza.  Z kolei we wschodniej części kraju jest inna wielka pustynia – Kalahari. Północne wybrzeże to kolejny pustynny obszar – Skeleton Coast.

Zupełnie osobną częścią Namibii jest Caprivi, wysunięty daleko na wschód fragment kraju wciśnięty pomiędzy Angolę, Botswanę, Zambię i Zimbabwe. (AM)

 

Pieniądze. Miejscową waluta jest dolar namibijski (N$). Kursy w dniu 29.09.2008:
1 N$ = 0,27 zł
1 euro = 11,79 N$
1 USD = 8,08 N$

Dolar namibijski jest sztywno związany z randem południowowafrykańskim i jego kurs względem głównych światowych walut jest dokładnie taki sam jak randa. Rand jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii.

W każdym mieście są banki i bankomaty i bez problemu można dokonywać wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut jest pobierana prowizja – procentowo większa przy niskich kwotach, więc opłaca się wymieniać rzadziej, ale większe sumy.

Karty płatnicze są powszechnie akceptowane. Występuje tzw. bushpayment, czyli płacenie kartą kredytową nawet gdy nie ma terminala – kartę odrysowuje się ołówkiem na kartce papieru i wystarcza podpis właściciela. (AU)

Ze względu na ogromne odległości pomiędzy miejscowościami, jak i to, że są miejsca gdzie oprócz stacji benzynowej ze sklepem i kilku domów nic nie ma, dobrze mieć zapas gotówki na zakup paliwa na cały zbiornik oraz na kupno wody czy jedzenia. (JM)

Bankomaty typu Standard Bank czy Bank of Windhoek, choćby opisane znaczkiem Visa czy Mastercard, często nie tolerują polskich kart. (AM)

 

Dostęp do internetu. W każdym większym mieście (załóżmy że duże miasto jest już od ok. 3 tys. mieszkańców) są kafejki internetowe. Koszt rzędu ok. 2 euro/h. Szybkość połączeń bardzo zróżnicowana. Wi-fi – załóżcie że nie ma. (AU)

Raczej regułą jest to, że Internet jest bardzo wolny – jeśli nastawiacie się na zgrywanie zdjęć i wrzucanie ich na serwer, to uzbrójcie się w anielską cierpliwość. (AM)

 

Telefony. Sieci komórkowe:
MTC Namibia – mapa zasięgu:
http://www.gsmworld.com/cgi-bin/ni_map.pl?cc=na&net=mt
Sieć jest wokół miast i wzdłuż głównych tras. Obejmuje również większość PN Etosha.

Powercom (Cell one)
Ceny połączeń z Polską:
PLUS 6,44 zł/min; sms 0,35 zł (w większości taryf) – umowa z MTC Namibia

ERA  9,90 zł/min, sms 1,49 zł (wysyłanie) – umowa z obydwoma namibijskimi operatorami

ORANGE – 8,00 zł/min (rozmowy odbierane 5,00 zł/min); sms 1,50 zł - umowa z MTC Namibia

Na marginesie – właściwie we wszystkich krajach zetknąłem się z sytuacją, że usługi Plusa są znacząco tańsze od pozostałych polskich operatorów. A są też takie kraje (Zimbabwe dla przykładu), w których TYLKO za pośrednictwem Plusa można się połączyć z Polską. (AU)

Polscy operatorzy mają podpisane umowy z lokalnymi operatorami, a z zasięgiem na drogach i w ich pobliżu nie ma większego problemu. Ale oczywiście decydując się na wniknięcie w ogromne bezludne obszary należy się liczyć z brakiem kontaktu ze światem.

W przypadku bardziej ekstremalnych tras warto zastanowić się nad wypożyczeniem telefonu satelitarnego. Nie jest to opcja tania. (AM)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki starego systemu brytyjskiego (dwa duże stalowe bolce + jeden plastikowy). W Polsce nie można dostać adapterów, za to na miejscu są w każdym sklepie, gdzie jest cokolwiek co ma coś wspólnego z elektrycznością. (AU)

Każdy hostel czy lodżia ma na wyposażeniu kilka własnych sztuk przejściówek.

Warto mieć jednak swój sprzęt, na wszelki wypadek: dwa, trzy namibijskie dolary i waży tyle co nic. (AM)

 

Wiza. Wizy namibijskiej nie można dostać na granicy państwa. Można ją dostać na dwa sposoby:

1. W ambasadach Namibii.
Najbliższa jest w Berlinie http://www.namibia-botschaft.de/
Koszt 45 euro (wiza na jeden wjazd) lub 65 euro (na dwa wjazdy). Informacje jak dostać i wniosek do pobrania:
http://www.namibia-botschaft.de/564_407.htm

2. W urzędach Namibia Tourist Board:
http://www.namibiatourism.com.na/ntb_offices.php
Polecam załatwienie w Cape Town:
Ground Floor, The Pinnacle, Burg Street, PO Box 739, Cape Town, 8000, South Africa
Tel: +27 21 4223298, Fax: +27 21 4225132
namibia[at]saol.com 

Wizę dostaje się od ręki. Koszt 390 randów + 75 randów opłaty bankowej. Potrzebny jest tylko paszport. Warunek – trzeba być w czasie wyrabiania wizy w Cape Town. W wypadku problemów zwróćcie się do Corduli Bownes w tym urzędzie i powiedzcie, że jesteście moimi przyjaciółmi. Problemy znikną. (AU)

Przy załatwianiu wizy przez Berlin telefonicznie można poprosić o przesłanie wniosku potrzebnego do jej otrzymania. Po wypełnieniu wniosku można go przesłać pocztą na adres ambasady bądź faksem, wraz z kserokopią wymaganych stron z paszportu, jak i potwierdzeniem przelewu na konto ambasady. Ważne, aby data ważności paszportu była dłuższa od deklarowanej daty pobytu w Namibii nie mniej niż 6 miesięcy. (JM)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Namibii w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Namibii
Wichmannstrasse 5, D-10787 Berlin
tel. (0-0 49 30) 25 40 95 19
fax (0-0 49 30) 25 40 95 55
e-mail: namibiaberlin[at]aol.com

 

Nie ma polskiej ambasady w Namibii. Najbliższa - w RPA.

Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria, South Africa
Adres do korespondencji:
P.O.Box 12277, Queenswood 0121, South Africa
Telefon: (00-27 12) 43 02 631, 43 02 632
Telefon dyzurny: (00-27 12) 43 02 621
Faks: (00-27 12) 43 02 608
E-mail: e20[at]mweb.co.za
www.poland.co.za

Autor

Artur Urbański- szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Jerzy Mazgaj - kapitan żeglugi wielkiej. Obecnie dowodzi jednostką należącą do De Beers Marine Namibia. Czyli statkiem wiertniczym, wydobywającym diamenty z dna morskiego. Zakochany w loklanej dziewczynie, Helmi, osiedlił się na stałe w Namibii. Pasja podróżowania odzwierciedliła się w założeniu BocianSafaris, czyli propagowaniu „responsible tourism”. Prowadzi www.namibia.com.pl

Adam Miński - W Namibii dwa razy po miesiącu, za każdym razem autostopem i z namiotem. Na pewno jeszcze tam wróci. Backpacker, żeglarz, eksplorator bunkrów i ruin. Aktualnie w trakcie podróży dookoła świata – www.jaknajdalej.pl

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)